Kultūra
Latvijā

Par Brīvības pieminekļa bojāšanu desmit gados saņemti 17 apdrošināšanas pieteikumi 16

Foto – LETA

Jau vienpadsmito gadu apdrošināts Brīvības piemineklis, līdz šim saņemti 17 apdrošināšanas atlīdzību pieteikumi, aģentūrai BNS pavēstīja pieminekļa apdrošinātāji “BTA Insurance Company” (BTA).

Brīvības piemineklis šogad apdrošināts par kopējo apdrošinājuma summu 1,5 miljoni eiro. Tas ir vienīgais Latvijā apdrošinātais piemineklis.

Pieminekļa apdrošināšanas polisē iekļauta aizsardzība pret visiem pamatriskiem – ugunsnelaimēm, dūmu, vētras, krusas, plūdu un mehānisko transportlīdzekļu iedarbības, šķidrumu noplūdes no bojātiem cauruļvadiem, zemes noslīdējumiem un iegruvumiem, īpašuma ļaunprātīgas bojāšanas un citiem draudiem. Kopš 2008. gada Brīvības piemineklis ir apdrošināts arī pret apgānīšanu.

No 17 apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem par Brīvības piemineklim nodarītiem bojājumiem 16 gadījumi saistīti tieši ar pieminekļa apgānīšanu – dabisko vajadzību kārtošanu pie Brīvības pieminekļa. Starp pārkāpējiem astoņi bijuši Latvijas iedzīvotāji un astoņi ārvalstu pilsoņi – trīs Igaunijas pilsoņi, divi Zviedrijas pilsoņi, viens Lielbritānijas pilsonis, viens Norvēģijas pilsonis un viens Francijas pilsonis. Savukārt 2010. gadā reģistrēts gadījums, ka iereibis autovadītājs uzbrauca Brīvības pieminekļa kāpnēm. Kopumā desmit gadu laikā par kaitnieciskiem nodarījumiem Brīvības piemineklim BTA izmaksājusi apdrošināšanas atlīdzības 3628 eiro apmērā.

Šogad par Brīvības piemineklim nodarītajiem bojājumiem saņemti divi apdrošināšanas atlīdzību pieteikumi. Aprīlī Igaunijas pilsonis kārtojis dabiskās vajadzības pie Brīvības pieminekļa, bet jūlija beigās Francijas pilsonis traucējis mieru un kārtojis dabiskās vajadzības pie Brīvības pieminekļa. Par šiem diviem gadījumiem BTA izmaksājusi Rīgas pieminekļu aģentūrai apdrošināšanas atlīdzības kopumā 427 eiro apmērā.

Gadījumos, kad izrādīta klaja necieņa pret Latvijas neatkarības simbolu, viņam jāuzņemas atbildība, ne vien samaksājot administratīvo sodu un izciešot arestu, bet arī kompensējot visus izraisītos zaudējumus, ko BTA regresa kārtībā piedzen no kaitējuma nodarītāja, lai kurā valstī viņš atrastos, norādīja BTA.

LA.lv