Dabā
Laika ziņas

Šodien saulgrieži un sākas astronomiskā vasara: ļoti īpaša diena2

Foto – Fotolia

Sākas astronomiskā vasara

21.jūnijā plkst.13.07 būs saulgrieži un sāksies astronomiskā vasara. Ceturtdiena būs gada garākā diena, savukārt gada īsākā nakts būs nakts no ceturtdienas uz piektdienu.

Ceturtdien, sākoties astronomiskajai vasarai, gaisa temperatūra Latvijā pakāpsies līdz +25..+28 grādiem, bet Kurzemes lielākajā daļā un vietām Ziemeļvidzemē mākoņu dēļ nekļūs siltāk par +20..+24 grādiem, prognozē sinoptiķi.

Vietām īslaicīgi līs un dārdēs pērkons. Plašākās lietusgāzes gaidāmas ceturtdienas vakarā un naktī uz piektdienu. Pērkona negaiss var sagādāt ne tikai intensīvu lietu, bet arī lokālu vētru un krusu.

Ciklona ietekmē dienvidu, dienvidrietumu vējš brāzmās pastiprināsies līdz 11-16 metriem sekundē.

Rīgā saule gaisu sakarsēs līdz +27 grādiem, galvenokārt vakarā un naktī uz piektdienu iespējams lietus, tai skaitā stipras pērkona lietusgāzes. Dienvidu, dienvidrietumu vēja ātrums brāzmās sasniegs 15 metru sekundē.

Stokholmas apkaimē pastiprinās ciklons, ar to saistīta aukstā atmosfēras fronte ceturtdienas vakarā no rietumiem sāks šķērsot Latviju. Atmosfēras spiediens pazeminās, no rīta tas ir 756-759 dzīvsudraba staba milimetri jūras līmenī.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdina, ka daudzviet – arī Rīgā – saglabājas ļoti augsta ugunsbīstamība mežos.

Zemgalē vasaras saulgriežus svinēs ar mazgāšanos rasā un sadziedāšanos

Svinot vasaras saulgriežus, šodien Zemgales pašvaldībās notiks dažādi pasākumi, tostarp sadziedāšanās un mazgāšanās rasā rīta agrumā.

Jau no plkst.6 drosmīgākie vasaras saulgriežu sagaidītāji tiek aicināti uz Pastariņa muzeju, lai mazgātos rīta rasā un avotu ūdenī un visu gadu saglabātu mundrumu un skaistumu. No plkst.10 muzeja lauku sētā sāksies svētku gatavošanās process, kad visi apmeklētāji būs aicināti rotāt telpas, darināt saules vārtus un uguns riteni, siet pirts slotiņas un kurināt pirtiņu, kā arī kopīgi gatavot saulgriežu ēdienus. Savukārt plkst.19 saulgriežus ieskandinās Tukuma vokālā studija “Varavīksne”. Būs dejas un rotaļas līdz rīta gaismai, kā arī pirtī iešana, uguns riteņa laišana, kā arī rullēšanās rīta rasā paša rīta agrumā.

Jelgavā šodien norisināsies festivāla “Baltica” pasākumi, un no plkst.17.30 notiks folkloras kopu sadziedāšanās, savukārt plkst.20 Pils salā sāksies vainagu un vītņu pīšana, saules pavadīšana, uguns rituāli, danči kopā ar folkloras kopām no Igaunijas, Pļaviņām un Zemgales.

Arī Pokaiņu meža Baltajā kalnā no plkst.19 svinēs vasaras saulgriežus. Saulgrieži, ievērojot senču gudrības un tradīcijas, tiks svinēti kopā ar ansambli “Stiprās sievas” un etnomūzikas grupu “Ogas”. Saulgriežus Pokaiņu Baltajā kalnā sagaidīs ar dziesmām, dejām, rotaļām, Jāņu zāļu lasīšanu, saulgriežu ugunskuru un Jāņa tēva cienastu.

Tukuma Durbes estrādē svētkus svinēs ar teātra izrādi “Skroderdienas Silmačos”. Teātra izrādes režisors ir Intars Rešetins, un tajā piedalās Dailes teātra aktieri.

Savukārt saulgriežu svinēšana “Trejdeviņas pagalītes” plkst.22 sāksies arī netālu no Durbes estrādes – Durbes parkā pie rotondas. Saulgrieži tiks svinēti latviskās tradīcijās kopā ar Laimu un folkloras kopu “Rija”. Līdzi ņemami pērnie vainagi.

Baldones skvērā Saulgriežu sadziedāšanās kopā ar kokļu ansambli “Dzītari” sāksies plkst.19, bet Viesītes novada Ormaņkalnā ielīgošanas pasākumi paredzēti no plkst.18.30. Saulgriežiem veltītie pasākumi norisināsies arī Vecumnieku novada pagastos, Vilces muižā Jelgavas novadā un citviet.

Latgalē dažādos pasākumos ielīgos saulgriežus

Šodien Latgales pilsētās un novados notiks saulgriežu ielīgošanas pasākumi, noskaidroja aģentūra LETA.

No plkst.18 līdz 23 Daugavpils novadā, Raiņa mājā Berķenelē notiks novada jauniešu pasākums “Ielīgošana pie Jāņa”. Pasākuma gaitā būs iespēja iepazīties ar latviešu līgošanas tradīcijām, piedalīties tematiskajās radošajās darbnīcās, iepazīt pazīstamā latviešu rakstnieka Jāņa Pliekšāna (Raiņa) dzīvesvietu, kurā viņš ir smēlies iedvesmu saviem darbiem. Pasākuma gaitā tiks stādīts arī Saules labirints un varēs kļūt par Latvijas simtgades projekta “Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!” dalībnieku. Noslēgumā akcijā “Izgaismo Latviju” pasākuma dalībniekiem būs iespēja iedegt ugunskuru Berķeneles pusmuižas kalnā un dziedāt latviešu spēka dziesmas.

Savukārt Daugavpilī vairākās vietās no plkst.17 notiks starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” noslēguma pasākumi “Vasaras saulgrieži Daugavpilī”.

Arī Jēkabpilī plkst.20 notiks par tradīciju kļuvusī vasaras saulgriežu ielīgošana. Pasākums notiks Kena parkā. Šogad apmeklētājus priecēs folka apvienības “Jauno Jāņu orķestris” saulgriežu koncertprogramma. Pasākuma rīkotāji aicina ņemt līdzi pledu un siltu tēju.

No plkst.19 saulgriežu nakts aktivitātes notiks arī Rugāju parka teritorijā, kur varēs izgatavot savu īpašo Latvijas ziedu no dažādiem izejmateriāliem, izzināt pirts slotu siešanas mākslu un pīt Jāņu zāļu vainagu. Tāpat parka estrādē būs pieejams foto stūrītis, bet plkst.21 paredzēta ugunskuru iedegšana parka teritorijā un uz kalna aiz parka. Pie ugunskura kopā ar Rugāju novada pašdarbniekiem tiks dziedātas spēka dziesmas Latvijai.

Ugunskuru iedegšana un sadziedāšanās notiks arī Zilupes, Viļakas, Kārsavas un citos Latgales novados. Savukārt Aknīstes estrādē plkst.19 paredzēts Saulgriežu vakara koncerts.

Kurzemē svinēs vasaras saulgriežus

Šodien Kurzemē notiks vasaras saulgriežu pasākumi, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībās.

Ventspils novada Jūrkalnes Ugunspļavā norisināsies vasaras saulgriežu svinības kopā ar Ventspils un citu novadu folkloras kopām. Pasākumā svētku burvību tvert palīdz senlatviešu rituāli un dziesmas.

Vasaras saulgrieži Jūrkalnē būs arī folkloras festivāla “Baltica 2018” viens no noslēguma pasākumiem, tādēļ pagastā gavilēs 34 folkloras kopu dziedātāji, atklājot tēmu “Jāņi. Ziedēšana”.

Folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi Jūrkalnē ieradīsies plkst.16 un kopā ar citiem līgotājiem dosies uz stāvkrastu, lai ietu rotaļās. Pēc tam notiks vainagu pīšana un rotāšanās Ugunspļavā. Pie bibliotēkas skanēs stāsti un tautasdziesmas par tautastērpiem, bet suitu satikšanās vietā varēs uzzināt, kādi ir Jāņu ēdieni.

Plkst.19 Ugunspļavā sāksies folkloras kopu koncerts, plkst.21.15 paredzēta lielā ugunskura iedegšana. No plkst.21.30 līdz 22.30 folkloras kopas sadziedāsies pie jūras. Plkst.22.34 no stāvkrasta jūrā laidīs ugunsriteni. Plkst.23.20 dedzinās pūdeli, bet pusnaktī griezīs ugunsratu. Pēc tam līdz rīta gaismai notiks danči un skanēs dziesmas.

Liepājas Pētertirgū šodien darbosies Zāļu tirgus, bet Liepājas Rožu laukumā no plkst.10 – vasaras saulgriežu tirdziņš.

Saldus novada Nīgrandes pagastā plkst.20 sāksies uguns rituāls Kalnaišu kalnā, iesaistoties akcijā “Izgaismo Latviju”, kuras laikā tiks iedegti ugunskuri visapkārt Latvijas robežai. Ugunskuru iedegšana savīsies ar kopīgu dziesmu dziedāšanu, ceļot latviešu tautu caur mūsu senču tradīciju, stiprinot latvisko identitāti un piederību Latvijas valstij.

Savukārt Talsu tautas nama Radošajā sētā plkst.18 notiks meistarklase “Līgo vainagu pīšana”. Līdzi jāņem pļavu ziedi, smilgas, ozolu zari un citi materiāli. Plkst.19 Jāņu ielīgošanas pasākumi notiks arī pie Lubes kultūras nama, Stendes estrādē un laukumā pie Virbu kultūras nama.

Vidzemē notiks Jāņu ielīgošanas pasākumi

Šodien daudzviet Vidzemē notiks Jāņu ielīgošanas pasākumi, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībās.

Saulgriežu svētkos Limbažu senajās pilsdrupās no plkst.18 notiks vainagu pīšanas un Jāņu siera siešanas meistarklases un amatnieku tirdziņš. Plkst.21 sāksies muzikālā brīvdabas izrāde “Skroderdienas Silmačos”. No plkst.22.30 notiks latvju danči kopā ar kapelu “Labi ka tā”.

Limbažu novada Umurgas pagastā plkst.20 notiks saulgriežu sagaidīšana pie Umurgas kultūras nama ar kultūras nama kolektīvu brīvdabas izrādi.

Smiltenes novada Launkalnē pie lielajām šūpolēm plkst.20 notiks ielīgošanas pasākums, kurā uzstāsies sieviešu vokālie ansambļi “Anemones” un “Undīnes” un vidējās paaudzes deju kolektīvs “Varis”.

Salacgrīvas novada Liepupes Dzirnavu ezera dienvidu pusē, “Zeltiņos” plkst.18 paredzēts vasaras saulgriežu rituāls kopā ar Krūmiņu dzimtu.

Madonas novada Sarkaņos plks.21.21 notiks Jāņu ugunskuru iedegšana.

Rūdolfa Blaumaņa memoriālajā muzejā Ērgļu novada “Brakos” plkst.14 Jāņu ielīgošanā piedalīsies tautas mūzikas kopa “Pulgosnieši”.

Daudzos pierobežas novados norisināsies fonda “1836” pasākums “Izgaismo Latviju”, kuros visi interesenti aicināti noiet vienu kilometru gar Latvijas robežu un pulcēties pie pašvaldību organizētajiem ugunskuriem. Saulgriežu pasākumi notiks arī citviet Vidzemē.

Rīgas centrā sākas vērienīgais “Līgo, Rīga! Līgo, Latvija!” pasākums

Doma laukumā un 11.novembra krastmalā šodien sāksies vērienīgais “Līgo, Rīga! Līgo, Latvija!” līgošanas pasākums, kura laikā apmeklētājus priecēs vairāki desmiti folkloras kopu, ansambļu un citu mākslinieku, liecina Rīgas domes mājaslapā pieejamā informācija.

Šodien visas dienas garumā, no plkst.12 līdz 23, Doma laukumā notiks Zāļu tirgus, kur turpināsies arī rīt. Līdztekus 11.novembra krastmalā no plkst.16 līdz pat 22.jūnija 4.30 norisināsies starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” noslēgums un Latvijas amatnieku darinājumu tirgus.

Festivāla noslēguma koncerti notiks uz vairākām skatuvēm un tajos piedalīsies gan Rīgas un Latvijas, gan ārvalstu folkloras kolektīvi. Visa pasākuma laikā apmeklētāji varēs piedalīties dažādās aktivitātēs, sadziedāšanās pasākumos un Jāņu dienas darbnīcās.

Rīt, 22.jūnijā, no plkst.12 līdz 19 Krastmalā uzstāsies Rīgas pašdarbības kolektīvi, bet plkst.19 uzstāsies tādas sabiedrībā pazīstamas personības kā Olga Dreģe, Ilona Bagele, Ērika Eglija, Gints Grāvelis, Edgars Pujāts un citi.

Koncerti notiks uz vairākām skatuvēm un plkst.20 uzstāsies virtuves kabarē apvienība “Gapoljeri”, bet plkst.22 Danču placī muzicēs Dailes teātra aktieru ansamblis “Ilga”.

Saistītie raksti

23.jūnijā 11.novembra krastmalā uzstāsies grupas “Galaktika”, “Lauku muzikanti”, “Apvedceļš” un daudzas citas.

Ar visu pasākumu programmu un norises laikiem detalizēti var iepazīties tīmekļa vietnē “www.kultura.riga.lv”.

Dažādi ielīgošanas pasākumi Rīgā notiek visas nedēļas garumā un ieeja tajos ir bez maksas.

SĪKĀK SKATIES ŠEIT

LA.lv