Foto: LETA

Par karošanu vai radariem?
 0

Kad ieraugu TV kastes ekrānā Intu Ķuzi un Zivtiņu, tas man atgādina ASV apvienoto štābu ģenerāļu uzstāšanos, kuru formas tērpu rotā lielā daudzumā piekārtas ordeņu lentītes. Varbūt Ķuzis ar Zivtiņu ir karojuši Afganistānā, Irākā, Dienvidslāvijā un sapelnījuši veselas čupas ar dažādiem ordeņiem? Zivtiņam varbūt ir iedots ordenis par “radariem”, bet par ko citiem viņam līdzīgajiem?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Un par kādiem varoņdarbiem iedots Triju Zvaigžņu ordenis Aivim Ronim? Lūdzu, publicējiet to uzvārdus, kas darbojas Ordeņa kapitulā un izdala Latvijas Triju Zvaigžņu ordeni. 
K. Diterungs Rīgā

 

“Nē, par fotoradariem, paldies Dievam, ordenis nav piešķirts, jo šis pasākums vēl nav beidzies – ir tikai sākušās milzīgas problēmas,” nopūšas Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš, kad viņam pastāstu, ka mūsu lasītājs interesējies par apbalvojumiem, kuru lentītes rotā viņa ikdienas formas tērpu. Pēc hierarhijas nozīmīgākais E. Zivtiņam ir Viestura ordenis (E. Zivtiņš ir V šķiras Viestura ordeņa kavalieris), kas “par valsts drošības un sabiedrības kārtības uzturēšanu” piešķirts 2007. gadā, kad viņš bija Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Sabiedriskās drošības pārvaldes 3. biroja priekšnieks, kapteinis. “Toreiz veiksmīgi pabeidzām NATO samitu,” atminas E. Zivtiņš. Otra nozīmīgākā ir 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīme. Tālāk rindā seko Iekšlietu ministrijas, Aizsardzības ministrijas medaļas, Valsts policijas nopelnu zīme “Par ieguldījumu ceļu satiksmes drošībā” un citas. Taču neba jau kādi noteikti “varoņdarbi” esot apbalvojumu iemesls. “Mēs dodam par ieguldījumu ceļu satiksmes drošībā, ja cilvēks ir, piemēram, 25 gadus priekšzīmīgi nostrādājis bez pārkāpumiem,” teic E. Zivtiņš.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pagājušogad pārņēmām Autotransporta inspekciju – tas bija milzīgs darbs, cilvēki no agra rīta līdz vēlam vakaram strādāja. Tas nav nekas tāds, lai par to piešķirtu ordeni, taču darbiniekiem dažādi izteicām atzinību,” piemin E. Zivtiņš.

 

Līdzīgā veidā apbalvojumus nopelnījis Valsts policijas priekšnieks, ģenerālis Ints Ķuzis. Strādādams policijā, viņš saņēmis krūšu zīmi “Par cītību policijā”, jubilejas zīmes no Valsts policijas, Kriminālpolicijas; goda zīmes no Iekšlietu ministrijas, Kriminālpolicijas, Aizsardzības ministrijas, Ieslodzījuma vietu pārvaldes, kā arī Valsts policijas nopelnu zīmi “Par ieguldījumu ceļu satiksmes drošībā”. Pērn visbeidzot ieguvis arī valsts augstāko apbalvojumu – Viestura ordeņa I šķiru. Pērn par I šķiras Viestura ordeņa lielkrusta komandieri kļuva arī Valsts robežsardzes ģenerālis Normunds Garbars.

Šobrīd Ordeņa kapitula kanclers ir SIA “Latvijas Mobilais telefons” prezidents, Vidzemes Augstskolas un Rīgas Tehniskās universitātes mācībspēks Juris Binde. No iepriekšējā sastāva Ordeņa kapitula locekļi joprojām ir arī rakstnieks un publicists Ēriks Hānbergs, bijušais Bruņoto spēku vadītājs, viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots, Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras vadītāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Pediatrijas klīnikas vadītāja Dace Gardovska. Savukārt no jauna Valsts prezidents Andris Bērziņš vēl pieaicinājis valsts aģentūras “Latvijas institūts” direktori Karinu Pētersoni; Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ģenerāli Ainaru Penci; Latvijas Republikas vēstnieku NATO Māri Riekstiņu.

Mūsu lasītājs K. Diterungs arī vaicāja, par kādiem nopelniem Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts satiksmes ministram Aivim Ronim. IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni A. Ronis saņēma 2003. gadā, kad viņš bija Latvijas Republikas vēstnieks ASV.

 

Toreizējā ārlietu ministre Sandra Kalniete teica, ka 2003. gads bijis īpašs, jo vairāki vēstnieki tika apbalvoti ar Triju Zvaigžņu ordeni, kas bijusi “atzinība ne tikai viņiem personīgi, bet ārlietu dienestam kopumā”. Kā zināms, Latvija bija izdarījusi sagatavošanās darbus, lai iestātos Eiropas Savienībā un NATO.

Reklāma
Reklāma

 

Starp citu, pērn Aivis Ronis saņēma ordeni kā bijušais Latvijas ārlietu ministrs no Igaunijas prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa. Tā ir pieņemta starptautiska prakse apmainīties starp valstīm ar ordeņiem. Piemēram, Viestura ordeņa I šķira par ieguldījumu Latvijas drošības labā piešķirta vairākiem NATO ģenerāļiem ASV.

Jāpiebilst, ka izvirzīt kandidatūru kādam no valsts apbalvojumiem var ikviens. Lielākoties valsts apbalvojumi tiek piešķirti par dažādu sasniegumu un darba ieguldījumu kopumu, ko vairāku lapaspušu garumā sarakstījis kandidāta pieteicējs, stāsta Ordeņu kapitula sekretāre Maira Sudrabiņa. Līdzīgi arī Iekšlietu ministrijas struktūrvienības apbalvo savus darbiniekus par nopelniem, kas pa gadiem sakrājušies. “Labi atceros vienu īpašāku gadījumu, kad manā skatījumā varbūt bija iemesls piešķirt kādu medaļu. Ludzas apkārtnē viens vecs vīrietis gāja pēc malkas uz šķūnīti, sabruka baļķi un robežsargi, kas apsekoja apkārtni, izglāba vīrietim dzīvību. Valsts robežsardze neko nepiešķīra. Varbūt tāds notikums atbilstu televīzijas raidījumam “Gada lepnums”,” nosmej Valsts robežsardzes koordinācijas un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore Kristīne Pētersone.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.