×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. jūlijs, 2014
Drukāt

Par ĀCM dēļ nokautu cūku pienāksies kompensācija – no 25 līdz 427 eiro

LETA/AFPLETA/AFP

Par katru Āfrikas cūku mēra (ĀCM) noteiktajā ierobežojumu teritorijā nokautu cūku saimniekam pienāksies kompensācija – no 25 līdz 427 eiro, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) informācija.

Kompensācija gan pienāksies tikai tad, ja novietne un cūkas būs reģistrētas Lauksaimniecības datu centra datubāzē, kā arī, ja rīcība – dzīvnieku nokaušana un kompensācijas pieteikšana – noritēs atbilstoši valstī noteiktajai kārtībai, piekodina ZM.

Ja saimnieks līdz 31.jūlijam novietnē nespēs nodrošināt noteiktos stingrākos bioloģiskās drošības pasākumus, viņam cūku ganāmpulks līdz šā gada augusta beigām būs jālikvidē. Šajā gadījumā kompensācija par nokautu pieaugušu vaislas dzīvnieku (sivēnmāti, vaislas kuili) būs 115 eiro, par nobarojamu cūku un vaislas jauncūku – 65 eiro, bet par piena sivēnu – 25 eiro.

“Tiem dzīvnieku īpašniekiem, kas nespēs īstenot biodrošības pasākumus un tā iemesla dēļ būs spiesti izkaut savus ganāmpulkus, būs jāparaksta apņemšanās savā dzīvnieku novietnē gadu neturēt cūku sugas dzīvniekus. Neparakstot apņemšanos, nevarēs saņemt kompensāciju,” piebilst ZM pārstāve Linda Gurecka.

Tāds pats kompensāciju apmērs noteikts gadījumā, ja ĀCM ierobežojumu teritorijā strādājoša saimniecība izvēlēsies likvidēt savu ganāmpulku tā iemesla dēļ, ka tai noteikto ierobežojumu dēļ radušās problēmas ar izaudzēto cūku tirdzniecību.

Lielāks kompensāciju apmērs paredzēts gadījumā, ja saimnieks ir spiests izkaut savu cūku ganāmpulku ĀCM uzliesmojuma gadījumā. Atbalsts paredzēts par piespiedu kārtā nokautajiem un iznīcinātajiem dzīvniekiem, iznīcināto dzīvnieku barību, dezinfekcijas izdevumiem iznīcināto inventāru un citu.

Piemēram, ja ĀCM skartā saimniecība būs spiesta izkaut sivēnmātes, par katru likvidēto cūku maksās 284,57 eiro. Savukārt par spiestā kārtā nokautu kuili varēs saņemt atbalstu 426,86 eiro apmērā.

Jau vēstīts, ka valdība otrdien no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem kompensācijām par ĀCM dēļ nokautajām cūkām atvēlēja 1,5 miljonus eiro.

ĀCM ierobežojumu teritorijas aptver Rēzeknes novada Pušas, Mākoņkalna, Kaunatas, Stoļerovas, Griškānu, Čornajas, Lūznavas, Maltas, Freimaņu, Silmalas un Ozolaines pagastu, Riebiņu novada Riebiņu, Rušonas un Silajāņu pagastu, Preiļu novada Pelēču, Preiļu un Aizkalnes pagastu, Ludzas novada Cirmas, Pureņu, Ņukšu, Isnaudas, Pildas, Nirzas un Briģu pagastu, Zilupes novada Pasienas, Lauderu un Zaļesjes pagastu, Daugavpils novadu Dubnas, Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Salienas, Vecsalienas, Skrudalienas, Demenes, Laucesas, Tabores un Maļinovas pagastu, Aglonas novada Šķeltovas, Grāveru un Kastuļinas pagastu, Ludzas novada Rundēnu un Istras pagastu, kā arī visu Ciblas, Dagdas un Krāslavas novadu.

Pārtikas un veterinārā dienesta jaunākā informācija liecina, ka ĀCM konstatēts vēl divās nelielās piemājas saimniecībās Krāslavas novada Kalniešu pagastā. Mājas cūkas šodien tiks iznīcinātas. Tāpat ĀCM vīruss apstiprināts vienai atrastai beigtai meža cūkai Dagdas novada Ķepovas pagastā.

Tādējādi ĀCM vīruss Latvijā apstiprināts 23 meža cūkām un 10 mājas cūkām sešās piemājas saimniecībās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+