×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
6. aprīlis, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Par ko balsos ASV latvieši? (10)

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Kā paziņojis ASV bruņoto spēku komandieris Eiropā Filips Brīdlovs, viņa valsts plānojot palielināt militāro klātbūtni Eiropas austrumos, konkrēti – Baltijas valstīs. Jau nākamā gada nogalē tur izvietošot 250 tankus un 4200 militārpersonas. Bet kas notiks ar šiem plāniem Donalda Trampa uzvaras gadījumā 8. novembrī gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās?

Pašā marta nogalē konservatīvais ASV politiķis Patriks Bjūkenens savā interneta mājaslapā publicēja Trampu atbalstošu rakstu, ko ne bez ļauna prieka pārpublicēja daudzi Krievijas mediji. Raksta nosaukums “Vai Trampam ir taisnība par NATO?” (“Is Trump Right About NATO?”). Tajā izteikts atbalsts Trampa uzskatiem, ar kuriem prezidenta amata kandidāts nāca klajā divas dienas iepriekš, 27. martā, kad intervijā televīzijas kanālam ABC paziņoja: “NATO ir novecojusi organizācija. Tā radīta laikā, kad mēs bijām cita valsts un arī draudi bija citi… Šodien parādījušies jauni draudi, piemēram, terorisms, ko NATO pat neapspriež… Šī organizācija nav piemērota cīņai ar terorismu, turklāt Amerikai tā izmaksā pārāk dārgi.”

Bjūkenens raksta: “Mēs esam paziņojuši pasaulei, ka tad, ja Krievija mēģinās atjaunot savu ietekmi tās bijušajā impērijā Eiropā, tas nozīmē karu ar ASV. Bet pat aukstā kara laikā neviens prezidents neriskēja ar karu, kas mūsu zemi varētu ievilkt kodolkarā, lai aizstāvētu Latviju vai Igauniju… Jo šie prezidenti pirmām kārtām domāja par Amerikas interesēm… Tad kāpēc Amerikai būtu jākonfliktē ar Krieviju par to, kurš ir pie varas Baltijas valstīs, Rumānijā vai Bulgārijā?”

Patriks Bjūkenens nav margināla figūra. 1938. gadā dzimušais žurnālists strādājis triju prezidentu – Niksona, Forda un Reigana – administrācijās, divas reizes (1992. un 1996. gadā) mēģinājis panākt (gan nesekmīgi) savu izvirzīšanu prezidenta amatam no Republikāņu partijas.

Ja Trampa vēlēšanu lozungs “Amerika vispirms!” (“America First!”) patiešām tiks reāli iedzīvināts politikā tā, kā to saprot pats Tramps, tad vismaz drošības jomā Latviju var sagaidīt problēmas. Viena lieta ir skandināt tepat uz vietas “Visu Latvijai!”, no kā gan diemžēl līdz šim maz kas mainījies pašā Latvijā, un pavisam cita – ja pasaules lielvara sāk domāt un rīkoties “Amerika vispirms!” kategorijās.

Tramps bieži izteicies, ka “biezi apdzīvotajai un bagātajai Eiropai pienācis laiks pašai rūpēties par savu drošību”. Viņš arī piedraudējis atvilkt ASV spēkus no Japānas un Dienvidkorejas (50 000 un 29 000 miltārpersonu), ja šīs valstis neizrādīs lielāku gatavību maksāt par drošību. Vēl trakāk – viņš pat būtu gatavs atļaut tām izgatavot pašām savus kodolieročus, uz ko finansiāli un tehnoloģiski tās neapšaubāmi ir spējīgas.

Ja kāds šodien iedomājas, ka labējs, konservatīvs politisks spēks kādā no Rietumu valstīm gluži automātiski ir arī pretspēks Krievijai, tad tie ir maldi. Piemēri nav tālu jāmeklē, tie atrodami tepat Eiropā – “Alternatīva Vācijai”, “eiroskeptiķi” Lielbritānijā, Nacionālā fronte Francijā. Pat tajās Viduseiropas valstīs, kuras tradicionāli esam uzskatījuši par savām sabiedrotajām (Ungārija un Polija), konservatīvu un nacionāli noskaņotu spēku nākšana pie varas nav stiprinājusi kopējo Eiropas politiku.

Vēl viens paradokss – latviešu trimda ASV savā vairākumā tradicionāli balsojusi par Republikāņu partiju, vismaz “leģionāru paaudze” noteikti, turklāt tieši Bjūkenenu daudzi no viņiem savulaik vēlējās redzēt prezidenta amatā. Interesanti, par ko latvieši balsos šoreiz, ja Tramps patiešām nokļūs līdz vēlēšanu finišam?

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Saucamie sabiedrotie pec Otra pasaules kara atdeva tresdalu Eiropas komunistu rokas tadel Eiropa lidz ar Baltijas valstim vel sodien nav tikusi vala no komunistu atstata mantojuma. Krievija lenam, bet neatlaidigi virzas uz prieksu lai parnemtu Eiropu. Paskatieties karte pirms un pec Otra pasaules kara!
  Kam tas nozimigi izdevigs – to sodien nevaru un nedrikstu teikt!

 2. Tikai par republikāniem ASV un pretimigrantu partijām Eiropā.
  Multikulturisti censas mānīties, lai neciestu milzu sakāvi. Viņu politika ir bijus vājprātīga spļaušana uz pilsoniem.

 3. Atvainojiet, Klintone ne ar ko nav labāka. Viņa bija tā, kas ieviesa “reset button with Russia”. Viņa aizvāca raķetes no Polijas. Viņa urānu Krievijai tirgoja. Ne Tramps, ne Klintone nav labi varianti.

 4. Es domāju, ka Amerikāņu veselais saprāts nepieļaus, lai Tramps kļūtu par tik varenas valsts prezidentu! Es esmu pārliecināts, ka viņš nebūs!

 5. Būtu jābalso par tādu Atbildēt

  kas gatavs Latviju aizstāvēt un Tramps jau deklarējis ka vińš to Nato gan neatbalstītu. Lietuvieši jau brēc, ka tas Tramps ir putinists savā ārpolitikas redzējumā.

 6. Grūti aprēķināt, cik prettanku ieroču varētu iegādāties par 250 tanku cenu. Pietiktu arī pretgaisa ieročiem. Nedomāju, ka krievs tādā gadijumā Baltijas robežu tuvumā vispār rādītos, bet ģenerāļiem jau labāk redzams, uzbrukuma ieroči taču mazāk provocē ienaidnieku.

  • Latvijā, Nekavējoties, Uzrunājot!, Piedāvājot NATO Admirāļiem/ NATO smadzenēm – Uzstellēt Pestāvīgu, Gruntīgu Kara aviācijas bāzi! Latgalē! Tas būs NATO un Mūsu drošībai ļoti vērtīgs Trumpis!

 7. Lorenca kungs raksta: “Pat tajās Viduseiropas valstīs, kuras tradicionāli esam uzskatījuši par savām sabiedrotajām (Ungārija un Polija), konservatīvu un nacionāli noskaņotu spēku nākšana pie varas nav stiprinājusi kopējo Eiropas politiku.”

  Nav stiprinājusi tādēļ, ka “kopējā Eiropas politika” pašlaik ir naidīga konservatīviem uzskatiem un nacionālām valstīm.

 8. PBLA vadītājs Jānis Kukainis jau izteic savu atbalstu Trampam. Izskatas ka ‘brivie latvieši’ vairs neredz Latviju kā prioritate. Kauns.

  • Mēs gluži vienkārsi tiekam turēti ļoti smagā multikulturistu melīgās propagandas ietekmē, kas apgriež realitati kājām gaisā.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Likumprojekts “LELB – vienīgie īstie luterāņi”

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši likuma labojumus, lai noteiktu, ka valsts atzīst Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbības nepārtrauktību Latvijā un ka LELB ir vienīgā tiesību pārmantotāja luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940. gadam.

Pašlaik spēkā esošo LELB likumu plānots papildināt ar preambulu, kurā būtu noteikts gan augstāk minētais, gan tas, ka LELB izveidojusies luteriskās reformācijas kustības ietvaros 16. gadsimtā, darbību sākusi pirms Latvijas dibināšanas un nepārtraukti darbojusies Latvijā arī okupāciju laikā. Grozījumi likumā paredz vēl vairākas citas izmaiņas. Likumprojektu sagatavojusi LELB Tiesību komisija un apstiprinājusi baznīcas Bīskapu kolēģija. LELB pārstāvji vērsušies pie 12. Saeimas deputātiem ar lūgumu parakstīt šo likumprojektu.

Taču Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) pauž uzskatu, ka piedāvātie grozījumi nepamatoti ierobežo baznīcas draudžu pašnoteikšanās tiesības. Likumprojekts esot izstrādāts bez konsultācijām ar citām luterāņu baznīcām Latvijā. LELBĀL norādīja, ka patlaban Latvijas teritorijā un ārpus tās darbojas trīs luterāņu baznīcas un to draudzes kā tās LELB pēcteces, kuras darbību pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā okupācija. Līdz ar to būtu pareizi vienoties par baznīcu līdzvērtīgu sadarbību, nevis netaisni izcelt vienas absolūtu prioritāti, uzskata LELBĀL.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+