Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.
Foto: LETA

Par bakteriālās iedegas dēļ iznīcinātajiem augļkokiem izmaksās 23 500 latu 0

Par šogad bakteriālā iedegas dēļ iznīcinātajiem augļkokiem kompensācijās tiks izmaksāti kopumā 23 487 lati. Par valdībā pieņemto lēmumu portālu “LA.lv” informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Augļkokiem bīstamā bakteriālā iedega šogad konstatēta atsevišķās saimniecībās Tukuma, Jelgavas, Iecavas, Saldus, Ozolnieku un Engures novadā. Kopumā šogad iznīcinātas 60 ābeles, 348 bumbieres, 888 vilkābeles un 352 metri vilkābeļu dzīvžoga, portālu “LA.lv” informēja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).

ZM skaidro, ka bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% augļu dārza stādījumu. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, eriobotrijas un ugunsērkšķi, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labvēlīgos apstākļos baktērija ātri izplatās un ir grūti ierobežojama, un inficētie augi dažu sezonu laikā aiziet bojā. Bakteriālā iedega kā augu karantīnas organisms ir jāiznīcina, kā arī jāiznīcina ar šo slimību inficēti un iespējami inficētie augi, norāda ministrijā.

Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā un veiksmīgi ierobežota ar fitosanitārajiem pasākumiem. Lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādu audzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus. Tāpēc būtiski panākt sabiedrības atsaucību un vēlmi uzrādīt iespējamos inficētos saimniekaugus, kā arī radīt ieinteresētību tos iznīcināt, skaidro ZM.

Ministrijā atzīmē arī, ka no katra cilvēka rīcības ir atkarīgs, vai slimība tiks atklāta, ierobežota un apkarota, vai tā izplatīsies visā Latvijas teritorijā. VAAD līdz šāgada 8.oktobrim veicis 1167 pārbaudes dažādās bakteriālās iedegas saimniekaugu audzēšanas un augšanas vietās un noņēmis 510 paraugus, no kuriem infekcija konstatēta 22 paraugos.

Augu aizsardzības likums paredz, ka persona var saņemt kompensāciju par tai uzdoto fitosanitāro pasākumu izpildi normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Lauku atbalsta dienests (LAD) ir saņēmis 19 iesniegumus kompensāciju saņemšanai par šogad 19 vietās noteiktajiem un izpildītajiem fitosanitārajiem pasākumiem. LAD 20 dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas jāpieņem lēmums par kompensācijas izmaksāšanu un tā jāizmaksā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.