Latvijā
Novados

Atlauzu durvis un iznesu omi: Austrasbērni glābj vietējos no ugunsgrēka Popes muižā0

Degošā muiža. Dziesminieces Kristīnes Locikas foto

Šis ir sasodīti skumjš rīts Popes muižā, jo nodegusi Popes muižas viena no senākajām ēkām, sociālajos tīklos informē biedrība “Popes muiža”.

Ugunsgrēks izcēlās Popes muižas pārvaldnieka mājā, tautā sauktu arī par Rennamu. Kā vēsta biedrība, šobrīd uguns nelaimes cēlonis vēl nav skaidri zināms, taču ir pamatotas aizdomas, ka to izraisījis viens no mājas iedzīvotājiem, kurš tobrīd atradies savā dzīvoklī, stiprā alkohola reibumā.

“Paldies dziesminieku festivāla “Vārti” dalībniekiem, kas tobrīd uztrurējās blakus ēkā, ātri noreaģēja, izsaucot glābējus un no mājas evakuēja iedzīvotājus,” vēstīts soctīklos.

Stāsta Austrasbērnu radošās nedēļas muzikālā vadītāja Kristīne Locika: «Pēc pusnakts sēdēju muižas zālē un laboju notis, kad izdzirdēju laukā balsis – ugunsgrēks, ugunsgrēks. Izgāju laukā un ieraudzīju, ka nams jau deg pilnās liesmās, izsaucu ugunsdzēsējus. Vīrieši uzsāka cilvēku evakuāciju.”

Festivāla dalībnieks Imants Zemītis: “Pie ēkas gulēja vīrietis, kuru atvilkām no degošā nama, pēc tam devos ēkā un modināju cilvēkus. Kāda omīte necēlās, tāpēc atlauzu durvis un iznesu viņu no uguns. Ēka bija drausmīgā stāvoklī, neiedomājami, ka tāda dzīvoja cilvēki.”

Viena no festivāla rīkotājām Dace Vašuka stāsta: “Nodegusī ēka ir muižas kompleksa pārvaldnieka māja, kura jau sen prasījās pēc vērienīgiem remontdarbiem, lai tajā droši varētu dzīvot cilvēki. Taču tajā bija apmetušies teju divdesmit iedzīvotāji, kuru iedzīve ugunsnelaimē izpostīta. Šobrīd apzinām viņu vajadzības un tuvākajā laikā informēsim sabiedrību par nepieciešamo palīdzību. Visticamāk vajadzēs apģērbu un sadzīves priekšmetus. Šobrīd iedzīvotāji apmetušies pie radiniekiem vai paziņām.”

Popes muižas pārvaldnieka mājas celtniecībai precīzu datējumu nav. Tā varēja būt senāka par 19.gs. Līdz ar skolas izvietošanu muižas kungu mājā, pārvaldnieka ēkā tika izveidoti 11 dzīvokļi. Salīdzinoši nesen ēkai tika uzklāts jauns dakstiņu jumta segums un bija cerības, ka tuvākajos gados būs iespēja sakārtot arī ēkas brūkošo fasādi.

LA.lv