Foto – LETA

Par 70 eiro piemaksu barikāžu aizstāvju pensijām 7

Vispirms paldies par iedzīvotāju aptauju (“LA” 25.09.2014.) sakarā ar likumprojektu, kas paredzēja 70 eiro lielu piemaksu pie vecuma pensijas barikāžu dalībniekiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Likumprojektu Saeima pirms vēlēšanām tomēr atteicās izskatīt. Arī masu medijos izskanējuši galvenokārt noraidoši argumenti – neesot iespējams identificēt visus barikāžu dalībniekus, budžetā nav naudas, tiks šķelta sabiedrība. Es kā viens no barikāžu aizstāvjiem vēlos izteikt savu viedokli.

Tiek lēsts, ka kopumā varētu būt līdz 70 tūkstošiem barikāžu dalībnieku, aptuveni 32 tūkstoši no tiem ir saņēmuši barikāžu piemiņas zīmi. Domāju, ka ar pārējo gandrīz 40 tūkstošu identificēšanu nevarētu rasties problēmas. Lai nenoslogotu tiesas, identificēšanu varētu veikt notārs un bāriņtiesas, pirms tam izdarot nepieciešamās izmaiņas likumdošanā. Pēc spēkā esošās likumdošanas notāriem ir atļauts šķirt laulību un apstiprināt parakstus referendumu ierosināšanai, kam no 2015. gada 1. janvāra būs vajadzīgi aptuveni 150 tūkstoši apstiprinātu parakstu, tas ir, gandrīz četras reizes vairāk nekā identificējamo barikāžu dalībnieku. Protams, kāds varbūt nepelnīti saņems šo piemaksu, bet tādu nebūs daudz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par naudas trūkumu nevajadzētu žēloties. Ir vairāk nekā smieklīgi, ja no valsts budžeta nevar atrast astoņus miljonus 70 eiro piemaksai pie vecuma pensijas barikāžu dalībniekiem, kuru skaits ar katru gadu samazinās.

Ar likumu ir jānosaka, kādas personas uzskatāmas par barikāžu dalībniekiem, līdzīgi kā tas ir ar politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem. Tad nebūs pamata runāt par sabiedrības šķelšanos.

Manuprāt, šā likumprojekta neizskatīšana ir nevēlēšanās risināt šo problēmu un tas ir cinisms attiecībā pret tiem drosmīgajiem vīriem un sievām, kuri brīvprātīgi sargāja barikādes. Ja viņu nebūtu, kas zina, vai pastāvētu neatkarīgā Latvija un arī Saeima. To nedrīkst aizmirst neviens un nekad. Pirmskara Latvijas valdība neaizmirsa brīvības cīņu dalībniekus, piešķirot viņiem apbalvojumus un nekustamos īpašumus.

Ar pilnu pārliecību varu teikt, ka, ejot uz barikādēm, neviens nedomāja ne par to, kādu labumu gūs, ne par sekām, ja uzvarētu neatkarības ienaidnieki. To cienījamiem deputātiem vajadzētu atcerēties un ievērot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.