×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
12. janvāris, 2014
Drukāt

Par gada bezmugurkaulnieku izvēlas parasto jūraszīli

Foto: dabasdati.lvFoto: dabasdati.lv

Par šā gada bezmugurkaulnieku izvēlēta parastā jūraszīle – invazīva vēžveidīgo suga, kas sastopama Baltijas jūrā, liecina Latvijas Entomoloģijas biedrības (LEB) informācija portālā “dabasdati.lv”.

Jūraszīles pieder pie sprogkājvēžiem, kas evolūcijas gaitā tik ļoti pārveidojušies, ka līdzību ar ierastā izskata vēžiem spēs atpazīt tikai zinātājs. Šos baltiem jūras dārgakmeņiem pielīdzināmos dzīvniekus var atrast gandrīz visu pasaules jūru un okeānu piekrastēs, tostarp arī Latvijā.

Jūraszīles, visdrīzāk, var pamanīt, skalojamies jūras krasta viļņos uz gliemeņu čaulām, koka sprunguļiem, akmeņogļu melnajiem gabaliem vai arī uz kuģu sāniem. To čaula ir veidota no sešām baltām vai bēšām kaļķa plāksnēm, kas, kopā sastiprinātas, veido konusam līdzīgu čaulu.

Šī bezmugurkaulnieka ķermeņa izmērs vidēji ir 0,6 – 1 centimetrs, taču tas mainās atkarībā no jūras sāļuma – jo sāļāks ūdens, jo prāvāka jūraszīle. Pieaugusi jūraszīle visu mūžu dzīvo jūrā, piestiprinājusies pie kādas cietas virsmas līdz 6 metru dziļumam.

Jūraszīles par piemērotu dzīvesvietu labprāt izvēlas ne tikai dabiskas izcelsmes objektus. Nereti to sekmīgā vairošanās vainagojās ar pamatīgām kolonijām uz kuģu virsmas, kas spēj jūtami samazināt kuģu pārvietošanās ātrumu un palielināt degvielas patēriņu.

LEB aicina šogad ziņot par jūraszīļu novērojumiem, ievietojot informāciju dabas novērojumu portālā “dabasdati.lv” vai nosūtot to tieši biedrībai uz e-pastu.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +25.2
Alūksne +21.7
Daugavpils +22
Saldus +24.4
Liepāja +21.2
Jelgava +23.6
Ventspils +25.9
Limbaži +23
Madona +22.4
Rēzekne +21
Draugiem Facebook Twitter Google+