×
Mobilā versija
Brīdinājums +8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
8. jūlijs, 2014
Drukāt

Paplašina transplantācijai izmantojamo orgānu sarakstu

Foto-LETAFoto-LETA

Lai nodrošinātu orgānu optimālu izmantošanu un paaugstinātu transplantācijai pieejamo donora orgānu skaitu, valdība šodien akceptēja vairākas izmaiņas kritērijos, kas liedz izmantot mirušu personu par donoru.

Veselības ministrija (VM) skaidro, ka grozījumi veikti, lai pārņemtu Eiropas Savienības (ES) direktīvas par transplantācijai paredzētu cilvēka orgānu kvalitātes un drošības standartiem prasības.

Šobrīd viens no iemesliem, kas liedz izmantot mirušu personu par donoru, ir bakteriālas, vīrusu, sēnīšu vai parazitāras infekcijas, arī inficēti orgāni, kurus paredzēts iegūt transplantācijai. Līdz ar valdības atbalstītajām izmaiņām šai normai tiek pievienota piebilde, ka mirušu cilvēku par donoru nevar izmantot, ja pastāv augsts risks orgāna transplantācijas rezultātā infekciju pārnest recipientam un tas var radīt nopietnu kaitējumu viņa veselībai.

VM min piemēru, ka atbilstoši līdzšinējam regulējumam par orgānu donoru nevarēja būt arī mirusi persona, kurai konstatēta parazitāra infekcija – pedukuloze jeb utainība -, taču šādas infekcijas pārnešanas risks orgānu saņēmējam ir ļoti zems un, ja arī tā tiek pārnesta, veselību nopietni neapdraud.

Papildināts tiek arī aizliegums par donoru izmantot mirušu personu, kurai klīniski vai laboratoriski ir apstiprināts C hepatīts, ja pastāv šīs infekcijas pārnešanas risks vai konstatēti pierādījumi par tās pārnešanas riska faktoriem. Tiek noteikts, ka izņēmumi ir gadījumi, kad transplantācija paredzēta C hepatīta pozitīvam pacientam un viņš piekrīt šai transplantācijai. Norādījumus uz šādas piebildes nepieciešamību devuši arī transplantācijas jomas speciālisti, skaidro VM.

Papildus minētajam Ministru kabineta noteikumos “Par cilvēka orgānu izmantošanu medicīnā, kā arī cilvēka orgānu un miruša cilvēka ķermeņa izmantošanu medicīnas studijām” atbilstoši minētajai ES direktīvai tiek noteiktas vienotas prasības informācijas, kas saistīta ar orgānu apmaiņu ES, saņemšanai un nodošanai.
Piemēram, noteiktas prasības ziņošanai par nopietnām nevēlamām blakusparādībām un apstiprināti attiecīgi veidlapu paraugi.

VM skaidro, ka grozījumi neradīs jaunas tiesības un neuzliks jaunus pienākumus ārstniecības iestādēm, jo šobrīd spēkā esošās normas tiek galvenokārt precizētas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+