×
Mobilā versija
+6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
3. februāris, 2014
Drukāt

Par emigrāciju pasakā ar labām beigām

Režisors Ģirts Ēcis
Foto: LETARežisors Ģirts Ēcis Foto: LETA

Režisors Ģirts Ēcis preses konferencē informē par Latvijas Nacionālā teātra izrādi "Čīkstošais klusums".

Šonedēļ, 7. februārī Valmieras drāmas teātra Mazajā zālē notiks pirmizrāde franču dramaturga Rolāna Topora lugai “Ziema zem galda”, ko iestudējis Ģirts Ēcis, liecina informācija VDT mājas lapā. Šī ir režisora debija Valmieras teātrī.

Lugas žanrs ir daudzsološs – pasaka pieaugušajiem. “Šī ir luga, kur aktieriem izspēlēties,” saka režisors Ģirts Ēcis. “Tās vēstījums ir pozitīvs, beigas – labas, ne velti mēs to nosaucām par pasaku, jo dzīvē jau viss tā droši vien nebeigtos.” Izrādes mākslinieks ir Reinis Suhanovs, komponists – Jēkabs Nīmanis, izrādē spēlē aktieri Māra Mennika, Māris Bezmers, Kārlis Neimanis, Inga Siliņa un Imants Strads.

Rolāns Topors (1938–1997) ir franču mākslinieks ar Polijas ebreju saknēm. Viņa daiļrade aptver visdažādākās jomas – sākot ar karikatūrām un grafikām, beidzot ar kino lomām un dziesmām. Visās jomās strādājot, viņš radījis neparastus, sirreālus tēlus: vienā no viņa grafikām cilvēks aiz padusēm tiek izcelts no zemes kā koks – ar visām saknēm. Šis sakņu, identitātes, pašapzināšanās motīvs ir raksturīgs teju visai Topora daiļradei. 60. gadu vidū tapušajā lugā “Ziema zem galda” tas risināts liriskā, gandrīz vai maigā veidā. Luga ir stāsts par talantīgu kurpnieku Dragomiru (Māris Bezmers), kurš Parīzē spēj atļauties mitekli tikai zem galda, un pēc laiciņa viņam pievienojas brālēns Gricka (Kārlis Neimanis) – vijolnieks. Tieši tur, raugoties uz saimnieces Florānsas (Māra Mennika) jaukajām kājiņām, top kurpju modeļi un mūzika… un rodas jūtas.

“Lai arī luga tapusi sen, tā ir visnotaļ piemērota šodienai,” uzskata Ģirts Ēcis. “Tā taču ir par emigrāciju! Cik daudz nav latviešu, kas aizbraukuši, un kaut kur Rietumos būtībā arī dzīvo “zem galda”. Tas ir arī stāsts par austrumeiropiešiem, kuri vēl nav kļuvuši par bezdzimuma būtnēm, un ir pārsteigums rietumniekiem. Dragomirs un Gricka ir divi jauni čaļi, kas devušies nevis ekonomiskajā emigrācijā, lai nomaksātu kredītus, bet – lai kaut ko tur iemācītos. Viņi ir mākslinieki, un arī tāpēc patīk sievietēm.”

Rolāna Topora pazīstamāko romānu “Īrnieks” ekranizējis cits slavens poļu ebrejs – Romāns Polaņskis, bet viņš pats spēlējis ievērojamā režisora Vernera Hercoga filmā “Nosferatu”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+