×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
25. maijs, 2016
Drukāt

Par elektrību pārmaksāts! Atbilde “LA” lasītājam (23)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

“LA” lasītājs, rīdzinieks Jānis Ozoliņš jautā  redakcijai, vai tiesa, ka Latvijā ir nepamatoti paaugstināti elektroenerģijas tarifi? Tā esot atzīts Ekonomikas ministrijai sūtītajā Eiropas Komisijas vēstulē, ar kuras saturu viņš gribētu iepazīties sīkāk.

Jā, par elektrību Latvijas iedzīvotāji patiešām ir pārmaksājuši, turklāt jau kopš 90. gadiem, kad valdība pieņēma pirmos lēmumus par atbalstu atjaunojamo energoresursu ražotājiem. Un pārmaksā vēl šobaltdien! Kā zināms, šis atbalsts iekļauts maksājumos par elektroenerģiju tā sauktā obligātās iepirkuma komponentes (OIK) veidā. Uz šī atbalsta rēķina, piemēram, vēja parki, mazās hidroelektrostacijas un citi atjaunojamo energoresursu ražotāji, tāpat arī koģenerācijas stacijas, kurās reizē ar elektrību tiek ražots siltums, pelnījuši miljonus. Bet tos samaksājuši elektrības patērētāji mājokļos un citu nozaru ražošanas uzņēmumos.

Ekonomikas ministrijas Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktore Aija Timofejeva atzīst, ka pagājušā gada decembrī Eiropas Komisija (EK) rakstiski ieteikusi Latvijai samazināt šo OIK, jo šāds atbalsts atjaunojamo energoresursu ražotājiem patiešām esot par lielu. Briselē norādījuši, ka Latvija, sniedzot atbalstu komersantiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā, nedrīkst maksāt vairāk, nekā to pieļauj valsts atbalsta regulējums Eiropas Savienībā (ES).

Cik daudz uz OIK rēķina pārmaksāts, to ministrijā vēl izrēķināšot līdz nākamās nedēļas sākumam. Bet ministrijas pārstāve atzīst, ka pārmaksātās summas varētu sniegties miljonos.

“Lai novērstu līdz šim īstenoto pārmērīgi lielo atbalstu, piedāvāsim komersantiem, kuri ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā, noteikt iekšējās peļņas normu (IRR) 9% apmērā. Ja kāds ražotājs pārsniegs to, tad samazinās izmaksājamo OIK summu. To paredz ministrijā jau sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā un noteikumos par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību,”skaidro Aija Timofejeva. Pirms šo noteikumu grozījumu iesniegšanas valdībai tos vēl saskaņos ar EK.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens vēsta, ka Latvijas valdībai esot pēc iespējas ātrāk jāizlemj par grozījumiem pašlaik spēkā esošajos atbalsta nosacījumos komersantiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā, lai sniegtu atbalstu tā sauktajiem energointensīvajiem uzņēmumiem. To jau gadiem ilgi darot citās valstīs, tādējādi būtiski paaugstinot ražošanas uzņēmumu konkurētspēju un dodot iespēju saglabāt esošās un radīt jaunas darba vietas. Tāpat ekonomikas ministrs gudri paudis, ka esot vajadzīgs līdzsvars starp sabiedrības, tautsaimniecības un nozares interesēm, lai šis OIK nekaitētu ne ekonomikai, ne iedzīvotājiem, kuri no savām kabatām pacietīgi un čakli maksā par šo atbalstu.

Interesanti, ko par Ašeradena k-ga visnotaļ viedajiem vārdiem lai tagad saka uz bankrota sliekšņa nonākušais metalurģijas uzņēmums “KVV Liepājas metalurgs”? Jau ražošanas atjaunošanas brīdī un arī vēlāk uzņēmuma vadītāji vairākkārt norādīja uz pārmērīgi augsto elektrības cenu, ko rada OIK. Protams, nevar apgalvot, ka visās šā uzņēmuma likstās vainojama tikai augstā elektrības cena. Bet viens no iemesliem tas noteikti ir. Diemžēl ne Ekonomikas ministrija, ne valdība nelikās par to ne zinis. Ašeradena k-ga lielais atklājums, ka atbalsts ir par lielu un ka, lūk, vajadzīgs līdzsvars, nācis tikai pēc tam, kad uz to bija norādījusi EK. Tiesa, lai šo OIK varētu samazināt Latvijas uzņēmumiem, tostarp “KVV Liepājas metalurgs”, Ekonomikas ministrija gan lūdza atļauju EK. Bet Briseles ierēdņi tā vietā sāka pētīt, kāpēc Latvijā elektrība ir tik dārga, dārgāka nekā ziemeļvalstu reģionā, kaut arī jau labu laiku Latvija ir ar to vienotā brīvā tirgū. Tagad atklājies, ka gadiem ilgi Latvijas valdība sniegusi pārmērīgi lielu atbalstu dažādiem elektrības ražotajiem, par ko galu galā pārmaksājuši elektrības patērētāji, tostarp iedzīvotāji no jau tā plānajiem maciņiem.

“Par šādiem Ekonomikas ministrijā gatavotajiem grozījumiem neesam sajūsmā,” saka Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe, “būtībā ar tiem grib lauzt ar atjaunojamo energoresursu ražotājiem noslēgto vienošanos uz 20 gadiem, ko paredz 2010. gada 16. martā valdības izdotie noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību. Varētu vēl pieņemt, ka citus noteikumus izdod tiem uzņēmējiem, kuri plāno ražot elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem. Bet šāda “spēles noteikumu” maiņa ir nepieņemama tiem, kuri jau ir ieguldījuši lielas summas šo elektroenerģijas ražotņu izveidē.”

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Varbūt būtu labāk ja mēs parastie tautieši neko nezinātu par “lielo kungu”mahinācijām.Ja pareizi atceros,tad šķiet,ka Kalvīša kunga sievai bija privātā elektrostacija.Tad privātajiem maksāja šķiet,ka dubultā apjomā par saražoto elektrību. Ir skaidrs,ka mums savu pārmaksāto naudu neredzēt kā savas ausis.

 2. Jā ,un makasim vēl ilgi ,jo līgumu lauzt būs grūti Tā taču mēs dzīvojqm ,nabagi maksā ,uzņēmumi izput,bet mahinatori kļūst stāvus bagāti Ir vairāk jāsūdzas Eiropai ,varbūt reiz šo zagļu bandu izdosies savaldīt?

 3. Cik es saprotu valdība baidās nosaukt lietas īstjos vārdpos elektroenerģijas nodokli nokristīja par OIK un nodokli ielaida bagātnieku kabatās.

 4. ja reiz valdiiba izzaga no manas kabatas naudu,tad luudzu atliec to atpakal.kaa zinaaji izzagt,taa zini nolikt atpakal.javaac paraksti un jaagriezas BRISELE,lai paliidz so zaglu un slaistu banndu likvideet.neviens nelietis un zagleens -slaists parto nekaadu sodu nesanems.NOLAADEETIE ZAGLI-TIKAI PRIEKS SEVIS UN SAVAA KABATAA.

 5. Šaubos, vai Ašeradera k-gam līdz 2030.gadam izdosies kaut ko mainīt, jo līgumi noslēgti pastāvošā likuma robežās. Reālā iespēja varētu būt – izmaksāt alternatīvās elektroenerģas ražotājiem no Latvenergo līdzekļiem, praktiski no Tec-2 peļņas par saražoto elektroenerģiju (kopā ar siltumenerģiju).
  Paldies Dievam, ka elektoenerģijas cena lietuviešiem atļauj veiksmīgi darboties piena nozarē, iepērkot pienu Latvijā, pārstrādāt un atvest produktus uz mūsu veikaliem. Pretējā gadijumā mēs govis redzētu tikai zooloģiskajā dārzā un kāda “dīvaiņa” naturālajā saimniecībā, jo pārējās būtu sen izkautas.

 6. Vai par to nevienam nav jāatbild?

 7. Ieteiks komersantiem? Atbildēt

  Ar iedzīvotājiem arī turpmāk var nerēķināties? Pat nekāds maksas samazinājums nav nepieciešams!?

 8. Helgas k-dze, es domaaju ka Jums jaasauc kaads paarstaavis no Latvenergo , lai paarbauda, vai nav piesleegts veel kaads kaiminju dziivoklis. Taa gadaas, vai nu tiis’aam vai nee. Neesmu Latvijaa, tai zaglju zemee, bet te Anglijaa, maksaaju £60 meenesii par siltumu, silto uudeni, eediena gatavos’anai un skatos arii TV. Viss uz elektriibas!!! Taupu, bet tumsaa neseez’u! Tas ir pilseetaa, ne laukos!!!

  • paldies cīnos un šodien arī biju runāt pieprasīju pārbaudi ,bet šeit jau diez vai ko panāks jo ST vajag tikai naudu un nekur neiedziļinās ,kauns kur dzīvoju un kauns par barikādēm kur esam novesti ,,
   bet jums liels paldies no sirds vismaz par uzmundrinājumu ,,,

 9. Atvainojiet Juuli, ko Juus te murgojiet ka Riidzinieki dziivo uz laucinieku reetjina!!!??? Visi individuaalie elektriibas pateereetaaji maksaa par daudz!!! Nezinu ko dara “biezie”, bet tagad nu ir atklaajusies patiesiiba!!!! Dziivoju Anglijaa un lietoju tikai elektriibu..meenesii £60 izlietoju par siltumu, uudens sildiis’anu un eest gatavos’anai!!!! Un TV arii skatos protams! Protu taupiit, bet tumsaa nedziivoju!! Nu tad pareetjiniet, ko veel Juus tur Latvijaa paarmaksaajiet!!! Valdiiba apkraapj tautu visaados veidos!!! Man kauns, ka gaaju tos aizstaaveet uz barikaadeem!!!! Cietumaa vinjiem vieta!!!???

  • Tas nebija anoniimi, rakstiija Laura.. tikai nospiedaas “suutiit” pirms uzrakstiiju vaardu!

  • tā jau nav valdība, bet tie, kuru rokās ir elektroenerģijas bizness…. Bet še valda visatļautība, jo neviens nepar ko neatbild, tikai piestumj savas jau tā labi uzpampušās kabatas.
   Interesanti zināt, kas notiks, ja nebūs vairs no kā slaukt tos drastiskos nodokļus? Imigranti jau nu nemaksās, varbūt E IROPAS SAVIENĪBA?

 10. nu ja laupa kā tik var ,dzīvoju viena un par elektrību maksāju lielas summas ,vienmēr ko pieliek klāt maksāt maksāju mēnesī ap 50 euro nevaru saprast ko tie jaunie skaitītāji sarēķina sāku sekot līdz reizēm kad nesmu mājās 1 kw reizēm 5-8 kw jautāu LST viņi saka pārbaudiet iekārtas ,bet cik viens cilvēks var patērēt kaimiņienei blakus vecais skaitītājs un maksā 11-12 euro ,ja kāds saprot dodiet padomu ko darīt ,ir parāds neliels un draud atslēg elektrību ,nav jau kam palīdzību prasīt un tagad vēl šis raksts ,sanāk ka es ar minimālo algu uzturu šo liekēžu baru

  • Atslēdziet absolūti visus patērētājus un pavērojiet, vai skaitītājs griežas (ieteicams ilgākā laikā). Ja strāva netiek patērēta, tad viss kārtībā, ja ne tad jāmeklē kas vēl pieslēdzas. Jaunie skaitītāji uzrādīs nedaudz lielāku ciparu, jo precizāk uzskaita visos sīkumos patērēto enerģiju (piemēram kontrolierīču indikāciju barošana). Starpība nebūs liela, bet būs.

 11. Gandrīz droši varu teikt, ka neko nesamazinās, neatmaksās, bet gari un plaši murkšķēs, cik pamatoti viss ir bijis.

 12. Tāda ir valdības politika, nabadzīgā valstī, kur tauta ar maziem ieņēmumiem, monopolistiem ļaut skrūvēt cenas cik tik gribas! Nerunājot par elektrību, kas gremdē visus ražotājus, bet arī par lattelecom, ko kauns saukt līdzīgā vardā, kā Latvija. Vadītājs vienkārši laupa savu algu, un visiem nospļauties valdībā. Kur tas redzēts, prezidentam mazāka alga, kā sprukstiņam, kurš nerada neko vērtīgu, ļauj pačalot pa telefonu…

 13. Ir notikusi naudas pārdalīšana. Uz dārgās elektroenerģijas rēķina bija iespējams samazināt koģenerācijā ražotā siltuma cenu. Tātad lielo pilsētu iedzīvotāji padzīvoja uz lauku, mazpilsētu un rūpniecības rēķina. Vai rīdziniekiem nāksies atmaksāt lauciniekiem par šo valdības dāvanu? Godīgi būtu šo parādu atmaksāt.

 14. vai šajā gadījumā iedzīvotāji dabūs atpakaļ savu gadiem ilgi pārmaksāto naudu, vai varbūt tiks samazināta cena un vai vispār kāds no augstākstāvošiem sāks rīkoties, lai atgrieztui vai kompensētu pārmaksāto?

 15. Varbūt nākamos 20 gadus varam nemaksāt.

Draugiem Facebook Twitter Google+