Foto – Zanda Birze

Papuve – tradicionāli vienu gadu 0

Jau 15 gadu nodarbojos ar bioloģisko lauksaimniecību, bet tikai tagad pirmo reizi gribu vienu lauku laist papuvē. Cik gadus drīkst būt papuve? Kad lauks jāapar? AIJA GULBENĒ

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Kā ierīkot papuvi? Ko darīt pirmajā gadā, ko – nākamajos? Tagad šajā laukā ir ganības. ZAIGA BALDONĒ

Sākot ar šo gadu, lauksaimniekiem, kuri nodarbojas ar graudkopību un lopkopību, nepieciešams dažādot kultūraugus, ja aramzeme ir vairāk nekā 10 ha, bet, ja virs 15 ha, jāievēro zaļināšanas nosacījumi. Saimniecībās, kurās aramzeme ir vairāk par 10 ha un mazāk par 30 ha, jāaudzē vismaz divas kultūras, turklāt galvenā kultūra nedrīkst aizņemt vairāk par 75% no kopējās aramzemes. Ja saimniecībā ir vairāk nekā 30 ha aramzemes, jābūt vismaz trim kultūrām, bet galvenā nedrīkst aizņemt vairāk par 75%, divas pārējās – vairāk par 95%. Šie nosacījumi nav jāievēro bioloģiski sertificētām saimniecībām. Eiropas Komisijas jaunās prasības par zaļināšanu ieviestas, lai samazinātu piesārņojumu un uzlabotu apkārtējo vidi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bioloģiskajās saimniecībās, kas nodarbojas ar graudkopību, viena no svarīgākajām, ko ievieš augu maiņā, ir papuve.

Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta prasībām papuve ierīkojama uz 1–2 gadiem. Turklāt augsnei jābūt sastrādātai līdz kārtējā gada 15. septembrim.

– Latvijā tradicionāli zemi atstāj papuvē vienu gadu, jo tā ir ekonomiski izdevīgāk. Turot papuvē vienu lauku, saimniecība gan zaudē ienākumus, jo papuve jākopj – pļaušana un zemes apstrāde veido vienīgi izmaksas, turklāt no papuves nedrīkst iegūt ražu. Šajā laikā platību vislabāk izmantot ar aizņemto papuvi, sējot pavasarī augus ar īsu veģetācijas periodu, piemēram, eļļas rutku vai baltās sinepes. Šādi augsne tiek atveseļota un sagatavota ziemāju sējai līdz jūlija sākumam, – skaidro LLKC centra Augkopības nodaļas konsultants Gatis Kaimiņš.

Ganības drīkst atstāt papuvē, bet laukam jābūt sastrādātam līdz 15. septembrim. Šogad zemnieki drīkstēja atstāt papuvē aramzemi uz diviem gadiem, taču jābūt ierobežotām nezālēm vai sastrādātai augsnei. Daudzi zemnieki neizprata šo terminu un atstāja lauksaimniecības zemi neapstrādātu, turklāt Lauku atbalsta dienestā norādīja, ka lauks ir atstāts papuvē. Līdz ar to viņi pārkāpa noteikumus.

Uzziņa

Kas ir papuve

Ziemāju vai vasarāju sējai sagatavojams lauks, kuru veģetācijas periodā apstrādā, lai iznīcinātu nezāles, uzlabotu augsnes struktūru, uzkrātu mitrumu. Papuves mēdz būt tīrās (neaizņemtās), kuras vasarā neizmanto, un aizņemtās, kur audzē agri novācamus kultūraugus, augsni ziemāju sējai sagatavojot pēc šo augu novākšanas.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa

• Par papuvi var uzskatīt platību, kas netiek izmantota lauksaimniecības produkcijas ieguvei konkrētajā gadā. Papuvi var ierīkot aramzemē – tajā iepriekšējā gadā ir audzēti kultūraugi, piemēram, labība, dārzeņi, kartupeļi.

• Ja platībā iepriekšējā gadā bijusi pļava vai atmata, papuve līdz kārtējā gada 15. septembrim vismaz vienu reizi mehāniski jāapstrādā, lai augu atliekas tiktu iestrādātas augsnē. Jāatceras, ka papuvē jāapkaro nezāles.

• Ja par papuvi grib padarīt lauku, kas līdz šim bijusi pļava, vispirms lauks mehāniski jāapstrādā (jāapar vai jāizmanto cita metode). Nākamajos gados to var turpināt turēt papuvē, apkarojot nezāles, vai arī sākt audzēt kultūraugus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.