×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
7. marts, 2016
Drukāt

Par karu, kura varēja nebūt. Saruna ar krievu izcelsmes amerikāņu žurnālistu Sergeju Loiko (37)

Foto - Sergejs LoikoFoto - Sergejs Loiko

Sergejs Loiko. Pašportrets Doņeckas lidostas vecajā terminālī. Kauju epicentrā grāmatas autors pavadīja četras dienas un četras naktis, mājās pārvedot ne vien fotogrāfijas, bet arī četrdesmit trīs stundu ierakstu ar aizsargu stāstījumiem.

Latvijas Kara muzejā notika krievu izcelsmes amerikāņu žurnālista SERGEJA LOIKO dokumentālos notikumos balstīta romāna “Lidosta” prezentācija un fotogrāfiju izstāde, kas vēstī par vienu no spilgtākajām lappusēm Krievijas un Ukrainas kara vēsturē – Doņeckas lidostas aizsardzību.

Krievu žurnālists un fotogrāfs Sergejs Loiko kopš 1991. gada ir bijis laikraksta “The Los Angeles Times” kara korespondents dažādos pasaules karstajos punktos. 2014. gada nogalē viņš nokļuva kauju epicentrā Doņeckas lidostā. Tur redzētais, sajustais un piedzīvotais kļuva par pamatu romānam, kas līdz sāpēm skaudri atklāj patiesību par karu, kas netika pieteikts, taču joprojām turpinās. Par karu, kura varēja nebūt, un par varoņiem, kas gribēja dzīvot, tomēr bija gatavi mirt. Mirt par brīvību – par demokrātisku, no Kremļa neatkarīgu Ukrainu.

2015. gadā par fotogrāfiju un rakstu sēriju, kas tapusi, strādājot Ukrainas austrumos, Sergejs Loiko tika apbalvots ar vienu no svarīgākajām amerikāņu žurnālistikas balvām – “Overseas Press Club Bob Considine Award”.

Atklājot pasākumu, tā rīkotājs Ukrainas vēstnieks Latvijā Jevhens Perebijnis teica: “2012. gada pavasarī Doņeckā atvēra valstī modernāko lidostu, kas bija eiropiskas Ukrainas simbols. Pēc diviem gadiem Krievijas agresija šo simbolu sagrāva, taču mūsu brīvprātīgo bataljonu kareivju drosme un pašaizliedzība to pārvērta par jaunu – drosmes, varonības un ukraiņu tautas brīvības alku – simbolu.”

Zīmīgi, ka grāmatas atvēršanas svētkos piedalījās arī divi kaujās smagi ievainoti ukraiņu kareivji – Jev­geņijs Simoņenko un Jurijs Bubess –, kas ar Ukrainas konfliktā cietušo atbalsta fonda gādību patlaban ārstējas Latvijā.

Simboliski bija arī tas, ka prezentācija notika krievu valodā. “Man ir svarīgi, ka mūsu saruna notiek krieviski. Man ir svarīgi, ka šo grāmatu ir uzrakstījis krievs. Visvairāk šī grāmata ir vajadzīga krievu lasītājiem,” teica autors.

Neliela atkāpe. 2013. ga­da 19. decembrī preses konferencē Maskavā, kur piedalījās vairāki simti ārvalstu un Krievijas žurnālistu un ko tiešraidē redzēja miljoni televīzijas skatītāju, “The Los Angeles Times” korespondents Sergejs Loiko uzdeva jautājumu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam: “Vai ir iespējams, kaut vai hipotētiski, ka Krievija ievestu savu karaspēku Ukrainā? Jā vai nē.” Putina atbilde bija: “Mēs negrasāmies vicināt zobenu un ievest karaspēku. Pilnīgas muļķības. Nekā tāda nav un nevar būt.” (Pilns jautājuma un atbildes teksts pieejams https://www.youtube.com/watch?v=mgOZPgjaBgg )

Trīs mēnešus vēlāk, pārkāpjot Helsinku vienošanos, Budapeštas memorandu un virkni citu starpvalstu nolīgumu, notika Krimas aneksija un sākās karš.

“Tūkstošiem bojā gājušo, miljoniem bēgļu, sagrauti veseli reģioni, izpostīti likteņi,” turpina žurnālists, kas šo karu ir redzējis vaigā. Un, brīdi padomājis, piebilst: “Man Krievijā bija daudz draugu, tagad – maz, ļoti maz. Tu runā ar cilvēku par mākslu, mūziku, sievietēm, mīlestību, par to, kā sēņot vai makšķerēt. Šķiet, sakarīgs, inteliģents cilvēks, taču, kolīdz saruna skar Ukrainu, pēkšņi viss mainās – cilvēks sāk runāt štampos, turklāt – vai tas būtu ārsts, mākslinieks vai augstskolas profesors – visi sāk runāt pilnīgi vienādi: bērnu slepkavas, krustā sitēji, grib aizliegt krievu valodu… Kad biju Doņeckas lidostā, ukraiņu valodu dzirdēju tikai reizes divas vai trīs. Visi lidostas aizstāvji bija Ukrainas pilsoņi, nezinu, cik no viņiem bija ukraiņu, cik krievu, bet sarunājās viņi krieviski – ne tikai ar mani, arī savā starpā. Un arī ienaidnieks radio ēterā runāja krieviski. Tas ir briesmīgi, ja kāds apzināti padara valodu par ieganstu naidam un agresijai.”

Sergeja Loiko grāmata ir laista klajā vienlaikus krievu un ukraiņu valodā. Martā tā nāks klajā poļu un nīderlandiešu valodā. Tiek gatavots arī angļu, igauņu, gruzīnu un latviešu tulkojums.

Romāna darbības galvenā līnija risinās lidostā, minūti pa minūtei dokumentējot 240 dienu ilgā aplenkuma pēdējos brīžus – pēdējās piecas dienas. Kremļa finansēto tā dēvēto separātistu skaitlisks un arī tehnisks pārspēks te sastopas ar neticami sīkstu pretestību, ko uz maiņām īsteno tik vien kā piecdesmit līdz simts Ukrainas brīvprātīgo bataljona kareivju. Ne velti lidostas jeb, pareizāk sakot, tās krāsmatu aizstāvji tiek dēvēti par kiborgiem, bet pati šī cīņa – par 21. gadsimta kauju pie Staļingradas. Savukārt uzbrucējus kiborgi dēvē par orkiem.

Kopā ar kiborgiem ir arī amerikāņu fotogrāfs, kas dažādu iemeslu dēļ šo karu uztver kā personisku drāmu. Ar viņa acīm mēs redzam to, ko vēsturnieki vēlāk vērtēs kā Krievijas karu pret Ukrainu.

Tā dēvētos separātistus Sergejs raksturo īsi: “Nu kas tie par separātistiem – algotņi, Kremļa propagandas apmuļķoti un apreibināti. Vai arī tādi, kas cerēja atdot kredītu, jo viņiem apsolīja naudu. Tiesa, liela daļa no viņiem mājās Krievijā neatgriezās vai atgriezās koka kastē. Bija arī vietējie, Donbasā ir papilnam bezdarbnieku un deklasētu noziedznieku.”

Grāmatā ir daudz personāžu un savstarpēji saistītu sižeta līniju, taču romāns ir ne tikai par karu. Mīlestība, nodevība, kaisle un maigums, naivums un naids, drosme, sāpes un nāve veido tā neatkārtojamo musturu. Spilgtu un sarežģītu kā dzīve.

Sergejs Loiko uzsver, ka visi romāna varoņi ir izdomāti, arī galveno varoni un autoru vieno tikai dažas sakritības. Toties visas kara ainas ir balstītas reālos notikumos. Jāpiebilst, ka Sergejs bija vienīgais ārzemju korespondents Doņeckas lidostā tās aplenkuma laikā. No Doņeckas viņš atveda ne vien fotogrāfijas, bet arī četrdesmit trīs stundu ierakstu ar aizsargu stāstījumiem. Vēlāk viņš ierakstīja vēl vienpadsmit stundu sarunu ar tiem kiborgiem, kas lidostā pavadīja pēdējās piecas dienas. Un izdzīvoja.

“Romānā es neizsaku nekādus politiskus secinājumus. To manā vietā izdara grāmatas varoņi. Ceru, tos veiks arī lasītāji,” tikšanās nobeigumā saka autors.

Pēc prezentācijas Sergejs ir ar mieru atbildēt arī uz dažiem maniem jautājumiem.

– Kā jūs raksturotu šo karu, kura ne tikai varēja nebūt, bet kura, ja klausās Kremļa medijus, vispār nav?

– Ja klausās Kremļa medijus, tad iznāk, ka tas ir Kijevas huntas karš pret savu tautu. Taču šādam apgalvojumam nav nekā kopīga ar realitāti. Tas ir Putina – pat ne Krievijas, bet personiski Putina – karš pret ukraiņiem un krieviem, pret Ukrainu, Krieviju un nu arī pret visu pasauli. Tā karstā fāze ir beigusies, Putins jau ir pār­slēdzies uz Sīriju, taču var notikt kā Abhāzijā – jebkurā brīdī viss var aizsvilties no jauna. Karš ir vienīgais veids, kā Putins spēj risināt savas problēmas.

– Lai novērstu elektorāta uzmanību no pašmāju problēmām un uzjundītu jaunu patriotisma vilni?

– Tieši tā. To jau savulaik krievu satīras klasiķis Saltikovs-Ščedrins teica: ja kaut kur kaut kas ir nozagts, steidzami ir nepieciešams patriotisma vilnis. Patlaban Krievijā ir nozagts gandrīz viss.

– Līdz ar patriotisma vilni Kremļa mediji ir radījuši arī naida jūru. Vai redzat iespēju izlīgumam starp divām tautām – krieviem un ukraiņiem?

– Pieļauju, ka vēsturiskā perspektīvā tas ir iespējams, taču tam būs nepieciešami kādi simt gadi.

– Maidans. Kremļa mediji apgalvo, ka aiz tā stāvēja amerikāņu nauda. Es saprotu, par naudu var nogalināt, mēdz taču būt algotņi, bet vai par naudu var doties mirt?

– Protams, ka ne. Cilvēks var būt gatavs mirt par mīļoto, par ģimeni, dzimteni, ideju, bet ne par naudu. Un, ja nu tur bija kāda nauda, tad tā bija Kremļa nauda. Maksāja taču Janukovičam, lai Maidana nebūtu. Un snaiperiem maksāja.

– Kas patlaban Ukrainā notiek ar uzticību varai?

– Maidana galvenā blakne ir tas, ka cilvēki ir pilnīgi zaudējuši uzticību jebkādai varai un jebkuram tās pārstāvim. Tāpēc viņiem patlaban klājas ļoti grūti. Lai arī ko valdība darītu, uz viņiem rādīs ar pirkstu, apsūdzēs. Atgūt uzticību – tas ir ļoti smags un darbietilpīgs process. Taču tālākā perspektīvā tas ir labi un svētīgi, jo izkristalizēsies tie cilvēki un tāda vara, kas domās un darbosies nevis savās, bet tautas un valsts interesēs – kā tam ir jābūt patiesā demokrātijā.

– Esat piedalījies Krievijas televīzijas tiešraidēs. Tiesa, tas bija pirms kara. Vai arī tagad viņi jūs aicina?

– Laiku pa laikam aicina, taču es atsakos, jo zinu, kā viņi strādā. Viss svarīgākais tiks izgriezts, pārējais – pārmontēts, bet mana parādīšanās kadrā tiks izmantota par attaisnojumu šā raidījuma palaišanai ēterā.

– Kā vērtējat Kadirova lomu Krievijā?

– Kadirovam patlaban ir svarīgāka loma nekā Putinam. Nebrīnīšos, ja viņš kļūs par Putina pēcteci, pārmantos varu. Kļuva taču Staļins par PSRS vadoni. Maskava ir zaudējusi karu Čečenijā. Čečenija ir pakļāvusi Krieviju, un tā tagad maksā Čečenijai kontribūciju.

– Jums Maskavā nemēdz būt neomulīgi?

– Es mīlu krievus kā cilvēkus. Es nemīlu Krieviju, un es ienīstu tās valsts iekārtu.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Paldies Beinertes kundzei par rakstu un Loiko kungam par grāmatu! Kad pasaule sadzirdēs Ukrainu tā, kā ukraiņi dzird un jūt šodienas planētas pulsu? Vardarbība un naids, necilvēcība un neiedomājama mantkārība. Miljardi Putinam, miljardi dažādiem oligarhu slāņiem. Bet nekāda saprāta, ka miljardus viņi kapā līdzi nepaņems, bet gods un cieņa zaudēta tās patiesības priekšā, kas ir mūžīga. Ideālu trūkums nogalina cilvēku, padara to par ļaunuma ieroci, bet to esamība uztur pasaulē mīlestības gaismu un pasaules iespēju vēl eksistēt.

 2. ne par tēmu, – cik gadu ir Beinertei? te tik daudz viņas bilžu, – vai tā ir tā pati, kas kinorežisore, kas dullo Paulīni taisījuse? pēc izskata kaut kā nelīmējas kopā.

 3. Pret okupantiem jacinas . Lai dzivo briva Ukraina !

 4. tikai viens jautajums. ja jau krievija anekteja krimu un donbasu kapec tie ukri nepiesaka karu krievijai.

 5. Nevajag te dzīt demagoģiju, grafist! Runa ir par Ukrainas valsts patreizējo statusu un tajā Krima juridiski pieder Ukrainai, nevis Krievijai. Citādi, ja seko tavai loģikai, tad arī Krievija ar visu Maskavu pieder Mongolijai vai Tatārijai, jo Čingishans to savā laikā iekaroja. Bet Krimu no daudz senākiem laikiem ir apdzīvojuši tatāri, nevis krievi. Pie tam Staļins kara laikā Krimas tatārus deportēja no viņu zemes, bet tagad nezin no kurienes tā skaitās Krievijas teritorija.

  • Двойка вам по истории, по логике – кол. Крым принадлежит России, всё, забудьте и не суетитесь. Есть такое право народов на самоопределение. Так вот, народ Крыма этим правом и воспользовался и сам решил с кем ему жить и где ему быть. И это его решение уже никто не сможет отменить.

   • На днях россияне несли цветы Сталину, а украинцы несли цветы его жертвам.
    Это значит, что в этом году россияне снова не встанут с колен. И украинцы тоже не встанут. Потому что украинцы никогда на них и не становились.
    А россиянам очень трудно будет встать с колен, потому что это невозможно сделать, поклоняясь лжецам и тиранам.

    • Я что то пропустил, а что за повод, что за событие было? Телевизора нет, увы. Следуя вашей логике, Людмила, а что, Украина никогда не была в составе союза, а Хрущёв не был у них там первым секретарём? И кому же они сейчас там поклоняются? Ну ка, кто там у них в роли ангелов с белыми крылашками? Расмешили, однако.

     • Vai tad ir bijis referendums, kurā Ukrainas tauta būtu nobalsojusi par Ukrainas pievienošanos PSRS? Kaut kā neatceros. Var jau būt ka esmu slikti PSRS vēsturi mācījies.

   • Пора снять балаклавы! Atbildēt

    Когда в начале 2014 года на полуострове появились люди в военной форме без знаков различия, их прозвали “зелеными человечками”. Кремль долго не хотел признавать в них российских военных, зато сами “человечки” с удовольствием выкладывали в социальных сетях фотографии с геотегами, по которым без труда можно было определить их принадлежность к российской армии. Позднее они хвастались медалями “За возвращение Крыма”.
    Активисты проекта “Стоптеррор” воспользовались этими, а также многими другими открытыми данными, чтобы собрать убедительные доказательства: весной 2014 года под балаклавами “зеленых человечков” действительно скрывались российские военные.

   • Ko gan jūs saprotat ar “Krimas tautu”? Krimas tauta varētu būt Krimas tatāri. Loģiski, vai ne?

 6. Ļoti sakarīgs cilvēks, ar skaidrām acīm skatās uz Krieviju.

 7. ļoti vienpusejs skatijums, pamatā tikai un vienigi rietumu propogandas meli. tas ka šo karu izraisija asv ar savu organizeto maidanu un bruņoto valsts apvērsumu kautkā netiek apskatits, toties vesala čupa faktutiek pasniegta puspatiesibās un pat meligi:)

  • pirms raksīt trafaretu komentāru, vispirms tomēr vajadzētu izlasīt to, ko komentē:)

  • Ko tad tu trolli gaidīji? Nevienam nav pienākums jūsu propagandu, melus atkārtot (piemēram tos nepierādītos apgalvojumus ka Maidanu sarīkoja “rietumi”) Nu neesat jūs spējīgi pierādīt savus apmelojumus tāpēc laikam ķeraties pie masveida melu atkārtošanas cerībā ka daļa tam marazmam sāks ticēt.

  • Vispār loģiski…un kā nākošo soli Rietumi veica zaļo cilvēčiņu ievešanu Krimā.

 8. Karš ir vienīgais veids, kā Putins spēj risināt savas problēmas.

 9. Kāpēc gan lai ukraiņi mīlētu krievus, ja krievi dažu Krievijas politiķu propagandas apdullināti, ar ieročiem rokās mēģina uztiept neatkarīgai Ukrainas valstij savu kārtību, ar militārām akcijām atņem viņai piederošo Krimu un izraisa militāru konfliktu Ukrainas austrumos ar Krievijas specdienestu tiešu iejaukšanos (izpildītājs Strelkovs)? Arī tu, krievs būdams, ukraiņus ņirdzīgi dēvē par “hohlī”,līdzību saskatīdams vienīgi uzvārdā un tajā pat laikā sagaidi, lai ukraiņi tevi cienītu. Par ko?

  • Сильно путаетесь вы, милельший. Крым и не принадлежал Украине то, автономная республика, включённая в (подаренная) Украину Хрущёвым, но всё-равно автономная. А референдум как же? Все остальные ваши доводы безпочвенны и бездоказательны.

   • Ja troļļi sāk atsaukties uz “referendumu”, tad skaidrs ka argumentu vispār nav 🙂

    • А у тебя то есть аргументы, а? 5 миллардов долларов и печеньки на майдане не аргумент. Люди, созжённые заживо в Одессе тоже не аргумент?!

     • Как у Оруэла, 5-минутка ненависти. Главное – найти объект для ненависти, чтобы был перенос. Виноват ведь не Большой Брат, укравший у своего же народа все, что только можно украсть, включая рассудок у большинства, а оппозиционер или иностранец.

     • И кто же у нас этот Большой Брат? Разве не США, а? А что, печенек разве не было?

     • Pastāstiet sīkāk, kas tur īsti Odesā bija. Ar ko tas notikums sākās?

   • Nu gan jūs stāstat pasakas…Hruščovs uzdāvināja Krimu…Padomju laikā ar privātīpašumu bija stipri grūti….pat Hruščovam…Kur tad ir tas dāvinājuma līgums?

 10. Браво, Вийя! Пропагандисткая война продолжается и вы воюете хоть и не с оружием, а с пером в руках. Всё как всегда. А автору не надо прикидываться русским, фамилия то хохлядская, а образ мыслей тем более. Вся соль в последних строчках. И не любишь ты русских людей, как бы ты ни притворялся.

  • Nu labi žigli pastāsti-par ko tad jūs vajadzētu “ļubiķ”.Līdz šim nessmu pamanījis absolūti nekādus tās mīlēšanas iemeslus.

   • «Ой, ну всё!» Вот конкретно ваша «любовь» нам точно не нужна.

    • tu neatbildēji uz jautājumu-par ko mums vajadzētu jūs mīlēt?

     • Kāpēc, Kāpēc? Tapēc! Я тебе что, розовая девочка что ли, чтобы просить твоей любви?! Здурел совсем.

    • raudāji,ka “не любишь ты русских людей, как бы ты ни притворялся.”Nu tad arī pastāsti kāpēc vajadzētu “любить”.

     • Читать контекст умеете? Всего лишь ответ на утверждение автора. Никаких требований никто ни к кому и не выдвигал, ну разве не понятно?

    • Kapēc tad jūs šeit komentējat? Mīlestības vai uzmanības pietrūkst?

  • вот и проговорился графитс! хохлами украинцев лишь москали называют!:)

   • А что, это была страшная тайна?! А вы латгальцев чангалами называете и латгальский язык лишь диалектом, и ничего, это у вас считается нормальным.

Draugiem Facebook Twitter Google+