×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
8. septembris, 2017
Drukāt

Par atļauto viedokļu sarakstu, Pokaiņiem un eliti. Saruna ar juristu Juri Rudevski (159)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze
Juris Rudevskis

Jurists.
Dzimis 1977. gada 8. novembrī.
Absolvējis Rīgas Franču liceju (1995) un Panteona-Sorbonnas universitāti (2000).
Precējies ar Baibu Rudevsku.

Jurists JURIS RUDEVSKIS. Viens no Latvijā spilgtākajiem viedokļu līderiem. Katra saruna ar viņu ir svētki un ieguvums.

Milzīgs sociālu, reliģisku un rasu konfliktu vilnis aizmēž robežas un grauj pamatus, padarot nestabilas un nedrošas gan demokrātijas, gan autoritārus režīmus. Vai arī tev ir sajūta, it kā pasauli būtu pārņēmis kāds vīruss, kas tiecas iznīcināt jebkādu kārtību?
Pavisam noteikti. Un šis vīruss ir liberālisma ideoloģija.

Nesen tu kodolīgi raksturoji trīs atšķirīgas nozīmes, kādās vārds “liberālisms” tiek lietots.
Šis vārds ir cēlies no latīņu “libertas” – “brīvība”, taču patlaban visbiežāk tiek lietots nozīmē, kas radikāli atšķiras no sākotnējās, jo mūsdienu “liberāļi” ir absolūts un diametrāls pretstats klasiskajiem liberāļiem.

Pavisam īsi: ja cilvēks ir par indivīda brīvību un brīvā tirgus ekonomiku, tad viņš ir klasiskais liberālis. Ja viņš ir par aborta un viendzimuma kopdzīves pieļaujamību, tad viņš ir sociāli liberāls. Ja viņš ne tikai pats izturas pret šādām parādībām iecietīgi, bet vēlas, lai valsts aktīvi uzspiestu to atzīšanu visiem sabiedrības locekļiem ar likumiem, draudiem un sodiem, tad viņš ir liberālis pēdiņās, tā saucamais liberālis jeb liberāls mūsdienu nozīmē – tātad būtībā kreisais. Šai liberālisma ideoloģijai ar brīvību nav nekāda sakara, es to definētu kā kreiso radikāli sekulāro progresīvismu jeb neomarksismu.

Un tieši tas patlaban ietekmē procesus Eiropā.
Diemžēl jā. Turklāt tā ir ārkārtīgi neiecietīga ideoloģija. Ir jāsaprot, ka ideoloģija nav vienkārši kādu ideju kopums. Piemēram, būt veģetārietim un mudināt pārējos ģimenes locekļus neēst gaļu nav ideoloģija. Ideoloģija ir tāds ideju kopums, saskaņā ar ko kāda cilvēku grupa tiecas, iegūstot varu, radikāli pārveidot sabiedrību.

Vēsturē pirmais ideologs bija Platons, kas dialogā “Valsts” apraksta ideālu valsts modeli. Filozofs izdomā šablonu, pēc kura varai ir jāpārveido sabiedrība no augšas. Pretēja pieeja ir Aristotelim, kas domā, ka sabiedrībai ir jāļauj attīstīties kā dzīvam organismam.

Visas ideoloģijas ir vairāk vai mazāk neiecietīgas pret atšķirīgiem viedokļiem. To apliecina gan komunisms, gan nacisms, gan modernais liberālisms. Diemžēl tās Rietumu valstis, kur tiek ieviesta ideoloģija, strauji virzās totalitārisma virzienā. Te svarīgi ir apjēgt, ka totalitārs režīms vai diktatūra un tirānija ne vienmēr rodas kara vai apvērsuma rezultātā, tas var ieperināties lēnām, arī valstīs, kas pēc visiem kritērijiem skaitās demokrātiskas.

Kā tas izpaužas?
Patlaban Eiropā skaidri redzam, ka ir tā saukto politisko elišu apstiprināts pieļaujamo viedokļu saraksts. Ja kāds iziet ārpus šā saraksta, labākajā gadījumā viņam uzbrūk medijos un viņš kļūst par izstumto, sliktākajā – viņš tiek vilkts uz tiesu.

Spilgts piemērs: nesen Francijā tika notiesāta bijusī Kristīgo demokrātu partijas priekšsēde Kristīne Butēna, jo kādā intervijā viņa teica, ka pret homoseksuāļiem izturas kā pret visiem citiem cilvēkiem, kas ir grēcīgi, gluži kā viņa pati, taču homoseksuālas attiecības kā parādība ir negantība (vārds, kas tiek lietots Bībelē). Par šo izteikumu pret viņu tika ierosināta krimināllieta un piespriests diezgan liels naudas sods.

Pievienot komentāru

Komentāri (159)

 1. un kā ar cilvēkiem, kuŗi noliedz dievu? Vai tas ir liberālisma grēks, vai priekšrocība? Ko kungs saprot no abortiem?

 2. Vēl jauns, bet spēcīgi domājošs. Laikā, kad dominē klišejiskā doma. Es gan nebūtu tik pesimistisks attiecībā uz eliti. Tā dzīvo katrā tauta, katrā laikā. Tikai grūti saredzama. Kā dienā zvaigznes. Un redzama darbībā, tad kad šāda darbība iespējama. Tie paši cilvēki, kurus neievēroja ne 1913., ne 1918., ne 1983.g., ne arī 1988. g. atvērās, gāja, darīja… Un aizgāja, atstājot rutīnas darbam klerkus. Jo elite ir radoša… Kad atkal būs tādi laiki, elite parādīsies.

  • Vinju vajag pasreiz taa ka jakliedz. jo nu jau tiek niicinaata ne tikai tauta, bet visa Eiropas civilizacija.
   Tas man liek domat, ka reizes, kad vinja paraadaas ir taa, kad to nomanipulee svesi speeki. Neatkarigas patstavigas elites faktiski kops krustnesu iebrukuma nav bijis. Paradijusies stravojumi ir uzplaukusi svesu manipulaciju sleepti vadiiti un piebaroti.

 3. Ļoti vērtīga un vajadzīga saruna. Gluži kā skābeklis, kas ļauj atžirgt domāšanai.

  • Cilvēki, esiet modri! Nejauciet “skābekli” ar “ogļskābo gāzi”, kas apziņai neļauj atžirgt:”…Un kurš tagad pateiks: kas ir Projekts Latvija? Kāds ir mūsu visu kopīgais mērķis? Neviens šos jautājumus pat neuzdod. Dzīvojam mentālā putrā.” Harijs Tumans: Mīlēt dzimteni nozīmē darīt kaut ko tās labā

 4. Viedokļa līderis, kurš aicina atgriezties padomju savienībā – kur bija tikai viens viedoklis, nekāda liberālisma.

  • Smags gadījums – liberastisks viedoklis par tiem, kam riebj pederastijas būšana, tie lamājami par fašistiem un homofobiem. Un gala argumentācijā jāpiesauc PSRS.

  • Klau, Smags gadījums, joprojām problēmas ar identitāti? Izlasi, kas te jau teikts Vārdam alias padsmit citām tavām identitātēm. Personības dalīšanās patiešām ir smags gadījums:)

 5. … Izbeidzu debati … jo latvietis nemedz ‘cukas barot ar perlem’ !
  … Un, ja Holivudietis nesaprot, jeb parprot, si teiciena nozimi, tad varbut sapratis Raina vardus: ‘ Kas polimizes ar vilku, kas ries sunim preti … ‘ !

 6. no kura laika neoliberālisms kļuvis par neomarksismu? Latvijā valda neoliberālisms tā izteiktākajā formā – sākot jau no Godmaņa laika mītiem par brīvo tirgu un Katrs pats savas laimes kalējs. Neomarksisms ir kreiss,neoliberālisms – labējais. Prihvatizācijas, sociālo garantiju samazināšanās ir labējie procesi – nekādas kreisās idejas LV nav realizētas!

 7. … Pardomajot ‘ Holivudas scenarija’ apvainojumu, ta uzbrukuma Ernestam Brastinam un Andrejam Kavacim, par ‘dzejisko fantaziju’ un ‘alternativas vestures piegarsu’, respektivi, vina darbos … japrasa:

  – vai sis cilveks noliedz Dainas, un to vesturisko vestijumu novertejumu … ?
  – ari, vai sis cilveks nepienem arheologiskos pieradijumus un secinajumus ….?

  … Jadoma, ka Holivudietis nevar but latviskas kulturas un tas vesturiskas izcelsmes zinatajs … ne pat Eiropeiskas … !!!

  • Nu, ja jau reiz minētā literatūra atstāj tādu Holivudas scenarija iespaidu, tad kritika vietā. Kaut gan patiešām gribas tam noticēt. Būtu mazāk kritisks, noticētu arī.

 8. Kuriem viedokļiem tad šis cilvēks būtu līderis? Un kas šobrīd var atļaut un aizliegt pieturēties pie sava, vienalga, kāda, viedokļa? Jau sākuma uzstādījumi ir apšaubāmi. Tālāk ir tikai vēl trakāk…

  • ….:-) sākuma uzstādījumi ir OK! 😉 Tieši tā, cien. mmmm – lai tālāk nebūtu “tikai vēl trakāk”, JUMS nu laikam noteikti var un vajag “aizliegt pieturēties pie sava, vienalga, kāda, viedokļa” – ņemot vērā to ka Jums ir: VIENALGA.
   Piedodiet – bet ko JŪS piedāvājat darīt ar nesaprašu-nekā nezinātāju , kam viss “vienalga”, bet savu “viedokli” – ka vienkārši ir VIENALGA, KĀ! – gribas uztiept visai sabiedrībai?…

  • Piekriitu. Ljoti butiska lieta pamaniita!!
   viedoklja lideris var buut tikai publikai, kura paarnjem viedokljus. Pec definicijas. tu savu viedokli jautaa sev pasham. Un vairumam tautas tas saskan, ja ir vienoti fakti un vienoti vertibu kriteriji – kultura un mentalitaate.

 9. kurš liek būt bezpajumtniekam, laukos gaida darbaspēku
  ko nu kurš te tur….bet ap 50% saprātu un loģisku domāšanu netur, fanātisms ir prāta deficīta simptoms un VIENMĒR BEIDZAS SLIKTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Pr Dz līmenis……………….kājas plati- kopā un obligāti to nopublicēt, gudra jau nekā nav ko publicēt

 10. Īsts latvietis var būt tikai un vienīgi dievturis. Punkts. Tas jāieraksta Satversmē.

  • …Dievturi – tad nu turi Dievu Tēvu visa Radītāju, Dievu Dēlu pasaules Pestītāju un Dievu Svēto Garu: Svēto Trīsvienību, vienu vienīgu DIEVU!
   Lai Dievs Tev palīdz šajā lietā un it visā! Paldies Dievam!
   🙂

   • Vispirms vajaga noskaidrot,kas ir dievturi tad izteikties.Tie ir latviskās dzīvesziņas nesēji ,kuru mācība tautas folklorā ir mantota no paaudzes paaudzē gadu simtos , izkristalizējot latviešu tautas ētikas pamatus,sākot ar cieņu pret”guntiņas pagalīti” un vecāku mīlestību ,labestību u.t.t.saudzīgumu pret visu,ko radījusi daba.Arī Dievs atnāk pie zemnieka pelēkā mētelītī un,beidzot dzīves gaitas šai zemē Dieviņš nolaiž trepes ,lai dvēselīte uzkāptu pie viņa.Visa latviskā morāle un tikumi ir tautas dziesmās,kuras ir dievturības pamatā,(BRASTIŅA APKOPOTAS )

    • Dievturība ir pavisam jauna, 20. gadsimtā radīta, sekojot vienai no tā laika tendencēm.

     Bet, ja pieminam dainas, tad būtu tikai godīgi, neaizmirst arī nerātnās dainas.

    • …taču viss jau sen ir zināms, kas ir šie labie dievturi. Un tieši TĀPĒC Dievturis tiek AICINĀTS: turēt Dievu Tēvu, Dievu Dēlu un Dievu Svēto Garu – Svēto Trīsvienību, VIENU VIENĪGU Dievu.
     Jo NAV taču nekā saprātīgi iedomājams, ka latviešus radījis kāds atsevišķs “latviešu pelēkais Dieviņs”, bet krievus “krievu bārdainais Dieviņš”, un tā tik uz priekšu! Tā domāt, protams, ir KĻŪDA, TO VAJAG LABOT. PAŠAM! 🙂 …
     Lai Dievs Tev palīdz!

 11. Latvietis var būt tikai dievturis. Kas nav dievturis, nav īsts latvietis. Dievsaziņa jāpasludina par valsts reliģiju Latvijā.

  • kādas tad nākotnes izredzes tiem pašnozombētajiem dievturiem, ja pat kādas nelielas mazpilsētas baptistu draudzītē dzimstība un bērnu skaits lielāks, nekā šiem visiem kopā

 12. Neabšaubāmi labs raksts, bet gribu piebilst, ka arī klasiskais liberālisms iet auzās, jo patiesībā nekāda brīvā tirgus nav. Vai arī ir, bet ļoti nosacīti. Kas tā par brīvību, kur uzvar tas ar lielākajiem muskuļiem? Rezultāts ir šīs netaisnības ar izlikšanām no mājām un bezpajumtnieku rakāšanos miskastēs.

  • ….klasiskais liberālisms iet auzās, jo patiesībā nekādu brīvo tirgu nemaz negrib, un tās “auzas” ir ieliktas jau pašā idejā, sistēmiski,celoņsakarīgi. BET: TĀ IR GAN BRĪVĪBA – BRĪVĪBA uzvarēt “tam ar lielākajiem muskuļiem”! 🙂
   NEKĀDS CITS REZULTĀTS kā “izlikšanas no mājām un bezpajumtnieku rakāšanos miskastēs” AR KLASISKO LIBERĀLISMU NEVAR SANĀKT. Tā taču ir – nu paraugiet to pašu ASV, cik tur ir nabagu-bomžu-degradantu, un tur nu NEVAR aizbildināties ar “okupācijas-sociālisma-totalitārisma sekām”…
   Jauku dienu visiem!
   🙂

 13. Reparacijas no Vatikaana Atbildēt

  Tas, ka kristietibas izstradatajiem nav sirdsapzinjas, nepakljaujas apsprieshanai. Bet tas, ka taas sekotaaji nav emocionali nobriedushi lidz izpratnei, ka ar ljaunu nevar panaakt labu, tas tomer ir fascineejoshi.
  ___
  Shajaa sakaraa ienaca praataa, ideja – kaa ar reparaciju pieprasisanas no Vatikaana. Sadiem noziegumiem nav noilguma. Un vinji tachu iedziivojushies ir gadsimtiem no shiem asinjanajiem iekarojumiem un cilveku ilgstoshas ekspluatacijas.

  • reparācijas vajag bargi prasīt arī no Antarktīdas pingvīniem – noteikti viņi ir tie vainīgie, ka Latvijā ziemās ir aukstāks kā vasarās!
   Saspiežas viņi tur bariņā Antarktīdā un tad sazvērejušies uzsūta aukstumu Latvijas nabadziņiem …. 😉

 14. Reparacijas no Vatikaana Atbildēt

  Tas, ka kristietibas izstradatajiem nav sirdsapzinjas, tas ir skaidrs. Bet tas, ka taas sekotaaji nav sapratushi, ka ar ljaunu nevar panaakt labu, tas tomer ir fascineejoshi.
  ___
  Shajaa sakaraa ienaca praataa, ideja – kaa ar reparaciju pieprasisanas no Vatikaana. Sadiem noziegumiem nav noilguma. Un vinji tachu iedziivojushies ir gadsimtiem no shiem asinjanajiem iekarojumiem un cilveku ilgstoshas ekspluatacijas.

  • Negvelz. Krustnešu ienākšana paglāba mūsu ciltis no gadsimtu ilgās savstarpājās apslaktēšanas un arī no vēl briesmīgākā krievu jūga un neizbēgamas pārkrievošanas..
   #PaxChristiana

   • ….tā laikam ir gan taisnība…. Bet kāpēc par to bobi tā nu jāraksta, labais cilvēk? 🙁

   • Reparacijas no Vatikaana Atbildēt

    Tu esi apstradats ar krustnesu un to idejisko mantinieku (t.sk. e.s.) teorijaam.
    Jebkurs vinju vietaa censtos izomaat un iebarot tautai argumentus.
    Cilveki ar skaidru galvu tadas taisnosanaas redzees cauri. Taas ir paaraak prognozejamas.
    Atliek Tev tikai mazliet logjiski padoomaat piepuuleeties lai Tu saprastu – saadas basnjas censas pievilkt jebkurs iekarotaajs. Jeb-kurs. Nekaa origjinaala. Nekaa klausiisanaas verta.

 15. Reparacijas no Vatikaana Atbildēt

  Tas, ka kristietibas izstradatajiem nav sirdsapzinjas, tas ir skaidrs. Bet tas, ka taas sekotaaji nav sapratushi, ka ar ljaunu nevar panaakt labu, tas tomer ir fascineejoshi.
  ___
  Starpcitu shajaa sakaraa ienaca praataa, ideja – kaa ar reparaciju pieprasisanas no Vatikaana. Sadiem noziegumiem nav noilguma. Un vinji tachu iedziivojushies ir gadsimtiem no shiem asinjanajiem iekarojumiem un cilveku ilgstoshas ekspluatacijas.

 16. Sakums bija daudsolosh, vidus patiess, bet beigaas vienalga pavilka uz nodevaam rezhiimam un tas par muukiem uzn zemgaljiem pavisam smagi jau smakoja.
  Tas jau ari ir taa, jo Jurim ir cik saprotu polju saknes un kristiesha skata prizma, es esmu pagaane. Kad kontaktejos vai redzu pagaanisko citaas Eiropas tautaas, pateisaam sajuutu, ka tas ir kauls no mana kaula.
  Bet kristietiiba ir seit maksligi uzpotets imports un taa ir principiala lieta.
  Sveshs, vardarbigs un kaitiigs. Loti slikts precedents pienjemt vardarbigas svesas ideologjijas. Tas iedroshina taas uztiept tikai taalaak un taalaak.

  • Taa ka Juri, sorry. Es saprotos ar Taviem tautasbraaljiem polju pagaaniem, kuri apzinaas savas senaas saknes. Uz jaunaaku uzslaajojumu baazes, seviskji uz importetu uzskanjojumu baazes, kas ir Tuvo austrumu religjija, tas nebutu jamegjina.

   Ar to Eiropa nekljuus mazaak plasha, ja mees atgrieziisimies pie savaam patiesajaam sakneem nevis ampeleesimies ar sveshiem importiem.
   (ja gudigi tas par zemgaljiem bij rupji un apvainojoshi. nelgu iebruceejiem nav attaisnojuma un noilguma.neskatoties ka Tu piekop vinju religjiju. vinji liida virsuu maniem senchiem un vinjiem tur nebij taisniiba)

 17. Jo no ši intervētā katoļa ar polisko uzvārdu vairāk bija gaidīt?
  Kaut kāda intelektuāla laipošana un terminu un savārstītu faktu ekvilibristika.

 18. Izskatās, ka pats viedokļa līderis un viņa līdzzombetie gudreļi daudz diskutē šeit. Bet, kad uzrāda reālu loģikas kļūdu intervētā argumentos, tad labāk izvēlas paklusēt… 😀

  Ja pieņem, ka terora akti izriet no islama ticības (nevis atsevišķu cilvēku zombētības), tad jāpieņem, ka krusta kari, inkvizīcija, protestantu/katoļu cīņas utt. izriet no baznīcas mācības un/vai prakses. Un nederēs izmuldēšanās, ka tie, kas tādas lietas dara, vienkārši nav pareizi sapratuši teoloģiju.

  • Nebūtu jau slikti, ja tiešām klusētu. Bet neklusē vis – tā vietā piesauc sazvērestības un revolūcijas, un vispasaules ļaunumu. Tā jau jautri, tikai žēl, ka visi šie cilvēki ir reāli un ar tiem ikdienā vienā valstī, izrādās, jādzīvo…

  • Ai, Kaspar, nav, nav pareizi! :-) Atbildēt

   HA, 🙂 …”Ja pieņem, ka terora akti izriet no islama ticības …, tad jāpieņem, ka krusta kari, inkvizīcija, …. utt. izriet no baznīcas mācības… – tā gan ir tāda pamatīga Jūsu spriešanas kļūda, cienītais: nu NAV vis NEKAS “JĀPIEŅEM” BEZ ZINĀŠANĀM, tas ir – bez tādas PAMATĪGAS IEPAZĪŠANĀS ar šo pašu
   1) “Baznīcas mācību”, 2) “islāma teoloģiju”, 3) viņu Rakstiem un 4) vēsturi.
   Un, ja NAV ZINĀŠANU PAR APSPRIEŽAMO LIETU, tad tāds “viedoklis” tiešām ir izmuldēšanās – jo ne jau, ka nav “pareizi sapratuši” teoloģiju un ko tur vēl – vispār jau NEKO nav sapratuši, jo NEKO tā ĪSTI jau arī nezina! Bet “viedoklis” bieži, redz, ir …. 🙂
   Piedodiet – vai es kļūdos?

   • Piedodu – tāda izglītība: zināšanas virspusējas un paviršas

    • Nu nesaprati jau gan. Varbūt domāšana nevelk līdzi? 😀
     Bet nu tā, lai arī muļķi saprot: Islāma ticībā ir nezin cik dažādu novirzienu. Un katrs sevi uzskat apar pareizo.
     Tāpat ir kristietībā. Un arī gandrīz katrs kristietis varēs izstāstīt par to, kā ticēt ir pareiz un kā nepreizi.
     Starp tiem ir arī tādi, kuri uzskata, ka gejus jāapmētā ar kakām, katoļi drīkst ar ierocīem apkarot neticīgos protestantus (un otrādi) utt.

     Es nešaubos, ka starp kristiešiem ir arī tādi, kuri uzskata, ka baznīca laika gaitā ir daudz grēkojusi un nosoda visas pretīgās iepriekš minētās lietas. Bet kurš var pateikt, ka tie ir īstāki kristieši par citiem?

     • Ai, Kaspar,Kaspar ...

      🙂 ….Õ, cienītais, tad jau laikam Jums izdevās atrast (un izlasīt!) to: 1) “Baznīcas mācību” par gejiem ar kakām; 2) “nezin cik” tās islāma dažādu novirzienu teoloģijas – un kuri no viņiem ir tie teroristi; 3) palasīt Bībeli un arī Korānu par šīm tēmām; 4) palasīt nopietnu vēsturnieku pētījumus un domas …Jeb tomēr – nē? 🙂
      Izskatās, ka – nē, jo cik tad vienā dienā paspēsi …:-(
      Varbūt tāpēc šobrīd Jums domāšana arī aizvelk tikai līdz tai geju apmētāšanai ar kakām? ?
      Bet nevajag satraukties – Jūs tik meklējiet, un atradīsit; lai Dievs Jums palīdz!
      🙂

     • Nu redz, te jau ir tā problēma, ka tu nespēj saprast, ka nav jau tādas vienas baznīcas mācības, ko palasīt.

      Vieni teiks, ka jālasa bībele. Bet tur vispār nekādas skaidrības nav – 100 dažādi autori, katrs runā viens otram pretī. Un tas ir loģiski, jo bībele ir rakstu darbu kopums, par kuriem vēl citi gudrie kādos vēstures brīžos ir sanākuši un izsprieduši, kuras tad ir tās Dieva diktētās grāmatas, kuras visiem jāatzīst un kuras tomēr nē. ?

      Tad būs gudrinieki, kuri teiks, ka jālasa, bet gara vadībā, jo citādi jau neko nevar saprast (kā piemēr viens einuhs nevarēja saprast veco derību, kamēr viens no Kristus sekotājiem viņam to “neizskaidroja”).
      Tad būs tādi, kas teiks, ka bībele ir [pilnīgi skaidra un saprotama, vienīgā autoritāte, bet, lai to sparastu, jāpalase vēl kāds skaidrojošs ķieģelītis. Vieniem tā būs ticības apliecību grāmata, citiem katehisms un citi baznīcas vadības apstiprināti lasāmgabali, vēl citiem – Mormona grāmata.

      Bet kuram tad ir taisnība?

 19. … @ Holivudas senaristam:

  … Tavs, so divu autoru darbu vesturiskas patiesibas salidzinajums, ar krievu sarlatanu-pseidovesturnieku fabrikacijam un sen jau atklatiem meliem, norada no kurienes esi guvis savejo izglitibu … !
  … Paliec nu vien ticigs savai holivudai, un taisi savas ‘ nopietnas filminas ‘, no kadas izredzetas tautas, piespeletiem un dzejiska fantastika izceltiem panakumiem … lai taptu tava alternativa un maksligi uzpusta vesture …
  … Jeb, esi tik pat akls ka musu pasu pseidovesturnieki, pec vajadzibas izpatikt … !!!

  • Nu redz, te jau ir tā problēma, ka tu nespēj saprast, ka nav jau tādas vienas baznīcas mācības, ko palasīt.

   Vieni teiks, ka jālasa bībele. Bet tur vispār nekādas skaidrības nav – 100 dažādi autori, katrs runā viens otram pretī. Un tas ir loģiski, jo bībele ir rakstu darbu kopums, par kuriem vēl citi gudrie kādos vēstures brīžos ir sanākuši un izsprieduši, kuras tad ir tās Dieva diktētās grāmatas, kuras visiem jāatzīst un kuras tomēr nē. 😀

   Tad būs gudrinieki, kuri teiks, ka jālasa, bet gara vadībā, jo citādi jau neko nevar saprast (kā piemēr viens einuhs nevarēja saprast veco derību, kamēr viens no Kristus sekotājiem viņam to “neizskaidroja”).
   Tad būs tādi, kas teiks, ka bībele ir [pilnīgi skaidra un saprotama, vienīgā autoritāte, bet, lai to sparastu, jāpalase vēl kāds skaidrojošs ķieģelītis. Vieniem tā būs ticības apliecību grāmata, citiem katehisms un citi baznīcas vadības apstiprināti lasāmgabali, vēl citiem – Mormona grāmata.

   Bet kuram tad ir taisnība?

   • Ai, sorry. Šeit “ne pa tēmu”.
    Šis bija domāts diskusijā, kas ir uz augšu.

    • 🙂 …Redz, bet – nav jau nekādas atsevišķas “Baznīcas mācības” bez paša Pestītāja Jēzus Kristus mācības!
     Kur gan tā ir? Jaunajā Derībā, Evaņģēlijos – Bībelē: to ne jau tikai “saprast” var Svētā Gara vadībā – arī cilvēki to rakstīja un kanonizēja, protams, tikai Svētā Gara vadībā!
     Kam gan ir TAISNĪBA? Protams – TIKAI DIEVAM, ne man un ne tev! 🙂
     Meklē tad nu to tas pie Dieva, ne pasaulē – jo, kas meklē, tas atrod. Kā? Lasi Evaņģēlijus un runā ar gudriem, vecākiem, pieredzējšiem cilvēkiem, arī mācītājiem – ne krogos ar “mediju sekspertiem” un LGBT “draugu kopu”; bet tā izvēle ir TAVA darīšana, lai Dievs Tev palīdz!

     🙂

 20. Pokaiņu patrioti jūtas aizskarti, jo nav sapratuši alegoriju. Teicams vietējās elites definējums un raksturojums.

 21. … Rudevska skats uz vesturi nak caur Sorbonnas macibu filtriem … ka tas ari notika Pavestu svetita un muku-bruninieku izvesta Austrumu Krustakaru slepkavibas laikmeta, kad latviesu cilsu jaunekli tika pienemti no Romas pavestiem maciba … !
  … Japiekrit par liberalisma iespaidiem uz pasreizejo sabiedribu, bet jaatgadina raksta autoram, ka si ideologija tiek uzspiesta,ar visam tas negativajam konsekvencem latviesu autohtonai tautai tas kritiskaja eksistences cionas bridi no globalistu elites … !
  … Tapat japievienojas Islamas istenibas atklasanai un tas draudiem kristietibai. Bet, latvietim nav jabaidas, jo ta jau vienreiz tika atbaidita 1200 gadus atpakal ar musu pasu sencu Dieva davato dzives zinas dabiskas likumibas tiribu un logiku … !!!
  … Tacu, sim gudriniekam iztrukst pietiekosa izglitiba, ka to pierada Kvadrats … lai pastavetu savos akademiski sofmorigajos argumentos. Proti, trukst pilniga informacija un izpratne par Pasaules senvesturi un Baltu tautu civilizacijas vesturi un tas dzives zinas sodienas iespaidiem uz latviesiem, Iru Druidu un Romas katolu attiecibam, korumpeto un sekularo pavestu un ta sponsoreto pordenu klosteru darbibas sekam .u.t.t.
  … Selektiva izglitiba, vai ideologijas nekritiska pielietosana, kas ir pierakstama visiem agresoriem- vaditajiem, tikai ir nesusi musu civilizacijai un latviesu kulturai tikai iznicibas draudus … !

  … Liekas, ka cilvekam deretu izlasit kaut tikai sis divas gramatas … Ernesta Brastina, TAUTAI, DIEVAM, TEVZEMEI un Andreja Kavaca, BALTU SENVESTURE …

  • Holivudas scenārists Atbildēt

   Ernesta Brastina, TAUTAI, DIEVAM, TEVZEMEI un Andreja Kavaca, BALTU SENVESTURE nav nekā no nopietnas vēstures, bet tā ir dzejiska fantāzija ar alternatīvas vēstures piegaršu.
   Šādu stilu piekopj krievu šarlatāni-pseidovēsturnieki, kas brēc, ka krievi ir radījuši visu balto rasi.

 22. Lieliska saruna. Katram domājošam cilvēkam būtu jāizlasa.

 23. Visiem, kas pirms Baltu vienības dienas, kopā ar Rudevska kungu smagi pārdzīvo par mūsu senču senču cīņām pret iebrucējiem, atgādināšu par notikumiem Francijā tai pat laika periodā:
  “… 1209. gadā tika uzsākts krusta karš pret katariem. Lai gan kataru pusē nostājās Tulūzas grāfs Raimunds, viņu pilsētas viena pēc otras kapitulēja pārspēka priekšā. Liels skaits kataru tika fiziski iznīcināti. Par Krusta karu kulmināciju uzskatāma Montsegira kalna ieņemšana 1244. gadā. Baznīca piedāvāja sagūstītajiem montsegiriešiem dzīvību apmaiņā pret attiekšanos no savas ticības, taču visi 220 izvēlējās nāvi ugunī. ” Katari (Vikpēdijas lapa)

 24. par pokaiņiem 100 balles, patiesi mēs esam čekistu zombēta muļķu valsts, sekss sports ezotērika………..

 25. Gudrs cilvēks. Paldies par interesanto rakstu!

 26. Staigā neoliberasti-neomarksisti ar saviem pseidokultūras vīrusiem gar kultūras “sienu”, lej asaras un cer kādu lētticīgo noķert. Staigā Juri, staigā, tik un tā angļu mēlē vārdu “sirdsapziņa” nepārtulkosi, tik un tā Latvijas tautas vairākumu vairs neapmuļķosi. Rokas par īsām..
  “Tā ir tautas sirdsapziņa, / un tai mūžam tādai būt – / pūt, vējiņi, dzen laiviņu, / pūt, vējiņi, pūt…”
  (Ojārs Vācietis)

 27. Ļoti interesanta un dziļa saruna, kas skar svarīgākās mūsdienu sabiedrības problēmas, turklāt ne tikai Latvijā.

  • Dziļa? Tikai viens piemērs- Edipa komplekss. Nosauukums aizgūts no lugas “Edips”, kura galvenais varonis nogalina savu tēvu un pārguļ ar māti. Un kompleksa būtība- katrs zēns pieaugot vēlas “nokaut” tēvu un pakļaut māti. “Dižais domātājs” to pasniedz to pasniedz kā tēva nepieciešamības (?!) apliecinājumu. Un pārējai ir tādā pat “kvalitātē”. Visi autora prātuļojumi domāti cilvēkiem, kas pat pamatskolas programmā ieteikto nav izlasījuši, kur nu vēl ko vairāk. Lai gan, vēsture rāda, ka var izveidot absolūti baltiem diegiem šūtu teoriju, un vesela nācija sekos, sajūsmā ieplešot mutes. (Vācija, 1933).

 28. kristietību vispār vajdzētu likvidēt, vismaz atstāt tajos “rāmjos” kādos tā bija PSRS laikos – lai 1% tantiņu pirms nāves skraida uz kulta celtnēm, pārējie mājās skaita pātarus/Aplikt šos melnsvārčus ar nodokļiem/ Kristietība ir vergiem domāta reliģija, vīruss normālai cilvēka lietu uztverei un loģiskajai pasaules izpratnei/Kristietība tās patreizējā izpausmē ir Anti-Kristus, pret Kristu, mēs darīsim tikai labu Kristum, ja šo izkropļoto kristietību grausim

  • Ar likvidēšanu un laušanu neoliberastiem-neomarksistiem nav problēmu. Kaut ko jēdzīgu radīt viņi gan nespēj. Vēsture, kā apgalvoja neoliberasti 90. gadu sākumā, nav beigusies – Rietumu civilizācijas krīze tikai pieņemas spēkā.
   Cilvēki, esiet modri – neuzķeraties uz rudevsku “stikla krellītēm”un “saldajiem solījumiem”.
   Būsim reāli, jo ” Tagadējās Rietumu vērtības ir radušās kristīgo vērtību nolieguma rezultātā ” (H.Tumans)

  • …..ha – skaties nu labāk, ka tevi pašu, sirdsskaidrais, varen fiksi nenolikvidē islāmā konvertētās feministes; nu – varbūt tev arī piedāvās kļūt par musļiku 🙂 🙂 😉
   …..Bet zin gani: atšķirībā no tagad tevi, nabadziņu, visādi neganti “aps- un saspiedošās” kristietības tas būs piedāvājums “NO KĀ NEVAR ATTEIKTIES” – ja nezini, noskaidro, KO tas nozīmē! Tā, lūk …… jauku dienu visiem 🙂

 29. Neesmu studējis filozofiju, neesmu spēcīgs vēstures dažādās niansēs un tāpēc mani secinājumi varbūt ir neobjektīvi. Un proti – saskatu zināmas līdzības…padomju ideoloģija bija “naš adress sovetskij sojuz”, tātad es esmu latvietis, bet tikpat labi es lepojos, ka esmu šis padomjzemes pārstāvis, priecājos par tās sasniegumiem utt. Vismaz tā mācīja skolās. Latvijā iepludināja plašās padomjzemes cilvēkus, neprasot tam atļauju. Tagad, manuprāt, viss notiek līdzīgi, tikai no rietumiem un pasniegts balstoties uz rietumu demokrātiju, humānismu, cilvēkmīlestību utt. Es to saprotu tā kā politiski neizglītots cilvēks, balstoties tikai uz mediju sniegto situāciju traktējumu. Lasīju, ka pēc cik tur daudziem gadiem latvieši kā tauta vairs neeksistēs. Un arī citas mazās tautiņas. Un tad domāju – kam un kāpēc tas ir vajadzīgs. Piedodiet, ka ielīdu gudru un izglītotu ļautiņu dialogos, bet arī man – vienkāršam cilvēkam gribas saprast, kas notiek, kāpēc ir tādi centieni atgriezt pasauli pirmbābeles periodā?

  • Tagad, atšķirībā no padomju laikiem, imigrantiem neceļ rūpnīcas, bērnudārzus, skolas, stadionus, bibliotēkas, dzīvojamās mājas,- nenodrošina darbu, neliek strādāt, lai sevi un savu ģimeni uzturētu. Tagad R-Eiropā viena pēc otras rodas “džungļu pilsētas” (tipa, Kalē Francijā), pieaug narkotiku pārdevēju un lietotāju skaits, strauji pieaug izvarošanas un vardarbību skaits ( Hebdo Charlie gadījums).

   • Papēti, kāda ir narkotiku un vardarbības statistika pēc “tīrajiem padomju standartiem” līdz šim arvien dzīvojošajā Latvijā, pēc tam runā par ievazāto netīrību.

    • Nu Tu redzi pats – tad ko, vai tad nepietiek ar savējiem palaidņiem, vēl SVEŠUS narikus un dulliķus vajag savākt? A priekš kam? ….. Prātiņ, nāc mājās – ptotams, ka nekādus tādus SVEŠOS nevajag! ……..Vai tad VAJAG? Kam vajag?

 30. Šis pats viedokļa līderis kādā intervijā paziņoja, ka problēmas neatrisināsim tik ilgi, kamēr atteiksimies uz pasauli raudzīties reālistiski, tas ir, atzīsim iedzimtā grēka esamību… 😀

  Bet nu jā – apbrīnojami vienpusīgs domu gājiens.
  Autors pats neredz, ka līdzīgi kā terora akti izriet no islama ticības, krusta kari, inkvizīcija utt. izriet no Baznīcas mācības.

  • Nu kā tu nesaproti!?!
   Patiesai, pareizi saprastai kristietībai taču nav nekā kopīga ar krusta kariem un inkvizīciju (tāpat kā mūsdienu slaktiņiem Īrijā stap katoļiem un protestantiem).
   Gluži tāpat kā terorismam nav itin nekā kopīga ar pareizi saprsti islāmticību…

   Kamēr Eiropā notika zināšanu pagrimums. Oi, pārteicos – klosteri nesa gaismu. Tik cītīgi, ka vairs nesaglabājās senfrieķu filozofu darbu tulkojumi latīņu valodā. Tikmēr islāmticīgās valstis radīja labu augsni terorismam, noliedzot baznīcas skaidro un patieso mācību un tulkojot tos pašus nelaimīgo pagānu, grieķu filozofu darbus.

   • ….terorisms, naivais labais draudziņ, ne tikai ir kas “kopīgs ar pareizi saprastu islāmticību”, tas IZRIET PA TIEŠO NO ISLĀMTICĪBAS: JO TĀ IR TEICIS P-R-A-V-I-E-T-I-S! KAS tur nav skaidrs vēl Tev? Jeb vai Tu, labais cilvēk, gribi apgalvot mums visiem (sāc ar islāmistiem tad jau), ka TU zini labāk, KO teica Muhameds? Nu kom – vēlu veiksmi Tev korāna izskaidrošanā musulmaņiem ….:-)

    • Iespējams, esi dzirdējis par tādu izteiksmes veidu, kā sarkasms…?

     Man nav pat mazāko šaubu par to, ka terorisms izriet no islāmticības, tāpat kā inkvizīcija, pedofilija un krusta kari izriet no tīrās un skaidrās baznīcas mācības.

     • sarkasma janchuxsam

      Jā, pat maz nešaubīgais – terorisms izriet no islāmticības – no Korāna un Muhameda personīgā piemēra (džihāds fikts, utt, – sūras nr. meklē nu pats, bumbulīti). BET – vai tad inkvizīcija, pedofilija un krusta kari (un ko Tu par tiem kariem – 12. gs.- VISPĀR ZINI?) izriet no baznīcas mācības? 🙂 …Būsi to tā pamatīgi samācījies laikam – kas tad tad tai mācībā teikts par to, gudriniek? 😉 …..

     • Laikam jau tev pašam bumbulīt jāpamācās no vēstures…

      Vai tad pašā bībelē nav rakstīts, ka “pilsēta kalnā nevar būt apslēpta” un no “mīlestības jūsu starpā jūs pazīs”?
      Bet reliģiskajai elitei patika teikt: “Klausies mūsu vārdos, bet uz darbiem gan neskaties!” Ko par tiem teica Kristus?

      Savukārt vai tad krusta karus neattaisnoja ar baznīcas mācību?
      Vai šodien pedofiliju nepiesedz ar baznīcas mācību (par to, cik neaizskarama ir garīdzniecība utt.)?
      Vai inkvizīcija nebija visīstākā baznīcas mācības sargātāja, kura vēl tagad darbojas ar KGB metodēm (kā var izlasīt, piemēram, Hansa Kinga darbos, kurš ir uzticīgs baznīcas dēls, bet piedzīvoja vajāšanas, jo atļāvās šo to pakritizēt)?
      Vai Īrijas katoļi un protestanti nekaro par baznīcas mācību?
      Vai postošais 30 gadu karš pēceformācijas Vācijā netika attaisnots ar baznīcas mācību?

      Ko vēl tu lej te par atšķirībām starp islāmu un kristietību? Liec malā katehismu un palasi kaut ko mazliet vairāk!

      Līdz ar to es uzspļauju tādai baznīcai, kas māca vienu, bet dara pavisam citu.

   • 2 Janchux:
    Tāpat kā pareizi saprastam liberālismam un arī progresīvismam nav vispār nekāda sakara ar to, ko intervijas atbildētājs te sagvelzis. Bet tik tālu jau tu netiki.

    • Klau, prāmi, izlasi, kas teikts Vārdam alias Mozus, Latvietis, Latviete, Inna, twittercom, cits eksperts, prolegomens, Kubs, Jans etc.! Maini rokrakstu vai vismaz datoru, kad pats ar sevi diskutē))

    • Laikam jau tev pašam bumbulīt jāpamācās no vēstures…

     Vai tad pašā bībelē nav rakstīts, ka “pilsēta kalnā nevar būt apslēpta” un no “mīlestības jūsu starpā jūs pazīs”?
     Bet reliģiskajai elitei patika teikt: “Klausies mūsu vārdos, bet uz darbiem gan neskaties!” Ko par tiem teica Kristus?

     Savukārt vai tad krusta karus neattaisnoja ar baznīcas mācību?
     Vai šodien pedofiliju nepiesedz ar baznīcas mācību (par to, cik neaizskarama ir garīdzniecība utt.)?
     Vai inkvizīcija nebija visīstākā baznīcas mācības sargātāja, kura vēl tagad darbojas ar KGB metodēm (kā var izlasīt, piemēram, Hansa Kinga darbos, kurš ir uzticīgs baznīcas dēls, bet piedzīvoja vajāšanas, jo atļāvās šo to pakritizēt)?
     Vai Īrijas katoļi un protestanti nekaro par baznīcas mācību?
     Vai postošais 30 gadu karš pēceformācijas Vācijā netika attaisnots ar baznīcas mācību?

     Ko vēl tu lej te par atšķirībām starp islāmu un kristietību? Liec malā katehismu un palasi kaut ko mazliet vairāk!

     Līdz ar to es uzspļauju tādai baznīcai, kas māca vienu, bet dara pavisam citu.

     • 🙂 …..ak, draugs Janchux, nu KAS Tev nav skaidrs? 🙁 …TIKAI KRISTUS ir paraugs!
      un NAV nekādas atsevišķas “Baznīcas mācības” bez Kristus mācības! A kur tā ir? – ir 4 Evaņģēliji+Pāvila vēstules+Apustuļu darbi+Jāņa Atklāsme: MEKLĒ TUR, un nevis kaut kādos “zaudētos evaņģēlijos”+vēl kāpēc tie, redz, noslēpti.
      Un ir tā –
      1) krusta karus neattaisnoja ar “Baznīcas mācību”, iemesli bija Bizantijas imperatora aicinājums palīgā pret ienākošiem turkiem + svētceļnieku aplaupīšana no turkiem+protams, mantkārība, slavaskāre+arī vēlme kalpot Dievam:
      2) pedofiliju neviens “NEATTAISNO”;
      3) Īrijas katoļi un protestanti karo TĪRI par POLITISKO VARU – RESURSIEM, un ne par kādu tur “Baznīcas mācību”. utt.

      Padomā nu, labais, tā mierīgi un atbildi pats sev –
      1) vai cilvēki, arī mācītāji, vispār VAR būt ideāli – pie tam VISI mācītāji un VIENMĒR?
      2) pastāvot REĀLAI garīgai cīņai, vai IR IEDOMĀJAMS, KA NEDARĪS VISU, LAI SMAGI SAGRĒKOTOS TIEŠI MĀCĪTĀJI – ja vien tas iespējams?
      3) vai tad cilveki netiek brīžam pat redzami VADĪTI gan no ļauniem gariem (maniaki, apsēstie utt), gan , PROTAMS, NO SVĒTĀ GARA (Māte Terēze, Kronštates Jānis, un Bībele – tie koncili taču LŪDZA DIEVA VADĪBU KOPĀ – UN TAČU DABŪJA TO!)
      4) un nekāda un neviena “Baznīcas mācība” nez kā “neattaisno” pedofiliju utt. – TU VISPĀR SAPROTI MILZĪGO JĒDZIENISKO STARPĪBU STARP “attaisno” un “kāds noklusē”? :-)…… Nu ja…
      BET – Tu jau meklē – MEKLĒ, tad arī atradīsi atbildes šiem (un arī daudziem citiem) jautājumiem; LŪDZ TO, UN TEV DOS!
      UN – tās būs atbildes TIEŠI TEV, UN TIKAI TEV; kā – to tik DIEVS zina.

      Lai Dievs Tev palīdz un veicas – jauku dienu!
      🙂

 31. Eh, nav forši, ka mūkus un klosterus viduslaikos cenšas pasniegt tikai kā apgaismības nesējus. Nez kāpēc tiek aizmirsta visa tā laika tumsonība, kas izrietēja arī no baznīcas, ieskaitot inkvizīciju. Var, protams, lasīt un atsaukties uz grāmatām, kur sava pārliecība tiek balstīta un apstiprināta, bet var arī palasīt grāmatas, kur aprakstīta šī laika ne tik gaišā puse, un tādu tiešām pietiek.
  Ir bijuši gari periodi, kad baznīca ir nevis veicinājusi zināšanas un attīstību, bet gan tieši pretēji – darījusi visu iespējamo, lai tās iznīcinātu. Izglītota tauta ir grūtāk kontrolējama, to varas struktūras saprata jau sen. Un baznīca ilgstoši bija vadošā varas struktūra, un klosteri biija tās sastāvdaļa.

  Runājot par cilvēku vīzijām, varētu minēt trešo, austrumu filosofijā balstītu pārliecību, kur 1. Cilvēks veido savu realitāti. 2. Cilvēks nav savās iespējās un resursos ierobežots. 2. Paradīze un elle atrodas mūsos pašos un tik no mums pašiem ir atkrīgs, kuru ceļu mēs izvēlamies.
  Šajā vīzijā cilvēks nedzīvo kā upuris, Dievs ir visaptverošs, tātad arī daļa no paša, līdz ar to tam nav ne jāzemojas, ne jāpielūdz, ne arī jāvaino savās neveiksmēs. Ļoti līdzīga uztvere bija arī senajiem latviešiem, lai kā viņus necenstos pataisīt par pilnīgiem barbariem, dabas likumus viņi saprata itin labi.
  Ej bāliņi taisnu ceļu,
  runā taisnu valodiņu,
  tad ij Dievs palīdzēs,
  taisnu ceļu nostaigāt.

  • Brīnišķīgi; liels paldies par rakstā minētās “Pokaiņu mentalitātes” uzskatāmu apstiprināšanu! Ja spītīgi nevēlaties paplašināt savu redzesloku un uzzināt objektīvus vēstures faktus, bet gribat palikt savā ignorances stāvoklī un turpināt rakstīt kosmiska mēroga nejēdzības par “inkvizīciju”, “baznīcas tumsonību”, “austrumu filozofiju”, “senlatviešu dzīvošanu harmonijā ar dabu”, u.tml., tad diemžēl neko palīdzēt nevaru. Jā – lūk, tieši tā izskatās šī traģiskā “Pokaiņu mentalitāte”, kuru daudzu mūsu tautiešu prātos ir prasmīgi iesējusi padomju okupantu propaganda un kas lielā mērā ir mūsu tautas pašreizējo likstu un neveiksmju cēlonis.

   • Un te nu autors parāda savas domas visā cienībā 🙂 Faktu vietā iet apvainojumi par kaut kādu poikainismu, lai kas tas arī būtu, austrumu filosofija un mūsu senču gudrība tiek pielīdzināta padomju propogandai (kurai es būtu tā kā par jaunu). Ja autors painteresētos dziļāk, viņš atklātu, ka daudz kas no sengrieķu filosofijas, uz kā lielā mērā balstās rietumu civilizācija, nāk no austrumiem. Es tikai centos norādīt, ka ir arī citādas paradigmas, bet tipiski kristietīgā manierē tapu noriets, jo, kā jebkurā reliģijā pieņemts, citādi domājši ir nepareizi domājoši, lai aiz kādiem tolerances un iecietības saukļiem neslēptos.
    Jebkura reliģija ir ierobežojoša, un tās sekotāji atradīs tūkstots iemeslus, kāpēc viņu pārliecība ir pareiza, un citu pārliecība ir nepareiza. Un būs simtiem grāmatu, kur tas tiks apskatīts un pierādīts, un šajā informācijas telpā var ļoti labi dzīvot, eksistēt un audzēt savu pāriecību par savas taisnības pārākumu pār citām taisnībām.

    Un šajā telpā dzīvojot, citādi domājoši ir ēzeļi, tāpēc, ka ir citādi domājoši, lasa citādu lieratūru, par pamatu ņem citas aksiomas un balstās uz citādu pieredzi.

    Interesanti, kā kristieši cenšas nodalīt baznīcu no ticības, tad, kad tas ir izdevīgi – krusta kari, inkvizīcija, grāmatu dedzināšana, pedofīlija utt. – par to ļoti nepatīk runāt, bet labās lietas, ko baznīca darījusi (un tādu nav maz) gan tiek uzsvērtas.

    Un jā, patiesai kristietībai nav nekāda sakara ar baznīcu, kā instutūciu un tās kanoniem. Jēzus lika tempļus celt savā sirdī. Viņa mācība ir ļoti gaiša un tīra, un to nevar vainot visās zvērībās, ko baznīca savos pastāvēšanas laikos ir īstenojusi. Tā ir pamats tai gaismai un milzum daudziem labajiem darbiem, ko neskaitāmi svēti cilvēki, kā Māte Terēza ir pasaulē nesuši un vēl joprojām nes.

    • Daži cilvēki savā gudrībā ir aizgājuši tik tālu, ka citiem viņu viedās domas nesaprast. To droši varam teikt par intervēto cilvēku:)

     • ,,,,nesaprati neko, nu ko darīt – iedzer to porteri pirms miedziņa, un ej priecīgs čučēt 😉

    • Pats raksts, nesaku ka komentārs, parāda vienu brīnišķīgu lietu – tīru, diezgan pamatīgi noslīpētu katoļu kultūru. To Latvija sen nav redzējusi un jāsaka, ka meklētāji skatās ne tur, kas tikai pasliktina situāciju. Bet jā arī mani sarrūgtina komentētāju sprēgāšana, kur retais koments trāpa lietas būtībā.

 32. Lieliski!
  Un ļoti nopietni!

 33. Daudzas labas domas sajauktas kopā ar tik pat šķībām domām. Autors, pēc teiktā spriežot, ir pēc pārliecības kristietis, kas nav nekas slikts, bet domāšanas veids līdz ar to ir stipri vienpusējs.
  Kā rietumu progress tiek uzskatīta klosteru celšana un atjaunošana, tajā pašā laikā ignorējot politiski sociālo kontekstu – tika iekarotas esošu tautu zemes, paverdzināti pamatiedzīvotāji lai uzspiestu savu, pēc pašu domām labāku ticību un sociālu modeli. Tas, ka šīs zvērības nedarīja mūki, nav īpaši labs arguments – viņi attaisnoja krustnešu pastrādātās zvērības un priecājās, ka “vienīgais patiesais” Dieva vārds tiek nests pagāniem, vienalga ar kādām metodēm.
  Ar ko šī vēsturiskā zvērība, kas rezultējās mūsu tautas vairāku gadsmitu paverdzināšanā, ir morāli atšķirīga no tā, ko mūsdienās vēlas islāma radikāļi, pret kuriem autors ir negatīvi noskaņots? Vienas zvērības vēsturē tiek attaisnotas, jo to pamatā esošā ideoloģija ir tuva, bet otras ir sliktas.

  • Varbūt izbeigsim to padomju propagandas ieborēto mazohistisko stenēšanu par “latviešu tautas tūkstošgadīgo paverdzināšanu” u.tml. blēņām? Senie latgaļi, kuri bija Rīgas arhibīskapa uzticami sabiedrotie (piem., Tālivaldis atteicās atbalstīt Autīnes latgaļu sacelšanos, lai nekļūtu par vārda lauzēju un nodevēju), karoja krustnešu pusē. Ievērojamām baltvācu dzimtām senčos bija vietējās baltu aristokrātijas pārstāvji. Pirmsreformācijas Livonijā latvieši un lībieši gandrīz pilnībā saglabāja savas ierastās paražu tiesības, kuras vācieši kodificēja un pierakstīja uz papīra. Mūsu senčiem bija tiesības tikt tiesātiem pēc saviem likumiem, tiesās, kas vismaz daļēji sastāvēja no viņu pašu vecākajiem. Viņiem bija tiesības nēsāt ieročus (kas, kā zināms, vergiem nekad nav). Un vissvarīgākais – līdz pat 15.g.s. beigām viņi nebija dzimtcilvēki. Tātad tā vēsture nav tik melnbalta, kā mums to centās ieskaidrot padomju skolās. Varbūt tieši tas, ka vēl šodien īdam un purpinām par “krustnešu zvērībām”, ir viens no mūsu likstu un neveiksmju cēloņiem?

  • Kas attiecas uz klosteriem (it īpaši sv.Benedikta vai saistīto ordeņu), tie viduslaiku Eiropā bija kultūras, zinātnes un izglītības centri. Mūki eksperimentēja ar jaunām zemkopības metodēm, izgudroja minerālmēslojumu (uz izdedžu bāzes), iegrožoja ūdens spēku, liekot tam malt graudus, cilāt kalēja veseri vai kustināt citas mašīnas, brūvēja labāku un ilgāk uzglabājamu alu, izgudroja ergonomiskākus zirga iemauktus, taisīja ārstniecības zāles utt., utt., utt. Iemācot to visu vietējiem iedzīvotājiem, tika ievērojami celts pēdējo dzīves līmenis. Piemēram, parādot zemgaļiem vai lībiešiem, ka ūdens nav barga un mistiska Upes mātes stihija, bet gan viela, kuru var noderīgi iegrožot un likt tai darīt dažādas lietas – teiksim, malt graudus. Tātad latvju zeltenei vairs nebija stundām jāsēž salīkušai pie rokas dzirnaviņām, kā Raiņa Baibiņai no “Pūt, vējiņi”, bet viņa varēja aiznest graudus samalt pie specializēta cilvēka – meldera, un viņai atlika vairāk laika citām lietām. Daudz vairāk miltu – tātad vairāk maizes ne tikai pašai zeltenei, bet viņas bērniem. Vairāk ēdiena – tātad labāka veselība un lielāka iespēja izdzīvot. Starp citu, kas zina, varbūt arī Jūs šeit esat tikai tāpēc, ka 13. vai 14.g.s. Livonijā mūki atbilstoši tālaika medicīnas līmenim izārstēja Jūsu vecvecvcvec…māmiņu, jo pašmāju zāļu večiņa vai pūšļotāja bija bezspēcīga. 🙂

  • Visbeidzot, ja patiesi vēlaties iegūt objektīvus faktus par šo jautājumu un lasāt angliski, tad ļoti silti iesaku divas labas grāmatas: Rodney Stark, “The Victory of Reason: How Christianity Led to Freedom, Capitalism, and Western Success”, Random House, 2006, un Thomas E. Woods, Jr. “How the Catholic Church Built Western Civilization”, Regnery Publishing, 2005. Pirmais autors, prof. Rodnijs Stārks, pats ir agnostiķis, un līdz ar to viņa teiktajam piemīt vēl lielāka objektivitāte. Ceru, ka agri vai vēlu šīs abas grāmatas iztulkos un izdos ari latviski.

 34. Paldies par interviju! J.Rudevska viedoklim spid cauri latviskas identitates trūkums, neesot Pokainu fane, ne to noliedzeja, neesot karklu vaciete, nedz vacu kulturas pretiniece, man japiekrit ieprieks komentetajam par puspatiesibu uzdosanu par patiesibu. Lasot so interviju, negribot nak prata doma par puskoka leceju. Jebkura vienvirziena iela ved uz nekurieni (dead end jeb tupiks) vienalga vai tas tiek pasniegts ka francu, anglu vai slavu humanisms,- to visu visparinot un skaisti pasniedzot zem Rietumu civilizacijas piesega. Tiesi fracuzi izgudroja giljotinu, lai efektigak atbrivotos no savas monarhijas un inteligences, bet stasts ir par ko citu, un proti – par divvirzienu ielu t.i. par beznosacijumu milestibu, ko tira veida dzīve gruti sastapt arpus kristietibas reformatora Lutera sludinata: “Viss kristigums pastav tikai no sim divam: ticibas un milestibas.” Tici un mili.

 35. tas viss ir jau kādreiz bijis, ir tagad un arī būs, nekas te nav pastāvīgs un paliekošs, viss mainās, tā vienkārši ir būvēta pasaule, tāda programma……ja patīk būt moderniem

 36. Tik daudz dižu lietu pateikts vienā intervijā!

 37. Cilvēki, esiet modri! Sekojiet rokām, jo “BigAmericanSmile” tiek demonstrēts uzmanības novēršanai.
  Neoliberasti-neomarksisti maskējas gluži kā tie cistereaniešu mūki, par kuriem pirms Baltu vienības dienas (22.septembris) pasākumiem lej asaras rudevski, kļaviņi u.c. “apgaismotāji”. Node rpārlasīt ” Pāvesta legāta Franciska no Moliano 1312. gada izmeklēšanas protokols par krustakariem Livonijā” (Ē.Mugurēviča tulkojums), lai saprastu zemgaļu rīcību pēc viņu labiešu neģēlīgās noslepkavošanas, kad tie neapbruņoti ieradās uz sarunām pie krustnešiem.

  • Kā ir – būt tev? Nemitīgas sazvērestības, visa pasaule uzbrūk, spēj tikai atjaunot folijas kārtas uz cepurītes 😀

  • Tātad zemgaļu labiešus neģēlīgi noslepkavoja krustneši, bet zemgaļi atriebjoties noslepkavoja nevis krustnešus, bet gan daudz vieglāku medījumu – neapbruņotos un līdz ar to bezpalīdzīgos mūkus? Nu-nu. Pēc jūsu teiktā tie zemgaļi sanāk vismaz tikpat lieli nelieši, kā krustneši, un turklāt gļēvuļi. Interesanti, ja kāds vēsturisks avots teiktu, ka pēc citas krustnešu neģēlības zemgaļi aizgāja un izvaroja vācu sievietes, jūs par to arī jūsmotu?

  • man arī acīs iekrita slavas dziesmas maltiešu ordenim un vakcīnu izgudrotājiem.

 38. Jā, bieži negadās kaut ko tik kvalitatīvu lasīt! Jūtu pēc dažiem komentāriem, ka autors aizskar “citādi domājošos”. Tas ir labi. Arī mums, normāli domājošiem, ir jāaizstāv savas vērtības. Tikai baidos, ka ar vārdiem būs par maz…

  • Jā, protams, jebkura kritika “vienīgajam pareizajam” viedoklim vienmēr ir pasūtījuma kampaņa 😀

   • Vienmēr atcerēsimies par maldināšanas metodi un tās atklāšanu
    “Kad jūs klausāties Rietumu elites pārstāvjus, viss izskatās tik ļoti tīrs, cēlsirdīgs un caurstrāvots ar cieņu pret cilvēku. Runājot, viņi pielieto klasisko propagandas pamatprincipu: aizstāt realitāti ar saldiem vārdiem. Tomēr pietiek ieslēgt televizoru, aiziet uz kino, atvērt bestselleru vai paklausīties kādu populāru mūzikas hītu, lai pārliecinātos par pretējo: par bezprecedenta nežēlības, seksa un naudas kulta izplatību. Šīm elites pārstāvju cēlsirdīgajām runām ir jāmaskē trīs [vara+ekonomika+ideoloģija} totalitārās demokrātijas balstu patieso būtību. ”
    Par Rietumu totalitāro demokrātiju: Aleksandra Zinovjeva intervija (1999, Berlīne)

   • Kāpēc tad jebkura? Tikai tā, kura (iespējams) tāda ir –

  • Paldies autoram par rakstu!Ko tik neapspriež komentāros -i faktus,i motīvus rīcībai pirms 800 gadiem,bet kaut kā dīvaini nerunā par būtisko,kas pausts rakstā.Būtiskais ir pieturēšanās pie tēvu un vectēvu vērtībām,modernizējot,protams.

 39. Eksperta pievilktais paša vārdu pierādījums caur to, ka “ne velti latīņu valodā vārdiem “vīrietis” un “tikums” ir viena sakne”, man atgādina, ka konkrētajā kontekstā laikam ne velti viena sakne svešvalodās ir arī “anāls” un “analizēt”.

  • Latīņu val. skolotāja Atbildēt

   Tas gan ir izcili dumjš komentārs, kas pierāda komentētāja izglītības trūkumu. Starp vārdiem “anāls” un “analizēt” nav nekāda sakara, bet “virtus” patiešām ceļas no “vir”. Vārda sākotnējā nozīme – drosme, vīrišķība, un tikai vēlāk – tikums vispār. Atpakaļ uz skolas sola! Turklāt sakāpināta interese par “anālo” liek domāt vai nu par pirmspubertātes vecumu, vai par aizkavēšanos psihoseksuālajā attīstībā. Jebkurā gadījumā, labs psihoterapeits būtu tieši vietā.

   • Zinošs psihoterapeits ātri spēj atmaskot “apgaismotāju” propagandu un “saldos melus” – sk.
    rakstu – Gatis Līdums: Latviešu rasista embrijs kūniņā (Delfi.lv)

    • twitter.com/cinisms Atbildēt

     Esat pateicis galīgu muļķību un vairs nevarat izgrozīties? Ar snobisku sejas izteiksmi piebilstiet: “Tas ir citāts.”

 40. Tādas intervijas vajadzētu vēl un vēl.. krievu vēsturnieks Ponasenkovs pauž līdzīgas domas, Krievijā vinš iedarbojas kā uz bulli sarkana lupata,diemžel Latvijas mēdijos pie “teikšanas” ir tiel iberasti un kremlini!

 41. Tiešām pēdējā laika labākā intervija!
  Patīkami sakarīgas domas un spriedumi, novērtējumi!
  Es parasti regulāri daudz kritizēju, bet te mani apsveikumi intervijas autorei!
  Patiešām laba intervija Vija!
  Tieši laikā!!!
  Prieks!!!

 42. Kāda ideoloģija ir pašam Rudevskim? Izklausās pēc ultra neiecietīgas.

 43. Ļoti labs raksts! Gandrīz visam piekrītu!

 44. Cilvēki, esiet modri! Neomarksisti (neoliberasti) pašlaik rada vislielākos draudus R-Eiropas civilizācijai cenšoties “atvērtības” vietā iesmērēt “atvērto durvju politiku”. Jaunās Bābeles torņa (Jaunās Pasaules kārtība) celtniecības labā tiek speciāli radīs tautu sajaukšanas haoss, lai nepieļautu kādu organizētu pretestību. Atcerēsimies Tautas dzejnieka Imanta Ziedoņa brīdinājumu, tad vieglāk būs saprast neomarksistu-neoliberastu viltības:” Kultūras surogāts vazājas pa visu pasauli un meklē lētticīgos. (..)
  Surogāts cenšas iespiesties tūkstošgados iedibinātajā skaistuma izpratnē, to samulsināt un sajaukt. Surogāts lien pa visiem kanāliem.” (Ziedonis I. / Raksti 5. sējums, – 239.lpp.)

  • Bet Ziedonis raksta par kaut ko citu, par padomju garīgo reifikãciju, garīgo robotizāciju, homo sovieticus nevērtībām. … kaut gan senie grieki arī šo problēmu saprata ar savu mitisko zeltpirkstīgo karali Midu.

 45. Raugos, sociālpolitikas ekspertiem Rudzītim un Hermanim ir cienīga maiņa. 🙂

  • “Kadri izšķir visu !” J.Staļins.
   Kā tādās reizēs rupji domā, taču politkorekti uzraksta – “vienu kāju zābaki”. Atcerēsimies sorbonieti S.Kruku un visu to “apgaismotāju” kompāniju RSU – Rožkalni, Hanovu, Sedledlenieku, Skulti, Mihailovu, Siliņu, Stakli. Strādā 6.kolonna vaigu sviedros….

   • Tieši tā teica arī b.Soross – kadri izšķir visu …un izveidoja SAVAS ietekmes tīklu pa visu Pasauli!

   • Kłuva cietsirdīgi akls, nievājošs un sofisticēti nicinošs pēc tam kad tīrie latvieši vińam pagrieza muguru. Te nav ko vainot Sorbonu….. bet gan aizvainotu dvēseli.

 46. Tātad, ja viens uzskata, ka valstij jāļauj cilvēkiem dzīvot kā tīk, precēties ar ko grib un taisīt abortus, ja vēlās, bet otrs grib, lai valsts to ierobežo, tad savu gribu citiem uzspiež pirmais?

  • JĀ. Jo valsts – tas esmu ES (varbūt – TU arī; varbūt – ne; kā Tu sevi uzskati), NEVIS “VIŅI” un citi citiķi. Tā, lūk, šodien! 🙂

 47. Gudri, dziļi, ar plašu un visaptverošu skatu uz norisēm pasaulē un cilvēkā. Lasīju ar prieku, jo raksts sniedzas pāri prāta izkalkulētām “gudrībām” un apliecina, ka esam radīti pēc Dieva tēla un līdzības. No sirds paldies autoram!

 48. Te, Jurīt, nav ne mazākās sajēgas par Pokaiņiem. Žēl, man Tevis. Tādēl jau Tavā rakstā ir tikai puspatiesība un pusinformācija. Nu, bet Tev vēl ir laiks izglītoties.

  • Ir bijuši akmenslaika rituālu vieta ir nepārprotami bet centieni rekonstruēt to tālaika vērtību un ētikas pasauli kłūst groteski… No seniem pārpalikumiem atdzīvināt kādu nozīmīgu garīgu gaisotni glūźi kā no viena kaula daži paleontologi uzbur dinosauru. Un tā Pokaińi pievelk arī savus lētticīgos un viegli ietekmējamos, nekritiskos meklētājus.

   • Nu, ja. Labāk pielūgt un burties IPhonā. ….. Bet, Tev, ne man. Neesi sapratusi (un sajutusi) Pokaiņu spēku, tad labāk urbinies degunā. Un nefilozofē.

 49. Man “patika”-barbari apkava nabagu mukus.Tik gudri runa par visu ko,tik nesaproti Latvijas vesturi.Kriistiga baznica -pasaules meroga slepkava.

 50. Vispār gan šis cilvēks ir krievs, tāpēc piesardzīgi ir jāpiedomā, kurp viņš stūrē ar savu viedokli.

 51. Latviešu elite vienmēr bijusi un ir pērkama,tā sāka veidoties vācu baronu kundzības laikā ,kad kāds jānis vai pēteris uzkalpojās par kučieri vai sulaini ,pateicoties tam ka pienesa baronam ziņas par savu tautieti ,kas slikti izteicās par kungu un apspiedēju.Arī tagad ,,brīvā,, Latvijā tās jaunizceptās ,,ekselences ,, un ,,prominences,, viena daļa steidz pienest ziņas un ēst ikrus Krievijas vēstniecībā,otra daļa dodas uz ASV vēstniecību turot rokās ,,mozaīkas,,karogu lai tiktu pie kumosa Pateicības dienas svinībās.

  • Tādu vispārinājumu Atbildēt

   Nav pareizi taisīt. Gadusimteńiem latvieši nav bijuši kungi savās mājās bet kalpi. Cilvēki kuriem jādzīvo nabadzībā ir viegli ar mantu un naudu ietekmējami. Labos un godīgos mēgina iznīcināt lai tauta būtu bez gaišiem vadońiem. To visspilktāk esam piedzīvojuši pēdejā okupācijā kad visgaišākos slepkavoja, izsūtija un izkropłoja un sekas vel paliek šobaltudien. Bet jauni labi cilvēki vienmēr nāk klāt, kaut sākumā lēnām lai iedvesmotu tautu cīńā pret łaunumu. Tas pakāpeniski notiek arī šodien…. un cīńa nebeidzas.

 52. Vairākām lietām varu piekrist, taču, strādāju un dzīvoju Pokaiņos, un tā arī nesapratu, kāpēc autors tik ļoti zākājas par šo vietu. Jā, šobrīd tā ir padarīta par dīvainu kulta vietu, kur 16. septembrī ar LVm gādibu un aprobežotību tiks reklamēti havajiešu rituāli. Tas skaidri pArāda, ka to apsaimniekojošie ļaudis ir vispār kaut kādi apmulsuši ļautiņi, jo nedz islama dievnamā, nedz tibetiešu templī, nekur taču nevarētu sludināt svešu ticību, dievnams domāts savējās godā celšanai. Taču tas, ko mēs varam mācīties no tiem ļaudīm, kas pirms tūkstoš gadiem apdzīvoja Zemgali, tai skaitā Pokaiņus,Ir tas elitārais godīgums sabiedrības savstarpējās attiecībās, ko piemin autors , un tas, ka ticība nebija fanātisms, bet dzīvesveids saskaņā ar dabu. Domāju, ka tieši tāpēc tieši šobrīd vieta mums ir atklājusies, tikai katrs no tās var paņemt to, kam ir gatavs

  • Kas tad tajos Pokaiņos dzīvoja, – Ivars Vīks, kurš sacerēja pasakas?

   • Arheologi atraduši senkapus tieši ap Pokaiņiem, no 2., 6., 9. gadsimta. Un vēl ir spēcīgas aizdomas, kas gan prasa papildus pētījumus, ka šajā teritorijā ir kurgāna tipa apbedījumi, bet tas jau velk uz pirmskristus laiku….

  • Citēju: “Pokaiņu mežam kā tādam, protams, nav ne vainas.” Vai tā būtu zākāšanās???

 53. ar savu nacistisko pagātni kuru tā tik spēcīgi joprojām cenšas nožēlot un savus smagos grēkus atpirkt ir pati ar savu atpirkšanu par lielu tiesu atbildīga par Eiropā tagad izplatīto neiecietīgo “liberalismu”

 54. “….līdztekus reālajai es savā iztēlē pārcēlos uz 16. gadsimta Franciju, …”
  ==================================================================
  Ar ko savā iztēlē 16.gs. Francijā Rudevska kungs nodarbojās Sv. Bērtuļa naktī (fr. Massacre de la Saint-Barthélemy) ?
  Cilvēki, esiet modri! Mūsu priekšā slīpēts neomarksists, kurš “kautrējas” pastāstīt par tādiem Rietumu civilizācijas pārstāvjiem, kā Kārlis Markss, Fr.Engelss, lielinkvizitors Tomass Torkvemada, kanclers Ādolfs Hitlers utt.utml.

 55. “Mēs piederam civilizācijai, kas uzcēlusi Šartras katedrāli, palaidusi cilvēku uz Mēness, izgudrojusi vakcīnas, ievieš nanotehnoloģijas.”
  ==================================================================
  “Es gribu veidot pieminekli, kas būtu saprotams visiem visos laikos,” tā savulaik teicis tēlnieks Kārlis Zāle. Tēvzemei un brīvībai.
  Rudevska kungam sirds sāp, ka Brīvības piemineklis ar latviešu identitātes simboliem kā “mākslīgi uzcelta siena” joprojām Rīgas centrā?

  • Brīvības piemineklis Atbildēt

   ir dała no Šartres katedrāła, mēness atklāšanas, nanotehnologijas … no rietumu civilizācijas apzińas pasaules, sasniegumiem To pašu nevar teikt par pārdaugavas daiktu ne par Kremła nospiedošiem mūriem, Kvadrāt.

  • Ak, prātiņ, nāc mājās! “.. padomju laikā tika mākslīgi un barbariski uzslieta siena starp latviešu tautu un Rietumu pasauli, pie kuras organiski piederam.” Vai tad kvadrātaprāt Brīvības piemineklis būtu padomju laikā celts???

Draugiem Facebook Twitter Google+