×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
7. maijs, 2013
Drukāt

Papildu iespējas

Šomēnes trešdienās un sestdienās Rīgā sievietēm pieejams mobilais mamogrāfs, lai veiktu krūts vēža skrīningu. Vēl maijā, gan tikai vienu dienu, jebkuram iedzīvotājam Rīgā, Rēzeknē, Valmierā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā un citās pilsētās būs iespēja par brīvu pie dermatologa veikt ādas profilaktisko pārbaudi.

 

Akcija sievietēm

Mobilais mamogrāfs un iespēja veikt krūts vēža skrīningu būs pieejama Rīgā no plkst. 10 līdz 18 pie tirdzniecības centra “Origo” 11. un 15. maijā un 18. un 22. maijā – pie tirdzniecības centra “Alfa”. Sievietēm no 50 līdz 69 gadu vecumam šo izmeklējumu reizi divos gados apmaksā valsts.

Lai pārbaude būtu bez maksas, līdzi jāņem Nacionālā veselības dienesta (NVD) uzaicinājuma vēstule, kurā norādīts tās īpašais numurs. Ja vēstule pazaudēta, jāzvana uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234, lai noskaidrotu šo numuru.

Izmeklējums ar ārsta nosūtījumu maksā divus latus. Bez vēstules un nosūtījuma vai ar nosūtījumu, ko izsniedzis ārsts, kuram nav līgumattiecību ar NVD, krūts pārbaude ir maksas pakalpojums par 27,50 latiem.

Sievietēm 50 – 69 gadu vecumā ir paaugstināts krūts vēža saslimšanas risks, tāpēc valsts apmaksātajam izmeklējumam ir izvēlējusies tieši šo mērķa grupu. Krūts vēzis ir arī biežākā tā forma sievietēm, taču viens no labāk izpētītajiem, tāpēc, savlaicīgi atklājot, iespējama sekmīga ārstēšana.

– Tehnoloģijas iet uz priekšu, mūsdienās vēzis vairs nav fatāla diagnoze, ja laikus noteikta diagnoze, – veselības ministre Ingrīda Circene iedrošina sievietes izmantot bezmaksas pārbaudi. Skrīnings atklāj gadījumus, kad audzēji vēl ir pavisam mazi – tos nevar sataustīt, var atklāt tikai mamogrāfijas laikā.

Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas onkologs Jānis Eglītis uzsver, ka pēdējos gados pieaugusi tendence operācijas laikā krūts dziedzeri saglabāt, jau pusē gadījumu tas vairs nav jāzaudē!

 

Ādas pārbaude

Lai pievērstu uzmanību saules un solāriju izraisītām slimībām un ādas vēža agrīnai diagnostikai un profilaksei, 13. maijā Rīgā, Rēzeknē, Valmierā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā un citās pilsētās ikviens bez maksas varēs pārbaudīt ādas veselību un uzzināt, kā pareizi lietot saules aizsarglīdzekļus. Speciālisti aicina uz vizītēm pieteikties laikus.

Ņemot vērā iedzīvotāju lielo interesi iepriekšējos gados, tiem, kuri nepaspēs pierakstīties uz bezmaksas pārbaudēm, dermatologi piedāvās ādas veselību pārbaudīt vēlāk par simbolisku samaksu. Detalizētu informāciju var sniegt katrs akcijā iesaistītais ārsts, un savai dzīvesvietai tuvāko speciālistu iespējams atrast mājaslapas www.euromelanoma.lv sadaļā “Ārsti”.

Savlaicīgai diagnostikai un profilaksei ir būtiska nozīme, lai samazinātu saslimšanu ar melanomu un citiem ādas vēža veidiem. Svarīgi lietot atbilstošus saules aizsargkrēmus, kas pasargā gan no ultravioletajiem B stariem (UVB), gan A stariem (UVA). Latvijas dermatologu novērojumi liecina, ka daudzi kosmētikas ražotāji uz saules aizsarg­līdzekļu iepakojuma nenorāda pilnvērtīgu informāciju par saules aizsargfaktoru, lai gan šāda prasība ir noteikta Eiropas Kopienu komisijas vadlīnijās.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+