×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
28. decembris, 2012
Drukāt

Par būtisko – grāmatā

vitols_14

Ielu vingrošana ir kaut kas vairāk par muskuļiem brangu akmeņu lielumā un fiziski attīstītu ķermeni. Tās ir emocijas un pašdisciplīna – to nākamajā vasarā savā grāmatā atklās Latvijas Ielu vingrošanas sporta biedrības komunikācijas daļas vadītājs Jānis Vītols. Grāmata taps ciešā sadarbībā ar Eiropas Savienības programmu “Jaunatne darbībā”.


 

Viesosies pie problēmbērniem

Latviju var dēvēt par vadošo valsti ielu vingrošanā – pie mums ir notikuši abi pasaules čempionāti un nākamā gada augustā, kad paredzēts prezentēt grāmatu plašākai sabiedrībai, notiks jau trešās sacensības. Tiesa, lasāmviela nebūs par ielu vingrošanu, bet gan tās kustību Latvijā. “Daudzi domā, ka stieņi ir vingrotāju dzīve, viņi tikai vēlas labi izskatīties un patikt meitenēm. To sakot, netiks melots, bet medaļai ir arī otra puse – garīgums, par ko būs grāmata. Ielu vingrošana ir izmainījusi dzīvi – ja biji huligāns, nu esi labs cilvēks. Reiz satiku puisi, kurš uzsvēra, ka ar mazākumtautību cilvēkiem viņam nav nekā kopīga – tiks galā pats un čuposies ar latviešiem. Tad, iesaistījies ielu vingrošanā, viņš pārvērtās, iemācījās sadzīvot ar citu tautību indivīdiem un saprata, ka nevienu nevajag šķirot pēc piederības vai tautības – sportā visi ir vienlīdzīgi. Grāmata atklās šādus stāstus un vēstīs, kā caur veselīgu dzīvesveidu tiek pārvarētas komunikācijas barjeras un kā ielu vingrošana izmainījusi cilvēku dzīvi,” atklāj grāmatas autors Jānis Vītols.

Viņš uzskata – lai nodarbotos ar šo sporta veidu, jākļūst disciplinētam.

“Jāprot piecelties no rīta pusstundiņu agrāk, arī treniņā izdarīt vienu papildu pievilkšanās reizi vairāk, nekā prasīts, – tas palīdzēs arī citās dzīves sfērās, jo nebūs vairs grūti, piemēram, darbā izdarīt vairāk. Tas kļūs par ieradumu, kas vēlāk vainagosies panākumiem. Fiziski izkustoties, uzlabojas mūsu pašsajūta un esam labāki attiecībās ar ģimeni un draugiem.”

Līdz augustam Jānis apbraukās aktīvākās ielu vingrošanas pilsētas – Cēsis, Valmieru, Rēzekni, Daugavpili, Ventspili, Liepāju, Bausku un Rīgu. Ciemošanās laikā viņš satiks cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā kļuvuši par šā sporta veida piekritējiem, kā arī paspējuši gūt panākumus.

Tāpat grāmatā tiks iekļautas fotogrāfijas no sacensībām un atlētu ikdienas, padarot lasāmvielu acij tīkamu. “2010. gadā, kad ielu vingrotāji uzvarēja LNT raidījumā “Zelta talanti”, iegūto naudas balvu ziedoja Valmieras vājdzirdīgo skolai, lai tajā izbūvētu vingrošanas laukumu. Grāmatas ietvaros kontaktēšos ar šiem jauniešiem, kā arī fotografēsim viņus darbībā. Savukārt Cēsīs došos uz audzināšanas iestādi, kur lūkošu, ko problēmbērniem ir devusi ielu vingrošana. Kad pirmo reizi ar biedrību turp devāmies, starp mums un viņiem bija liela distance, taču tagad jaunieši paši nodarbojas ar ielu vingrošanu, un redzēsim, kā tā viņus būs izmainījusi. Protams, naivi cerēt, ka visi būs sākuši izkustēties uz līdztekām, tomēr vismaz kādam šis sporta veids dzīves līkni būs pavērsis uz augšu. Arī citās pilsētās meklēšu īpašas vietas, kuras apmeklēt,” norāda Jānis.

 

Apstiprināja 
ar pirmo reizi

Interesanti, ka ielu vingrotājiem iedvesmotājiem, kuri tiks intervēti, ne tikai būs jāsniedz atbildes uz jautājumiem, bet arī jāpilda radoši uzdevumi, kurus grāmatas tapšanas laikā autors ievietos savos sociālo tīklu profilos – būs jāraksta, jāzīmē, jāfotografē.

Jānim doma par grāmatu, kas atspoguļotu ielu vingrošanas neredzamo pusi, bija kopš iepriekšējās vasaras, taču uz pāris mēnešiem šī iecere tika nolikta malā. Tomēr vēlāk iekšējs dzinulis licis no vārdiem ķerties klāt darbiem un iesniegt ideju Eiropas Savienībai. Nav ierasta parādība, ka projekti tiek apstiprināti ar pirmo reizi, kā tas gadījies Jānim.

Kā nosaka programma “Jaunatne darbībā”, tās projekti netiek atbalstīti komerciālos nolūkos. Tas nozīmē, ka Jāņa sarakstīto grāmatu varēs iegūt ikviens interesents. Pateicoties emociju stāstiem un uzsvaram, ka muskuļi nebūt nav noteicošais, tā būs saistoša lasāmviela simts lappušu biezumā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+