Latvijā
Novados

Par gandrīz diviem miljoniem eiro atjaunos Cēsu Sv. Jāņa baznīcas fasādi0


Skats uz Cēsu Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskās baznīcas torni un namu jumtiem.
Skats uz Cēsu Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskās baznīcas torni un namu jumtiem.
Foto – Edijs Pālens/LETA

Šomēnes sāksies apjomīgi Cēsu simbola – Sv.Jāņa baznīcas – fasādes renovācijas darbi, kas ilgs līdz 2019. gada beigām un izmaksās teju divus miljonus eiro, aģentūra LETA uzzināja Cēsu novada pašvaldībā.

Darbi sāksies no zemes un pamazām virzīsies augšup, skaidroja Sv.Jāņa lauku evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Andis Ozoliņš-Vīksne. Vispirms tiks sakārtota ēkas hidroizolācija un izbūvēta lietus ūdens drenāžas sistēma, lai mazinātu mitruma ietekmi gan uz baznīcas fasādi, gan iekštelpām, kā arī tiks veikts sarežģīts darbs – fasādes kontrforsu nostiprināšana.

Renovācijas gaitā tiks nomainīts ēkas un torņa jumta segums, restaurētas baznīcas torņa koka konstrukcijas, kā arī restaurēti dievnama logi un ārdurvis. Tiks restaurēts arī fasādes apmetums. Baznīcas fasāde gan neiegūs baltu toni, tiks saglabāts gaišā, senatnīgā krāsa, kas cēsniekiem ierasta un pazīstama. Šajā restaurācijas kārtā speciālisti veiks arī vēsturisko akmens kapa plākšņu un piemiņas zīmju konservāciju. Tāpat tiks labiekārtota baznīcas apkārtne.

Kopējās baznīcas fasādes renovācijas izmaksas būs 1,94 miljoni eiro, no kā 1,38 miljoni ir Eiropas reģionālās attīstības fonda finansējums.

Šī būs baznīcas atjaunošanas pirmā kārta. Vispirms tā atgūs savu ārējo veidolu, bet pēc tam sāksies darbs arī pie dievnama interjera restaurācijas.

Sv.Jāņa baznīca ir lielākā viduslaiku bazilika ārpus Rīgas. Tā celta 1284.gadā un ir unikālu kultūras un mākslas vērtību mājvieta.

LA.lv