×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
2. janvāris, 2014
Drukāt

Par algām skaļi jākliedz
 (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Satraucošs jau ir pats virsraksts, kas parādījās “Latvijas Avīzē” pagājušā gada 28. novembra numurā – “Slimnīcu dakteri – nabagie un bagātie”, autore “Latvijas Avīzes” vadošā žurnāliste Māra Libeka.

Ārsti, viss medicīnas personāls, ir nostādīts vidēja ierēdņa – birokrāta – lomā, apzināti aizmirstot to, ka viņi ir profesionāli darbinieki.

Visus šos divdesmit gadus esam rokas lauzījuši, teikdami – tādi nu mēs esam, naudas ir tik, cik tās ir, utt. Jābeidz šī mūžīgā aizbildināšanās, nevarības izrādīšana, jārīkojas noteikti un konsekventi. Visam medicīnas personālam atalgojums jau tagad jāpaceļ trīs četras reizes. Jā, trīs četras reizes! Ja tas netiks darīts, profesija lēni noasiņos. Tas jau sāk notikt. Pakāpeniskais algu paaugstinā­šanas efekts pazūd, dzīves dārdzībai ceļoties katru gadu.

Visu šo laiku nelabvēlīga, nesaprotoša un neizprotoša ir bijusi valdība un Saeima. Sāpīgi, bet arī apkaunojoši ir klausīties kolēģu sarunās par zemo atalgojumu visam medicīnas personālam. Sirds sažņaudzas un kauns ar viņiem runāt par šo tēmu, ja salīdzina ar algām ārzemēs. Arī slimnīcu un iestāžu vadī­bām jākļūst caurspīdīgākām attiecībā pret ārstu atalgojumu – neaizbildinoties ar kādiem iedomātiem vai izdomātiem iemesliem, kā to lasām presē.

Algu ziņā jāpastāv atšķirībai starp ārsta un rezidenta algu. Bet rezidenta algai ir jābūt tādai, lai varētu uzturēt ģimeni, jo pretējā gadījumā mēs apzināti neizmantojam visā pilnībā rezidenta potenciālu.

Jānis J. Dimants, 
Jr., M. D. Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LAZA) valdes priekšsēdis

Žurnālista komentārs


Kā “Latvijas Avīze” jau 28. novembrī rakstīja, veselības ministre Ingrīda Circene sola 2014. gada budžetā darba samaksu ārstiem palielināt vidēji par 71 latu mēnesī, ārstniecības un pacientu aprūpes personām par 42 latiem, ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām par 28 latiem. Taču šis, kaut niecīgais palielinājums, nav samaksa par vienu darba slodzi. Šajās naudas summās iekļauta maksa par nakts stundām, darbu svētku dienās, kompensācija par slimošanas laiku utt., tāpēc līdz mediķu naudas maciņiem nokļūs vien daļa no ministrijas nosauktā palielinājuma. Vidējais atalgojums ir ļoti vispārīgs rādītājs. Tas ir kaut kas līdzīgs vidējai temperatūrai slimnīcā. Gan ārstniecības iestāžu, gan arī mediķu sabiedrisko organizāciju vadītāji ne reizi vien uzsvēruši, ka katram ārstniecības pakalpojumam ir jāaprēķina tā reālā cena, jo tajā tiek iekļauta arī mediķu darba samaksa. Ja cena nav adekvāta, tad nevar gaidīt, kad ārsti saņems darbam atbilstošu atalgojumu. Nacionālais veselības dienests pagaidām tikai zobārstniecībā ir aprēķinājis, cik kas maksā.

Māra Libeka

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Naivajiem – paskaties pie limnīcas novietotos dakteru auto, tad pie tiesām – salīdzini un pie lielākajām slimnīcām nav sliktāki ši gada modeļi nu varbūt pagājušā kā advokātiem , tiesnešiem… Te nav runa par lauku slimnīcām un ģimenes ārstiem. Pārējais varētu būt jau personāla algu problēmas.

  2. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

    Risinājumi ir vajadzīgi, bet ne pārgudra runāšana. Nebūsim tik kautrīgi, bet nāksim klajā ar tiem. Jo komplicētāka situācija, jo vienkāršaks risinājums !

  3. vai cienījamais dakteris var izskaidrot? Ja pacients nevar samaksāt €1000 par operāciju, cik vērts ir tāds pacients? Priekš mediķa, valsts , kaimiņa?

    • Kam tad ir paceltas algas par lielāku summu??! Dakteri nevar raudāt, to mēs katrs zinām, jo bez HONORĀRA nevienai operācijai klāt neķeras. Tas pats ar māsiņām un citu apkalpojošo personālu – TĀ IR SISTĒMA 21 GADA GARUMĀ + psrs LAIKI. Nevajag pārspīlēt, kad būs labāks materiālais stāvoklis valstī, tad arī dakteriem tiks paceltas algas.
      Visvairāk pašlaik ir jāparūpējas par GLĀBĒJIEM, tiem nav NEKĀDU garantiju tik bīstamā darbā. Tur gan jāceļ trauksme!

Draugiem Facebook Twitter Google+