Latvijā
Kriminālziņas

Par aļņa nomedīšanu prasa septiņu mēnešu cietumsodu7


Malumedībās apsūdzētais Gints Sēkliņš. Foto – Artis Drēziņš
Malumedībās apsūdzētais Gints Sēkliņš. Foto – Artis Drēziņš
Malumedībās apsūdzētais Gints Sēkliņš. Foto – Artis Drēziņš

2017. gada februārī Burtnieku novada Rencēnu pagastā nelikumīgi nomedīja aļņu māti, par ko ierosināja krimināllietu un sāka tiesvedību pret vietējo zemnieku Gintu Sēkliņu. Par to esam rakstījuši 10. aprīlī, 24. aprīlī un 14. augustā. Pirmdien Vidzemes rajona tiesā jau sākās debates, kurās prokurore Solvita Kristapa lūdza piespriest Gintam Sēkliņam septiņu mēnešu cietumsodu un liegt divus gadus medīt.

Prokurore norādīja: neskatoties uz to, ka nav izdevies pierādīt, kas Sēkliņam palīdzējis piebeigt un nodīrāt alni un kur palikusi aļņa gaļa, pierādījumu, kas ļauj saukt zemnieku pie atbildības, pilnīgi pietiekot. Pierādīts, ka neatļautās aļņu mātes medības netālu no Sēkliņa sētas notikušas, nevis dzīvnieks notriekts ar kādu transporta līdzekli vai miris citādā nāvē.

Tāpat neesot apstrīdams, ka Sēkliņa sētā, uz traktora kausa un piena mājā atrastas aļņa mātes paliekas. Arī liecinieku liecības par telefonsarunām ar Sēkliņu tajās februāra dienās nepārprotami norādot, ka runāts par alni, par tā medībām un pēc tam dīrāšanu, no kā divi sazvanītie atteikušies. Sēkliņš sarunas nenoliedz, bet detaļas neatceroties, jo bijis piedzēries, pieļaujot, ka runājis par likumīgām briežu medībām un par alni uzzinājis tikai tad, ka pie viņa ieradās policija.

Sēkliņa versiju, ka nelikumīgās medības un aļņa transportēšanu ar viņa traktoru un dīrāšanu viņa piena mājās veikušas nezināmas personas, kamēr viņš mājās dzēris un gulējis, prokurore tiesu aicina vērtēt kritiski. Arī to, ka paziņas bez Sēkliņa ziņas varējušās izmantot viņa traktorus un piena māju. Vēl prokurore piebilda, ka policija noklausījusies Sēkliņa paziņas R. Zilpauša telefona sarunu, kurā viņš runā, ka ar Sēkliņu viss sarunāts: kas ko darījis un šāvis. Pierādīts, ka pēc malumedībām šis pats R. Zilpaušs nodevis pārstrādei lielu daudzumu aļņa gaļas.

Diemžēl to vairs nav bijis iespējams salīdzināt ar Sēkliņa sētā atrastajām aļņa mātes paliekām. Prokurore mazliet ironiski aicināja tiesnesi Alvi Melbergu padomāt, kas ir ticamāk: ka Zilpaušs pārstādei nodevis nelikumīgi nomedītās aļņa mātes gaļu vai senāku, likumīgi nomedītu aļņu gaļu no medību kolektīva saldētavām, kuras – kāda sakritība! – tieši tajās februāra dienās, kā tiesā iepriekš liecināja dažs labs Zilpauša kolēģis – mednieks, nolemts patukšot…

S. Kristapa lūdza tiesai par malumedībām Sēklinām piespriest sešu mēnešu cietumsodu un liegumu divus gadus nodarboties ar medībām, bet par nelikumīgi glabātam desmit patronām – četru mēnešu cietumsodu, galīgo, kopējo cietumsodu nosakot uz septiņiem mēnešiem, kā arī likt segt zaudējumus valstij par aļņu māti – 6460 eiro.

Tiesa turpināsies ar Sēkliņa advokāta Arta Mežgaila debašu atbildes runu 26. septembrī.

Lai arī kā beigsies šī tiesvedība, iespējams, ar to vis nelaimīgās aļņu mātes lieta nebeigsies, jo policijā turpinās darbs pie cita kriminālprocesa par līdzdalību Sēkliņam šajās malumedībās. Pagaidām gan aizdomās turamie vai apsūdzētie nav uzrādīti.

LA.lv