×
Mobilā versija
+10.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
9. decembris, 2013
Drukāt

Par 30 gadiem plāno pagarināt ierobežojumus “čekistiem” (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Sociālistiskās partijas rīkotais ikgadējais mītiņš 1905. gada parkā Grīziņkalnā.

Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) rosina veikt likuma grozījumus, lai par 30 gadiem pagarinātu personas sadarbības fakta ar Valsts drošības komiteju (VDK) konstatēšanas noilguma termiņu.

Likuma “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” 17.pants pašlaik nosaka, ka pēc 20 gadiem no šā likuma spēkā stāšanās dienas personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšana nav pieļaujama un tās iespējamo sadarbību ar VDK nedrīkst izmantot tiesiskajās attiecībās pret šo personu.

Likuma grozījumi paredz 20 gadus aizstāt ar 50 gadiem, tādējādi par 30 gadiem pagarinot personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanas noilguma termiņu. 17.panta darbība ir saistīta ar sadarbības fakta konstatēšanu sevišķajā kārtībā un lietu par sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu izskatīšanu tiesā.

Likums izsludināts 1994.gada 2.jūnijā un stājies spēkā dienu pēc tam, liecina portālā “likumi.lv” publicētā informācija.

Likumprojekts sagatavots, lai saglabātu likumā noteiktā ierobežojuma nepārtrauktību, nosakot termiņa pagarinājumu uz 50 gadiem no likuma spēkā stāšanās dienas. Lēmums par termiņa pagarinājumu ir nepieciešams, lai aizsargātu valsts drošību un demokrātisko valsts iekārtu, uzskata atbildīgā komisija.

Ņemot vērā to, ka Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitāro seku dokumentēšanas centra (TSDC) rīcībā esošā informācija ir nepilnīga, tad publicējot šādus datus par personām, nezinot, kādu noziegumu atklāšanā personas ir piedalījušās, tiks radīts šo personu personiskās dzīves neaizskaramības un fiziskās drošības apdraudējums. Iespējamais sabiedrības ieguvums personu datu publiskas izmantošanas gadījumā nebūs samērojams ar konkrēto indivīdu aizskartajām tiesībām.

Nosakot termiņa pagarinājumu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanai, personai tiks saglabāta iespēja pieprasīt ziņas attiecībā uz sevi par iespējamo VDK dokumentu esamību TSDC rīcībā, izmantojot likumā noteikto kārtību. Tiks saglabātas tiesības personai griezties prokuratūrā ar pieteikumu par sadarbības fakta konstatēšanu.

Lemjot par likumprojektu, NDK sēdēs piedalījās un tika uzklausīti Tieslietu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras, SAB TSDC, Drošības policijas un Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji.

Līdz ar šiem grozījumiem būs jāveic attiecīgi grozījumi arī Repatriācijas likumā un Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Cietušais, viens no daudzajiem Atbildēt

  Gaidu, kurš būs balsojis par čekistu slēpšanu. Esmu komunistu pazemots, izsūtīts, mana dzīve pilnīgi sapostīta to izdzimteņu-komunistu dēļ. Manā skatījumā katrs, kas aizstāv nodevējus, gļēvuļus.., pats tāds ir!

 2. ne jau par Jāni Bērziņu un Ivanu Volkovu uztraucās, parastā tauta tur gandrīz nevienu nesatrauc. Savi varoņi ir jāzina.

 3. sarakstē ar Krievijas spiegu netika konstatēta Ušakova sadarbība ar Krievijas izlūkdienestu?Bet Ušakovs sēž kā sēdējis Rīgas Domē.

 4. Pareizi! Jāpagaida, kamēr nosprags pēdējais čekists.

 5. vispār jau šādas sadarbības pēc savas būtības ir kara noziegumi, kuriem nav noilguma, un noilgums šeit nedrīkstētu būt piemērots vispār, ne pēc 20, ne pēc 50 un pat ne pēc 100 gadiem.

 6. Bijušu čekistu nav. Čekists – tas ir uz visu mūžu (Puķins – visiem zināms piemērs). Tāpēc maisi demokrātiskā valstī ir obligāti un nekavējoties jāatver, lai katrs, kurš vēlas, varētu bez problēmām savu vēlmi apmierināt.

 7. Atvērt maisus un atcerēties, ka bijušo čekistu nav. Tāpat vajag paskatīties, kuri pretojas maisu atvēršanai, vai tur ir, vai slēguši jaunus līgumu par sadarbību un tādejādi balsta vecos…

 8. Atvērt čekas maisus!

 9. …Jo ļoti labi zināms-BIJUŠO čekistu nav!

 10. Nepiekrtu, labi zinām ,ka pašreizējās jukas valstī ir sekas ,tam ,ka nepublicēja čekistu sarakstus , arī šodien šie cilvēki destabilizē situāciju Latvijā ,lai rastos tautas vēlme “brīvprātīgi” atgriezties PSRS.Paskataties ,kādi iespaidgi spēki ir Saeimā ,ja jau 20 gadi ,bija par īsu!

Draugiem Facebook Twitter Google+