×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. janvāris, 2013
Drukāt

Papildus prasības PVN likumā rada problēmas tirgotājiem

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas tirgotāju asociācija (LTA) šodien nosūtījusi vēstuli Finanšu ministrijai (FM), kurā LTA biedri pauž bažas par papildus prasību izvirzīšanu jaunajā Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā attaisnojuma dokumenta noformēšanas darījumos. Tirgotājiem radušās problēmas ar kases čekiem, kuru vērtība bez nodokļa ir mazāka par 100 latiem.

Kopš 1.janvāra uz šiem čekiem jānorāda ne tikai preču summa un vērtība vai atlīdzība par sniegtajiem pakalpojumiem, bet arī papildus rekvizīti – preces vai pakalpojuma cena vienas vienības vērtībā un darījuma kopsumma bez nodokļa, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Līdz ar to tirgotājiem vajag pārprogrammēt kases aparātus, jo pircēji, kuri čekus uzrāda Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā attaisnojuma dokumentus priekšnodokļa atskaitīšanai, patlaban nevar tā rīkoties. Turklāt pircējam šādos gadījumos par katru pirkumu vai saņemto pakalpojumu kasierei jāpieprasa izrakstīt pavadzīmi vai kvīti, kas palēnina pircēju apkalpošanas gaitu.

“Iepriekš spēkā esošā likumā “Par pievienotās vērtības nodokli’’ bija pieprasīts uzrādīt tikai preču galīgo cenu vai atlīdzību par sniegtajiem pakalpojumiem, ietverot nodokli. Vienkāršoto nodokļa rēķina formu izmanto kases čekos, iegādājoties degvielu vai sīkākas saimniecības preces. Līdz ar to, lai piemērotos jaunajām likuma prasībām, jāienes izmaiņas kases aparātu programmās, kas saistītas ar papildus ražošanas izmaksām. VID, kur ar jautājumiem vērsušies uzņēmumi, formāli atbildēts, ka jāvadās no likuma, kam ir augstāks juridisks spēks,” teikts vēstulē.

Ņemot vērā šos apsvērumus, LTA aicina veikt steidzamus pasākumus, lai novērsu jauno administratīvo apgrūtinājumu uzņēmumiem.

“Vispirms to varētu panākt ar VID norādījumu savām reģionālajām struktūrvienībām vai ar vadlīnijām par pretimnākošāku uzņēmumiem likuma interpretāciju. Vienlaikus jāierosina attiecīgs grozījums likumā, kā arī jāpapildina Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plānu 2013.gadam, kas top Ekonomikas ministrijas aizgādībā,” rezumēja LTA vadītājs.

“FM, prezentējot likumu LTA padomes sēdē pagājušā gada 26.septembrī, apgalvoja, ka tas neienesīs nekādas būtiskas izmaiņas. Patlaban izmaiņas ir pamatīgas un esam pārsteigti. Būtu nepatīkami, ja izrādītos, ka FM mūs ir piemānījusi,” sacīja Danusēvičs.

Viņš arī sacīja, ka nesaskata jēgu jaunā papildus regulējuma noteikšanā.

“Tam nav jēgas ne no ēnu ekonomikas apkarošanas viedokļa, un pat ne VID ierēdņu vajadzību dēļ. Arī vidusmēra patērētājam ir vienalga, kāda ir preces cena bez PVN – viņu interesē tikai pārdošanas gala cena, lai uz to viņš netiktu apkrāpts,” norādīja Danusēvičs.

Patlaban LTA asociācija apvieno SIA “Pārtikas tirdzniecības apvienība”, kas pārstāv “Elvi” veikalu ķēdi, SIA “Narvesen Baltija”, Latvijas tirgotāju kooperācija “Aibe”, Latvijas tirgotāju savienība “LaTS”. AS “Prisma Latvija”, SIA “Iepirkumu grupa” jeb tīkla TOP veikalus u.c. organizācijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+