×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
16. septembris, 2014
Drukāt

Par emigrāciju pirms simt gadiem un tagad

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ceturtdien, 18. septembrī plkst. 17 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Nozaru literatūras centra Sociālo un humanitāro zinātņu lasītavā notiks izstādes “Bēgt un atgriezties: Pirmā pasaules kara pieredze” atklāšana un zinātniskie priekšlasījumi, informē bibliotēkas speciāliste Maija Krūmiņa.

Izstādes atklāšana sasaucas ar Pirmā pasaules kara sākšanās simtgadi. Šis karš Latvijas tautas atmiņā saglabājies arī kā bēgļu laiks, kad savas mājas pameta ap 760 000 Latvijas teritorijas iedzīvotāju. Daļa no šiem cilvēkiem, galvenokārt kurzemnieki, rada patvērumu Vidzemē, taču liela daļa nonāca Krievijas teritorijā. Sākot ar 1917. gadu sākās bēgļu atgriešanās, kas turpinājās līdz pat 1920. gadu vidum, taču daļa bēgļu palika jaunizveidotajā Padomju Savienībā.

Izstāde pievērš uzmanību Pirmā pasaules kara bēgļu atgriešanās pieredzei – sākot ar līgumiem, kas radīja repatriācijas tiesisko pamatu, beidzot ar Latviešu Bēgļu Apgādāšanas Centrālkomitejas izdotiem padomiem, kas jāņem vērā, atgriežoties mājās, kurās tikmēr mainījusies gan valstiskā iekārta, gan sociālās normas. Izstādi papildina Nacionālās Mutvārdu vēstures krātuves atmiņu stāstu ieraksti, vēstules un interesentu iesūtītie materiāli.

Lai rosinātu tālāku tēmas pētniecību, LNB Nozaru literatūras centrs ir sagatavojis bibliotēkas krājuma izlasi, kas ļauj padziļināti iepazīt Pirmā pasaules kara un bēgļu gaitu atainojumu gan attiecīgā laika perioda iespieddarbos, gan arī jau vēlāk izdotajā zinātniskajā literatūrā, daiļliteratūrā, atmiņu stāstos, kā arī mākslas albumos un biogrāfijās.

Izstāde tiks atklāta ar zinātniskajiem priekšlasījumiem, ko sniegs Ēriks Jēkabsons (“Pirmais pasaules karš un Latvija: Militārais faktors un tā ietekme sabiedrībā”), Vitālijs Šalda (“Pirmā pasaules kara bēgļi no Latvijas teritorijas”) un Kaspars Zellis (“Pirmais pasaules karš Latvijas sociālajā atmiņā”).

Izstāde atklāj izstāžu ciklu “Emigrācijas viļņi no Latvijas teritorijas: simtgade”, kurā trīs gadu laikā tiks aplūkoti nozīmīgākie šī perioda emigrācijas viļņi no Latvijas teritorijas – iedzīvotāju aizplūšana Pirmā un Otrā pasaules kara laikā, kā arī mūsdienu emigrācija.

Izstāde apskatāma LNB darba laikā no 19. septembra līdz 16. novembrim

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+