×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
8. oktobris, 2016
Drukāt

Par Junkera plāna investīcijām interesējas 25 Latvijas projekti

Foto-LETAFoto-LETA

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers (no labās) un Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ar vienādām šlipsēm.

Par tā dēvētā Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera plāna investīcijām interesējas 25 Latvijas projekti, aģentūru LETA informēja AS “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”) valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Eiropas Stratēģisko investīciju fonda (EFSI) jeb tā dēvētā Junkera plāna finansējuma saņemšanai Latvija darbojas vairākos virzienos. Pirmkārt, “Altum” kā nacionālais kontaktpunkts konsultē par finansējuma piesaisti lielajiem projektiem virs 50 miljoniem eiro, otrkārt, “Altum” piesaista EFSI finansējumu Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, ko uzņēmēji saņems caur “Altum” īstenotajiem finanšu instrumentiem, un, treškārt, ar informatīvajiem pasākumiem, lai uzņēmējiem aktīvi popularizētu Junkera plāna finansējuma iespējas.

Bērziņš uzsvēra, ka “Altum” kā Eiropas investīciju nacionālais kontaktpunkts Latvijā konsultē projektu virzītājus un uzņēmējus par projektu sagatavošanu un iesniegšanu Eiropas Investīciju bankai (EIB).

“Kopš šā gada janvāra, pēc sadarbības memoranda parakstīšanas ar EIB, “Altum” konsultē tos uzņēmumus, kuri projekta apmēra dēļ var sniegt savu pieteikumu tieši EIB. Līdz šim “Altum” ir konsultējusi uzņēmējus par aptuveni 25 projektiem infrastruktūras, izglītības, zinātnes, attīstības un inovāciju, atjaunojamās enerģijas un energoefektivitātes jomās,” informēja “Altum” vadītājs.

Starp aktuālajiem Latvijas projektiem EIB finansējuma piesaistei “Altum” min VAS “Latvijas Valsts ceļi” infrastruktūras projektu “Ķekavas apvedceļa izbūve”, kas jau guvis apstiprinājumu, ka projekts tiek virzīts īstenošanai. Šī projekta būvniecības izmaksas ir 77 miljoni eiro, bet kopējā projekta vērtība svārstās no 140 miljoniem eiro līdz 160 miljoniem eiro.

Junkera plāna finansējumu varētu piesaistīt arī Skanstes rajona attīstības projekts “Skanstes konferenču un koncertu halles izveide”. Šā gada 20.aprīlī projekta virzītāji diskusijā par daudzfunkcionālu pasākumu centru Latvijā publiski apstiprinājuši, ka projekta īstenošanas gadījumā tiks piesaistīta tā sauktā Junkera plāna nauda. Šī projekta paredzamais apjoms ir 60-80 miljoni eiro.

Savukārt izglītības jomā tiek strādāts pie vismaz četriem projektiem, no kuriem viens šā gada augustā ir iesniegts EIB izvērtēšanai, bet nākamie ir izstrādes stadijā. Ir notikušas arī tikšanās ar Latvijas pašvaldību pārstāvjiem, kur notiek darbs pie vairāku aktuālu projektu izstrādes, apvienojot tos projektu platformā. “Altum” konsultējis projektu virzītājus medicīnas un infrastruktūras attīstības jomā.

“Projektu virzītāji savus projektus var iesniegt EIB, kontaktējoties tieši ar EIB pārstāvjiem, kā arī projekti var tikt ievietoti Eiropas projektu portālā papildu investīciju piesaistei. Eiropas investīciju projektu portālā ievietoti līdz desmit projektiem no Latvijas infrastruktūras, enerģētikas u.c. jomām, kuru virzītāji ir gan privātie uzņēmēji, gan privātās un publiskās partnerības forma,” stāstīja Bērziņš.

Savukārt mazo un vidējo uzņēmumu segmenta atbalstam un izaugsmei “Altum” plāno piesaistīt Junkera plāna finansējumu vismaz 180 miljonu eiro apmērā. Šomēnes plānots parakstīt pirmo līgumu ar Eiropas Investīciju fondu (EIF) par “InnovFin” programmas finansējumu “Altum” garantiju finanšu instrumenta finansēšanai.

EIF jau šā gada augustā ir apstiprinājis šo projektu, un līguma noslēgšana ir tuvākās dienaskārtības jautājums. “Šīs programmas līdzekļus “Altum” izmantos kredītu garantiju finansēšanai inovatīviem uzņēmumiem, un, pateicoties šim finansējumam, “Altum” varēs izsniegt vairāk garantiju un uz labākiem nosacījumiem. Kopējais finansējums ir 30 miljoni eiro, ar kuriem divu gadu laikā plānots sniegt atbalstu vismaz 100 uzņēmumiem. Programmas ietvaros tiek atbalstīti projekti, kuru aizdevumu summa ir sākot no 150 000 eiro,” stāstīja “Altum” valdes priekšsēdētājs.

Vienlaikus ir iesniegts pieteikums EIF, un “Altum” gaida, kad tiks apstiprināta programma līdzekļu piesaistei “Altum” izsniegtajām garantijām. Programmā tiks atbalstīti projekti, kuru aizdevumu summa ir līdz 150 000 eiro, programmas kopējā summa ir 15 miljoni eiro, ar kuriem trīs gadu laikā plānots atbalstīt vismaz 200 Latvijas uzņēmumus. Programmu plānots sākt nākamā gada pirmajā pusē.

“Altum” arī plāno piesaistīt EIF līdzekļus aptuveni 15 miljonu eiro apmērā paralēlo jeb mezanīna aizdevumu finansēšanai. Šis atbalsts paredzēts gan lielajiem komersantiem, gan maziem un vidējiem uzņēmumiem. Pieteikumu finansējumam ir plānots iesniegt līdz nākamā gada jūnijam. Notiek arī sadarbība starp “Altum” un EIF kopīgas garantiju programmas izveidošanā. Šī programmas mērķis ir izveidot garantijas produkta piedāvājumu kredītiestādēm un palielināt pieejamo finansējumu mazo un vidējo uzņēmumu garantēšanai Latvijā aptuveni 120 miljonu eiro apjomā.

Iepriekš 2015.gadā izveidotā investīciju plāna mērķis bija trīs gadu laikā stimulēt Eiropas Savienības (ES) ekonomiku, ieguldot 315 miljardus eiro. Taču šā gada septembrī Junkers ierosināja līdz 2022.gadam divkāršot ES investīciju plānu, tam atvēlot 630 miljardus eiro, lai stimulētu bloka ekonomiku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+