×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. februāris, 2018
Drukāt

“Latvenergo”: klientam paliek grūti saprast, kas rakstīts elektrības rēķinā (25)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pēc pirmā mēneša, analizējot informāciju par rēķiniem un izmaiņām tajos, elektroenerģijas tirgotāja “Elektrum” dati liecina, ka lielākajai daļai klientu izmaiņas rēķinos nav būtiskas – atšķirībā no iepriekšējās metodikas, svārstības ir divu eiro robežās, paziņojumā pauž “Latvenergo”.

No šā gada OIK komponenti veido divas daļas – mainīgā atbilstoši patēriņam un fiksētā atbilstoši pieslēguma jaudai. Tādēļ klientiem ir jāizvērtē, vai viņu patēriņš atbilst pieslēguma jaudai, norāda uzņēmums.

“Vērtējot rēķinu struktūru un klientu jautājumus, redzams, ka efektīva pieslēguma izmantošana ir veicinājusi rēķina samazinājumu vai arī tas palicis līdzīgā apjomā kā pērn, savukārt gadījumos, ja rēķins ir pieaudzis, problēma galvenokārt ir pieslēguma jaudas un patēriņa attiecībās,” secina piegādāts.

Piemēram, ja klientam ir 3 fāžu un 32 ampēru pieslēgums un tikai 100 kWh patēriņš, maksājums par OIK ir 8,02 eiro ar PVN. Šajā gadījumā jauda tiek izmantota neefektīvi un pietiktu ar mazāku jaudu vai pat 1 fāzes pieslēgumu, kad maksājums par OIK būtu tikai 2,98 eiro (ar PVN) jeb 2,7 reizes mazāks.

Šobrīd Elektrum mājsaimniecībām ir izsūtījis 821,5 tūkstošus rēķinu. 83% Elektrum klientu rēķins ir samazinājies vai arī pieaugums ir līdz 1 eiro. Savukārt par 5 eiro rēķins ir pieaudzis mazāk kā 1% no Elektrum klientiem un lielākoties šajos gadījumos ir raksturīgi lielas jaudas pieslēgumi ar zemu noslodzi. Ap 80 tūkstošiem aizsargāto lietotāju tiek nodrošināts atbalsts norēķiniem par elektroenerģiju visām komponentēm un attiecīgi rēķinā nav bijušas nekādas izmaiņas, liecina kompānijas veiktā analīze.

Lai arī daļai patērētāju rēķini aug, tirgotāji šogad neprognozē elektrības cenas kāpumu

Iedzīvotāju izmaksām tieši par patērēto elektrību, nevis citām elektrības rēķina sadaļām šogad nevajadzētu pieaugt. Tādas prognozes izsaka elektrības tirgotāji, ceturtdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Pērn elektrības cenas Latvijā turpināja mazināties un jau bija par 30% zemākas nekā 2014. gadā. Pagājušais gads kļuvis par simbolisku, jo Latvijā elektrības cena sasniedza Skandināvijas līmeni, kas vēsturiski bijis zemākais cenu reģions. „Šobrīd vairāk izskatās, ka mūsu cenu līmenis elektroenerģijas biržā varētu būt diezgan līdzvērtīgs pagājušā gada līmenim. Bez būtiskiem kritumiem un jācer arī, ka ne ar kāpumiem,” saka “Latvenergo” elektroenerģijas pārdošanas direktors Uldis Mucenieks.

Tam piekrīt arī pārējie elektrības tirgotāji, kuri gan norāda – tas, kādu elektrības cenu katrs ieraudzīs savā rēķinā, atkarīgs no izvēlētā tarifa. Līdz šim populārākā iedzīvotāju izvēle bijusi izlīdzināti fiksēti maksājumi, tomēr tirgus jaunpienācējs „Lattelecom” apņēmies šo tradīciju lauzt, jo uzskata, ka biržas cenai piesaistītie tarifu plāni vidēji gadā var būt par 20% līdz 30% izdevīgāki. “Līdz šim tirgotāji piedāvāja biržas pakalpojuma cenas, bet par tām atklāti, aktīvi nerunāja, jo zināja, ka tādā veidā viņi upurēs šī brīža augstās cenas, kuras uzstādītas klientiem. Arī mēs piedāvājam fiksētās cenas, bet es pats nerekomendēju viņas izvēlēties, jo klients pārmaksā,” stāsta „Lattelecom” elektrības pakalpojuma vadītājs Artūrs Pielēns-Pelēns.

Elektrības izmaksas, kas atkarīgas no cenas un patēriņa, gan ir tikai viena no kopējā elektrības rēķina sastāvdaļām. Šogad visiem elektrības tirgotājiem jāizraksta ievērojami sarežģītāki un daudziem klientiem nepatīkami rēķini, jo tagad tajos vēl ir ne vien fiksēta maksa par sadali, bet arī aile ar fiksētu obligātās iepirkumu komponentes (OIK) maksājumu par jaudu. Tās dēļ iedzīvotājiem un uzņēmumiem jāatsvaidzina informācija par to, cik mājoklis vai uzņēmums izmanto pieslēguma fāzes un cik jaudīgus apmērus, jo pretējā gadījumā var nākties pamatīgi pārmaksāt.

“Vērtējot OIK reformu, jāatzīst, ka tā nav viennozīmīga, jo, lai arī mērķis tālāk samazināt pieslēguma jaudu ir atbalstāms, tomēr ir jāņem vērā, ka izmaiņas negatīvi ietekmēja to pašu lietotāju loku, kas cieta no “Sadales tīkla” tarifu izmaiņām. Vēl jo vairāk, ka „Sadales tīklu” gadījumā lielāka pieslēguma jauda nozīmē arī lielākus sistēmas uzturēšanas izdevumus, tad OIK gadījumā nav šādas tiešas saiknes starp OIK kopējām izmaksām,” vērtē “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Daudzi iedzīvotāji turklāt joprojām nemaz nesaprot, kas ir OIK un kāpēc tas vispār jāmaksā. Konsultācijas mēdz nonākt pat līdz tam, kādu zāles pļāvēju būtu vērts iegādāties, lai mazinātu elektrības rēķinu. Skaidroties nākas arī „Latvenergo”, no kura apkalpotajiem 800 000 privātpersonu 80% rēķinu izmaiņas ir aptuveni divu eiro robežās. “Savukārt atlikušie 10% veido arī līdzvērtīgās sadaļās tos, kuriem izmaiņas ir bijusi pozitīvi labāka, lielāka nekā divi eiro un arī atsevišķos gadījumos, kur mazliet lielāka,” saka “Latvenergo” elektroenerģijas pārdošanas direktors. Pielēns-Pelēns gan atklāj, ka klienti turpina šobrīd pārskatīt savus pieslēgumus, lai tādējādi mazinātu elektrības rēķinus.

Šis būs trešais gads, kopš privātpersonas elektroenerģijas pakalpojumus saņem atvērtā tirgū pēc tirgus cenām. Jaunākie dati liecina, ka bijušais monopolists ļoti lēni zaudē savas tirgus pozīcijas. Pagājušā gada trešajā ceturksnī 98% mājsaimniecību joprojām bija „Latvenergo” klienti. Atlikušie 2% mājsaimniecību bija izvēlējušies citus elektroenerģijas tirgotājus.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. He elekktrība esot par 30 % lētāka kā 2014 gadā???
  No rēķina (bez PVN): 2016.maijs: 0.04395 E/kWh; 2017. decembris: 0.04978 E/kWh; 2018. javāris: 0.05337 E/kWh. Cenas ir bez OIK un PVN no Latvenergo. Man gan sanāk cenas pieaugums nevis kritums (par gandrīz 25 %). Laikam jau skolā nepareizi matemātiku mācijos (skolotāj – piedodiet ka pāris reizes aizlaidos no mat. olimpiādes). Kaut arī presē bija ka decembrī elektrība brīziem bija bezmaksas. 🙂

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. Kas tur ko nesaprast? Šie dara visu ,kas nav aizliegts.Izdomās vēl kādus ,,pakalpojumus,, kuri ,,noteikti,, vajadzīgi un apmaksājumi.Piem.par to ka vējš šūpo vadus,vai cik reižu esi slēdzi aizticis.

 4. “klientam paliek grūti saprast, kas rakstīts gāzes un elektrības rēķinā”
  —————————————–
  Jautājums premjēram? Ko darīs ar Godmanes firmu “GASO” Par pagājušo gadu gāzes patēriņa pārskatā ir parādījies nepamatots, neskaidrs pieprasīts, maksājums, kas ir ārpus paterētās gāzes apmaksātās summas. Tā summa ir visai iespaidīga. To rīcību varētu apzīmēt kā valsts reketu, kā tas notiek ar elektrību. Cilveki kas apsilda mājas ar gāzi saņemiet savus gāzes pārskatus un papētiet, ieraudzīsiet zilus brīnumus.

 5. Man laukos dzīvojošam pensionāram ir 3 fāzu pieslēgums.Tas vajadzīgs lai reizi gadā sazāģētu malku un pavasarī darbinātu piemājas dārziņā elektrofrēzi zemes apstrādei, ekektrofrēze pirkta padomju laikā.
  Vēl ir 3 fāzu urbjmašīna arī no padomju laikiem . Atceros ka ,,nīstajos,, padomju laikos elektroenerģija maksāja 4 kapeikas par kwh.Tiem lauku ļaudīm ,kam toreiz bija 1 fāzes pieslēgums ,bet uz laiku bija vajadzība pēc 3 fāzu pieslēguma,lai reizi gadā sazāģētu to pašu malku, latvenergo to atļāva, ja tika samaksāts elektrības patēriņš ņemot vērā uzstādīto jaudu un darbošanas laiku. Cilvēcīgi!!!

 6. Prhvatizācija ir pie beogām – bet 3 A naudiņu gribās un jau laicīgi izdomāja ”zaļo” slauktuvi – kad var stāstot blēņu stāstus ( Ašnenradens no Vienotības ) slaukt rēķinos…. Gāze jau nav nekāda ”zaļā” enerģija. bet neatjaunojams resurs tāpat kā ogles… Un tās iznomātās konteinera pļavu elekrostacijas tik papīros ( un kukuļos ) tik ”strādā” Ašenradena kantorim…

 7. Atteicos no latvenergo,piegriezies,man piegriezies vairāk nekā skaitītājiem!

 8. Vecais(Старый) Atbildēt

  Vislielākā patērētāju muļkošana ir,kad lielie TEC,kas ražošanā izmanto iepirkto dabasgāzi,saņem piemaksu no iekasētās OIK par’zaļās enerģijas”ražošanu no”atjaunojamajiem”resursiem.Praktiski tas izskatās pēc SLĒPTĀS “Latvenergo”kilovatstundas SADĀRDZINĀŠANAS…

 9. Vecais(Старый) Atbildēt

  Lielās TEC,izmantojot ražošanai IEPIRKTO DABASGĀZI,kuru nu nekādi nevar nosaukt par”atjaunojamo resursu”SAŅEM MILJONUS par “zaļās enerģijas ražošanu”.Neviens nestrīdas,”zaļā”jau viņa ir,tikai NEATBILST OIK definējumam,tā ir SLĒPTĀ sadārdzināšana oficiāli reklamētās”Latvenergo” VIENAS(1)KWH cenai…

 10. Nav būtiskas? Divi eiro šurp vai tur nav būtiski? Kāds cinisms! A ja iepriekš par 20 kw patēriņu mēnesī es maksāju ap 2 eu, tad tagad man jāmaksā 5! Tas nav būtiski??? NU, ar ministru tūkstošiem tiešām nav būtiski…

 11. Padomājiet kārtīgi! Atbildēt

  Tauta klusē, jo tai vispār neviens nedod vārdu. Tagad par OIK sāk brēkt lielsaimnieki – Zemnieku saeima. Bet šie lielsaimnieki vienlaikus ir tie paši parazīti, kas ražo OIK ar biogāzes stacijām, kā arī ir saistīti ar bijušo Tautas partiju, kas izdomāja OIK shēmu un sacēla mazos HESus. Tas nozīmē – jo zemnieki skaļāk brēks, un viņus sadzirdēs, jo vairāk par OIK būs jāmaksā tieši tautai. Tāpēc rudens vēlēšanās ZZS ir jāpatriec no Saeimas, jo tā pēc būtības ir reinkarnējusies Tautas partija!

 12. Mafija tik apčakarē iedzīvotājus. Latvenergo jāmaina nosaukums Privatmafijenergo un vēl starpnieki sadales tīkli ar savu krējumu ko nosmeļ. Metalurgs kā ir bankrots tā arī būs cerēja šķēle labi nopelnī no metalurga bet metalurgs maita nobankrotēja peļņa vējā. Tagad žmiedzam iedzīvotăjis lai tik maksā par to la dzīvo latvijă.

 13. Bet latvenergo un mākslīgi izveidotās starpnieku kompānijas speciāli visu to tā samudžinājušas, ka laikam jau paši vair neko nesaprot. Bet klienti tik maksā un naudiņa ripo iekšā blēžu kontos. Piedevām vēl ekonomiski ministrveidīgais par nodokļu maksātāju naudu zīmējas Korejā.

 14. mums vēl ir jāmaksā par viltus elektrības stacijām kuras nestrādā, jo cik saprotu tad licence nav atņemta ,tad viņi saņem naudu.

 15. ko no tiem Laupītājiem var saprast,apetīte rodas ēdot,tiem vairs nav mēra sajūtas.Laupītāji,kas liek tautiešiem pamest šo valsti.

 16. sapratu kas ir komponentes, rit veikala bus ,piemeram, desa eur 6.00 desas ada- KOMPONENTE EUR 2.00 KOPA Eur 8.00 utt utt utt

 17. Nu baigi feini ! Tu nepatērē elektrību, bet maksā un patērē – un atkal maksā ???
  Es neeju darbā, kāpēc man nemaksā, ja vieta un štatos skaitos , bet maksā tikai tad, kad esmu tur??? Mana saisaistība tak nepazūd, visu laiku saslēgumā ?

 18. Samaziniet jaudas, maksāsiet mazāk, maksājot mazāk tērēsiet mazāk, tērējot mazāk maksāsiet vairāk! Vai visu saprati?

 19. Principā tautu apmāna,parasta shēmošana,jo patiesībā var piegādāt jaudu cik patīk,bet patērē cik vajag,atlikusī jauda nepazūd,tad kāpēc jāmaksā par neizmantoto? Tas ir tāpat kā ar ūdens padevi,pienāk pa liela diametra cauruli,bet bet tu, atgriežot krānu,vari paņemt kaut vienu pilienu un skaitītājs to arī piefiksēs un tu maksāsi par pilienu,nevis par lielo ūdens daudzumu kurš ir palicis caurulē.

 20. No 3 fāzēm atteicāmies, bet vienalga parādījās oik par 0 patēriņu!

 21. Kompānijas u valsts atbilde drīz būs vienkārša: “pat nemēğini saprast par ko, vienkārši maksā! Un pēc iespējas vairāk!”

 22. Šis viss garais penteris nemaz nav saprotams. Bet lietas būtību var izteikt dažos vārdos- veikli ļaudis sataisīja viena uzņēmuma vietā dēla, meitas, mātes un velna vecmāmiņas uzņēmumus, jo tādos ūdeņos vieglāk zvejot. Ja arī elektrību netērē kādu mēnesi nemaz, tad maksā par to, ka tavai mājai garām iet vadi un stabi..,,,salīdzināt ar Skandināviju vispār ir sviests pēdīgais, jo tur ļaudim citas algas. Ja mums liek maksāt tikpat cik viņiem, tad jājautā- kurš to izperināja un cik viņam tagad par to atlec?

 23. WTF ! Kas tur jāsaprot? Tā ir vistīrāka klientu mānīšana,tā ir patvaļa! Un valdības vienaldzība!Labi,ka aizlaidos no tās debīlās valsts!!! Ņemiet dakšasrokās,un trenciet tos,Kangarus ELLĒ ratā !!!

 24. tautas apzadzēji : kāpēc par sahēmoto oik vēl jāmaksā PVN ???
  par šo afēru ir jātiesā daudzi- ar mantas konfiskāciju , nevis jāatrunājas ar paskaidrojumiem , lai paši sev
  tēlotu baltus un pūkainus …. neviens jums netic ! afēra ir un paliek afēra !

 25. kas tur ko nesaprast Atbildēt

  laupišana gaišā dienas laikā. ja vel sadales tīkla daļu varetu saprast ka jā tā atkariga no piesleguma jaudas, tad oik piesaiste jaudai jau ir fantastikas līmenis jo tas pēc idejas ir tieši atkarigs no pateretās enerģijas daudzuma un tikai, kāpec to pēkšņi izlema piesaistit jaudai, ir noslēpumā tīts un nez vai jel viens no latvenergo vai ministrija to spēs sakarigi paskaidrot. tā vietā mes dzirdesim tikai ka esam stulbi, samaziniet jaudas un tamlidzigas atrunas nevis skaidrojumu pēc butibas

Draugiem Facebook Twitter Google+