×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
23. decembris, 2013
Drukāt

Par “čekas maisu” atvēršanu parakstījušies tikai nedaudz vairāk kā 1000 cilvēku (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Aptuveni piecu mēnešu laikā portālā “Manabalss.lv” 1105 cilvēki ir parakstījušies par iniciatīvu, lai mainītu Valsts drošības komitejas (VDK) arhīva statusu un publiskotu tā saturu, liecina informācija portālā.

Iniciatīvas par “čekas maisu” atvēršanu autore ir Annika Dzērve. “”Čekas maisu” tēma politiķu aprindās ir kā bieds, par kuru parasti vairās runāt vai publiski paust savu viedokli. Pirms 11.Saeimas vēlēšanām aizdomu ēna krita uz četriem kandidātiem. Tas gan viņiem neliedza kandidēt. Daži politiķi pat ir izteikuši vēlmi iznīcināt šos arhīvus vai vismaz nogaidīt, kamēr tajos minētie cilvēki aiziet no šīs dzīves,” stāsta autore.

Viņa gan akcentē, ka sabiedrība tādā veidā neuzzinātu ar VDK saistīto cilvēku vārdus, kuri tieši vai pastarpināti ir ietekmējuši viņus vai viņu apkārtējo cilvēku likteņus. “Šis ierosinājums savukārt var panākt pretējo, kā arī ļautu apzināt daudzu augsti stāvošu un sabiedrībā zināmu cilvēku agrāko saistību ar VDK, neļaujot šiem faktiem aiziet nebūtībā. Lietuvā un Igaunijā šis jautājums jau ir atrisināts un arhīvi ir atvērti. Arī Latvijai ir jābeidz aizbildināties ar nepilnīgas un jūtīgas informācijas esamību arhīvos un jāatgūst vēsturiskā taisnība, atklājot šo informāciju sabiedrībai,” uzsver Dzērve.

“Manabalss.lv” ir sabiedrības iniciatīvu platforma, kurā iniciatīvas var ierosināt un parakstīt ikviens pilsonis no 16 gadu vecuma. Savukārt katra iniciatīva, ko paraksta vismaz 10 000 pilsoņu un kas atbilst Saeimas juridiskajiem kritērijiem, nonāk Saeimā.

Kā ziņots, Satversmes aizsardzības birojs (SAB) atbalsta likuma grozījumus, kas paredz nepubliskot tā dēvētos “čekas maisus” vēl 30 gadus un atstāt tos SAB rīcībā.

Saeimas deputāti nodevuši izskatīšanai komisijās Nacionālās drošības komisijas rosinātos likuma grozījumus, kas paredz par 30 gadiem pagarināt personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanas noilguma termiņu. Šie grozījumi paredz, ka pēc 2014.gada 3.jūnija juridiskai interpretācijai netiks pakļauti 17 likumos noteiktie amatu vai tiesību ierobežojumi attiecībā uz cilvēkiem, kas sadarbojušies ar VDK.

Ja 20 gadu termiņš, kas ilgst līdz 2014.gada 3.jūnijam, netiks pagarināts, minētajos 17 likumos noteiktie ierobežojumi varētu tikt pakļauti interpretācijai un būtu jāvērtē, vai tie ir spēkā pilnībā vai daļēji.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. PIDARS KRUSTIŅŠ ARĪ TUR IR !!!

  2. Tedis Ērzlapa, cietušais Atbildēt

    Kurš nav ticis pakļauts čekas varmācībai, tas nezina VDK-kompartijas varas briesmas. Katru, kas balsos par “čekas maisu” noslepenošanu vēl uz gadiem, varēs uzskatīt par komunistiskā totalitārisma atbalstītāju, rubiktipa komunistu un būtībā Latvijas ienaidnieku. Slēpjot noziedzniekus, tiek dota atļauja noziegumus turpināt. Tātad piemērs, ka drīkst darīt neģēlības, jo ir cerības, ka tās tiks noslēptas…

Draugiem Facebook Twitter Google+