Foto – Timurs Subhankulovs

Par acu veselību 0

Kamēr ar redzi viss kārtībā, pat neaizdomājamies, cik tai mūsu dzīvē ir liela nozīme. Sākoties problēmām, rodas arī jautājumi, uz kuriem palūdzām atbildēt oftalmologu RALFU BIRĶI.

Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Vai ateroskleroze ietekmē arī acs veselību un redzi?

Noteikti. Jo acs ir smalka struktūra ar ļoti šauriem asinsvadiem, un tos ateroskleroze jeb “pārkaļķošanās” process skar vairāk nekā organisma lielos asinsvadus. Mazos asinsvados asins plūsma samazinās straujāk, tādēļ var būt traucēta barošanās tīklenē, redzes nervā, būtiski samazinot redzi. Sākotnējā stadijā nenosakot diagnozi “ateroskleroze” un neārstējot saslimšanu, ar laiku var rasties tīklenes distrofija un neatgriezenisks redzes zudums. Tāpēc arī acs veselības sakarā ir svarīgi domāt par aterosklerozes profilaksi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu pie kardiologa vajadzētu pārbaudīt, vai tas ir aterosklerozes, nieru kaites vai cukura diabēta dēļ. Visas šīs saslimšanas acu ārsts bieži vien atrod ātrāk nekā ģimenes ārsts, īpaši, cukura diabētu.

 

Kādēļ acu ārsti bieži vien pacientus mierina, ka par “melnajām mušiņām”, kas traucē redzei, neesot jāuztraucas. Vai jāsāk bažīties, kad to kļūst daudz?

Iemesli, kādēļ tās uzrodas, var būt daudzi un dažādi. Kataraktas sākuma stadijā arī parādās tādas kā mušiņas, kā kvēpi, kas grozās līdz ar aci. Kataraktai progresējot, mušiņu kļūst arvien vairāk. Tās var būt arī lielas tuvredzības gadījumā, kad duļķojas acs stikla ķermenis. Tuvredzīgam cilvēkam mušiņas traucē dzīvot, bet izdarīt ar tām neko nevar. Ir arī dažas acs saslimšanas, kas sākas ar mušiņām. Piemēram, tās var būt pirmais simptoms pirms asinsizplūduma stikla ķermenītī, pirms tīklenes atslāņošanās.

 

Vai, ņemot vērā acu izmeklējumu datus, varat palīdzēt pacientiem ar glaukomu un kataraktu?

Glaukomas pacientam saglabāt redzi iespējams ar medikamentiem, to klāsts ir ļoti plašs. Medicīnas ie­stādēs, kurās noslēgts līgums ar valsti, glaukomas pacientiem varam rakstīt zāles ar 100% atlaidi. Tikai retos gadījumos pacients jāsūta uz operāciju. Mūsdienās glaukomas diagnoze balstās uz pacienta redzes nerva darbības pārbaudi, tīklenes un redzes lauka izmeklējumu, no kuriem pēdējais ir svarīgākais glaukomas diagnostikā.

Katarakta, kad acs lēca pakāpeniski apduļķojas, ar gadiem vairāk vai mazāk skar mūs visus. Sākuma stadijā, kad tā traucē minimāli, var nozīmēt pilienus, kas uzlabo acīs vielmaiņu, acu vitamīnus, minerālus, kas arī uzlabo acs vielmaiņu un barošanos. Ja katarakta tomēr lēnām progresē, sasniedzot noteiktu lēcas apduļķojuma pakāpi, pacients jāsūta uz operāciju (dienas stacionārā). Tās laikā, veicot mazu griezienu acī, ar ultraskaņas palīdzību tiek sadalīta un izņemta apduļķotā lēca un nobeigumā ielikta jauna mākslīgā intraokulārā lēca. Operācija ilgst vien dažas minūtes. Kataraktas pacients ar mākslīgo lēcu veiksmīgi dzīvo līdz mūža galam.

Reklāma
Reklāma

 

Sirmgalve jau pusotru gadu stāv rindā uz kataraktas operāciju, un vēl būs jāgaida tikpat ilgi. Maksas operāciju par 450 latiem sieviete nevar atļauties. Viņa uztraucas, vai tas neietekmēs redzi.

Tas, vai kataraktu izoperēs šodien par lielu naudu vai vēlāk, kad tiks sagaidīta sava rinda, iznākumu neietekmēs. Ar novecošanu saistītās kataraktas progresē pamazām vairāku gadu laikā, tāpēc gaidīšanas rindu garums nav būtisks pacienta acu veselībai vai veiksmīgam operācijas iznākumam. Ja pacients regulāri apmeklē acu ārstu un rīkojas atbilstoši viņa ieteikumiem, kā arī netiek konstatēta apduļķotās lēcas piebriešana (palielināšanās) un acs iekšējā spiediena paaugstināšanās, kad operāciju nepieciešams veikt agrāk (jo akūtā stāvoklī pacientam nav jāgaida rindā), uztraukumam nav pamata. Visiem saviem pacientiem arī iesaku reizi pusgadā painteresēties par rindu, jo nereti tā strauji var būt pavirzījusies uz priekšu.

 

Vai tīklenes atslāņošanās var pāriet pati no sevis?

Tādi gadījumi ļoti reti ir tikai tad, ja atslāņošanās ir acs perifērijā un pavisam neliela. Mūsdienās, atklājot tīklenes atslāņošanos, acs uzreiz tiek apstrādāta ar lāzeru, lai būtu garantija, ka cilvēkam neradīsies lielākas problēmas. Ja ir lielāka atslāņošanās, nepieciešama steidzama operācija, uz kuru rindā nav jāgaida. Cilvēkam, kas pats pamanījis šādu problēmu, noteikti jādodas pie acu ārsta.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.