Latvijā
Sabiedrība

Par 50 tūkstošiem pētīs, cik iegūst vīrieši un cik sievietes 4

Konsultants dzimuma aspekta integrēšanai budžeta veidošanas metodikā par algu līdz 501 eiro mēnesī (0,4 slodze) – šādu speciālistu konkursā meklē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), lai nākamgad realizētu vienu no Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta “Dažādības veicināšana” aktivitātēm. Kopumā šī aktivitāte izmaksās līdz 50 000 eiro.

SIF pārstāve Ilze Dūmiņa skaidro, ka atbildīgā par šo pētījumu ir Labklājības ministrija un tā noteiks, kuras valsts iestādes un kuras pašvaldības gada budžets tiks izraudzīts analizēšanai. Vērtēs, cik daudz no budžeta ieguvēji ir vīrieši un cik sievietes, atbilstīgi iedzīvotāju skaitam un vecuma grupām. Mērķis – noskaidrot, cik taisnīgi vai līdztiesīgi tiek sadalīti publiskie resursi, un panākt vienlīdzīgu to sadali. Kā piemēru Dūmiņa min pašvaldības finansējumu sportam – cik daudz tiek sieviešu, cik vīriešu sportam. Cita nozare, kur dzimuma aspekts svarīgs, ir veselības aprūpe. Viens no galvenajiem mirstības iemesliem abiem dzimumiem vecumā līdz 64 gadiem, rēķinot uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, ir onkoloģiskās saslimšanas. Sievietēm nāves cēlonis ir krūts un dzemdes kakla vēzis, savukārt vīriešiem plaušu, asinsrades, kuņģa un prostatas vēzis. Iespējamie iemesli šādai situācijai – cilvēki nav informēti par iespēju veikt valsts apmaksātu diagnostiku, informatīvie pasākumi nav mērķēti un līdz ar to nesasniedz to vīriešu un sieviešu auditoriju, kurai paredzēti.

Bet, piemēram, izglītības nozarē būtu jāvērtē pieejamais valsts finansējums budžeta vietām augstskolās dažādās nozarēs saistībā ar to, kāda ir sieviešu un vīriešu proporcija tajās (inženierzinātnē, informācijas tehnoloģijās (IT), dabaszinātnēs, veselības un izglītības jomā). Jo darba samaksas atšķirības starp vīriešiem un sievietēm pēdējos piecos gados ir bijušas apmēram 13 – 15%. Viens no veidiem, kā mazināt atšķirības, ir veicināt meiteņu interesi izvēlēties studijas tajās nozarēs, kuras sabiedrība tradicionāli uzskata par vairāk piemērotām vīriešiem (tehniskās, inženierzinātnes, IT).

ES projektu “Dažādības veicināšana” Latvijā realizēs līdz 2022. gadam. Tā kopējais finansējums – 6 813 045 eiro (tai skaitā ESF finansējums – 5 791 088 eiro un Latvijas valsts budžeta finansējums – 1 021 957 eiro). Aktivitāte “Dzimuma aspekta integrēšana budžeta veidošanas procesā” ir mazākā no piecām programmām.

LA.lv