Uncategorized

Par bakteriālās iedegas dēļ iznīcinātajiem kokiem kompensācijās izmaksās 20 541 eiro1


Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.

Valdība otrdien no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra Zemkopības ministrijas (ZM) paspārnē esošajam Lauku atbalsta dienestam (LAD) 20 541 eiro kompensāciju izmaksai par bakteriālās iedegas dēļ iznīcinātajiem kokiem, informē ZM.

Ministrijā klāsta, ka šogad augu veģetācijas periodā no maija līdz septembra vidum Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektori kopumā veikuši 1729 pārbaudes. Noņemti 1066 augu paraugi, no tiem 27 paraugos konstatēta bakteriālā iedega.

VAAD pieņemti desmit lēmumi par fitosanitāro pasākumu piemērošanu – 242 koku iznīcināšanu, tajā skaitā 122 ābeļu, 52 bumbieru, 52 vilkābeļu, 15 krūmcidoniju un viena pīlādža likvidēšanu. Tāpat iznīcināti 84 vilkābeļu sējeņi un vilkābeļu un korinšu dzīvžogi – attiecīgi 580 un 27 metru garumā.

ZM klāsta, ka, lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādaudzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus. Augu aizsardzības likums paredz to, ka augu īpašnieks par fitosanitāro pasākumu izpildi normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā no valsts budžeta var saņemt kompensāciju.

Saistītie raksti

Finansējumu administrējošā iestāde LAD saņēmis 12 iesniegumus kompensāciju saņemšanai par šajā gadā noteiktajiem un izpildītajiem fitosanitārajiem pasākumiem. Valdības apstiprinātais rīkojums paredz piešķirt LAD 20 541 eiro, lai par fitosanitāro pasākumu izpildi bakteriālās iedegas apkarošanai un izplatības ierobežošanai kompensācijā izmaksātu 20 541 eiro, tai skaitā pašvaldībām – 393 eiro.

ZM atgādina, ka bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% augļu dārza stādījumu. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, eriobotrijas un ugunsērkšķi, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

LA.lv