Mobilā versija
Brīdinājums -3.8°C
Austris
Svētdiena, 21. janvāris, 2018
8. janvāris, 2016
Drukāt

Kam savus līdzekļus atvēl arodbiedrības? (8)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Agris Sūna, Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības prezidents: “Mūsu arodbiedrības vienīgie ienākumi ir biedru nauda 1% apmērā no amatalgas. Tādējādi mēnesī saņemam aptuveni 1500 – 2000 eiro, ko pārsvarā izlietojam biroja vajadzībām, juridiskās palīdzības sniegšanai un pabalstiem, ja biedram ir nomiris tuvinieks vai piedzimis bērniņš. Es kā prezidents par savu darbu atlīdzību nesaņemu. Uzskatu, ka papildu atskaites un nopietnāku kontroli varētu piemērot tām arodbiedrībām, kas saņem ievērojamu finansiālu atbalstu vai nodarbojas ar saimniecisko darbību.”

 

Vladimirs Sokolovs, Latvijas Lauksaimniecības un pārtikas nozaru arodu biedrības (LLPNA) valdes priekšsēdētājs: “Ienākumu avotu un naudas izlietojuma izpaušana saviem biedriem nekādā gadījumā neapdraud mūsu organizācijas neatkarību. Katru gadu LLPNA vēlētās institūcijas atskaitās saviem biedriem par ieņēmumiem un izdevumiem, šis pārskats tiek iesniegts VID un kļūst publiski pieejams. Izmaiņas likumos par arodbiedrību līdzekļu izlietojuma izsekojamību nav nepieciešamas, jo to jau tagad nosaka esošie likumi. Mūsu ieņēmumus veido biedru naudas maksājumi. 2015. gadā līdzekļi ir tikuši izlietoti biedru apmācībai un informēšanai (27,1%), biedru aizstāvībai un palīdzībai (21%), brīvā laika organizēšanai un veselības uzlabošanai (25%) un biedru apdrošināšanai (6,3%). Pārējie bijuši administratīvie izdevumi.”

 

Aušra Straume, Latvijas Gaisa satiksmes vadības dispečeru arodbiedrības (LGSVDA) valdes priekšsēdētāja: “Manuprāt, apdraudējumi arodbiedrību neatkarībai nav neiespējami, tomēr ienākumu avotiem ir jābūt caurspīdīgiem. Gadījumos, kad ieņēmumus veido vienīgi biedru iemaksas un nekas netiek iegūts no valsts jeb no nodokļu maksātājiem, neredzu pamatu jautājumam par līdzekļu izlietojuma publiskošanu, ja paši biedri ar to ir apmierināti. LGSVDA budžets nekad nav pārsniedzis 10 000 eiro. 98% ienākumu gūstam no biedru naudas, pārējos 2% veido palīdzība no citām Latvijas vai ārvalstu arodbiedrībām. Līdzekļus atvēlam, lai aizstāvētu savus dalībniekus tiesā. Naudu tērējam arī biedru atbalstam īpašās dzīves situācijās, sabiedrisku pasākumu rīkošanai, dalībai konferencēs, kā arī grāmatvedības nodrošināšnai.”

 

Aldis Misēvičs, Latvijas Kultūras darbinieku arodbiedrību federācijas (LKDAF) priekšsēdētājs: “Tiešā veidā finanšu plūsmas izpaušana mūsu neatkarību neapdraud. Tomēr pēc likuma arodbiedrības ir neatkarīgas no valsts un pašvaldību institūcijām, tādēļ, piemēram, Valsts kontrolei nevajadzētu jaukties mūsu darbībā. Pašreizējais tiesiskais regulējums ir pietiekams. Gada pārskatu par ienākumiem un izdevumiem pārbauda revīzijas komisija. Turklāt šo pārskatu ik gadu iesniedzam VID. Mūsu vienīgais ienākumu avots ir biedru nauda 1% apmērā no visu veidu atlīdzības par darbu iestādē (uzņēmumā). Šie līdzekļi tiek izmantoti, piemēram, materiālās palīdzības sniegšanai biedriem, viņu tiesību un interešu aizstāvēšanai, kā arī dalībai Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībā un starptautiskajās arodbiedrību organizācijās. Par konkrētām summām runāt nebūtu korekti, jo tikai mūsu biedri var pieprasīt iekšējo revīziju un iepazīties ar līdzekļu izlietojumu – tā ir viņu personīgi iemaksātā nauda.”

 

Helēna Veitnere, Latvijas Ceļu darbinieku arodu apvienības (LCDAA) priekšsēdētāja: “Finanšu plūsmas atklāšana mūsu neatkarību neapdraud, lai gan daļēji piekrītu R. Gailim par biedru aizsardzību. Domāju, ka Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības sastāvā esošās biedrības godprātīgi izlieto savus līdzekļus. Mūsu budžets ir sadalīts starp 26 arodorganizācijām, katrai no tām ir sava struktūra, vadība un konts bankā. LCDAA gūst ienākumus 20% apjomā no tās summas, ko ik mēnesi biedra naudās saņēmušas mūsu arodorganizācijas. Vislielākie līdzekļi tiek tērēti biedru apmācībai un mūsu darbības nodrošināšanai.”

 

UZZIŅA

* Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrību prakse arodbiedrībām “LABA” un “LABA RNP” ar Arodbiedrību koordinācijas centra (AKC) starpniecību pārskaitīt ievērojamas naudas summas aktualizējis jautājumu par šo līdzekļu izlietošanas izsekojamību.

* “LABA” līderis Raimonds Gailis (“Saskaņa”) izteicies, ka finasējuma plūsmas atklāšana var apdraudēt arodbiedrības neatkarību un tās biedrus.

* KNAB Rīgas domes vadību lūgusi izvērtēt pašvaldības uzņēmumu AKC veikto maksājumu lietderību un tiesiskumu, apsverot iespēju uzdot pārtraukt finanšu līdzekļu piešķiršanu arodbiedrībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Arod.-biedriibas,tikai priekshnieciibai un vinju sievaam,Tikai vinjas var atpuusties 2x gadaa siltajaas zemees.No parastiem cilveekiem, tik ietur bied.naudu,bet labuma nekaada.Piem.;Laba; saskanietis Gailis, dziivo ;cepuri kuldams;

 2. Kā arodbiedrība var kaut ka palidzet parstavet savu biedru viedokli ja to vaditaji ir saistiti ar kadu partiju? Vajadzetu aizliegt ar likumu . it ipasi saskanas partijas pakalpiniem, pielidejiem vajadzetu pamest amatus

 3. Sen tās ā-bas vajadzētu likvidēt.Atkal lieki naudas saņēmēji.Ko tāds ā-bas pr-tājs var panākt pie bosa pilnīgi neko’ Kādas ir algas šiem vadītājiem par kafijas dzeršanu un neko nedarīšanu.Vēl jau arī kāds palīgs ir.

 4. Ir dažādas arodbiedrības ar dažādiem ienākumiem. Mazas arodbiedrības nespēj efektīvi aizstāvēt savu biedru intereses, nerunājot par sevis uzturēšanu. Praktiski visa nauda, kas ienāk no biedru iemaksām, mazās arodbiedrībās, tiek iztērēta, lai uzturētu ofisu, atalgojumam. Savukārt lielas arodbiedrības, kurās ir 1000 un vairāk biedru, ir iespējas arī sniegt nelielu atbalstu biedriem.
  Valdībai jāsaprot, ka arodbiedrības ir tās, kas neļauj neorganizētiem nemieriem valstī un grautiņiem. Ja arodbiedrības izputēs, sāksies bardaks un visada veida revolūcijas un nekārtības.

 5. Kas,vareetu paskaidrot ko,taads, Baldzeens dara, nezin kaadaa arodbiedriibaa??? Veel,Psrs, laikos,pa klubiem braukaaja it kaa no arodbiedriibas…….kaads labums,no taadiem ;darbonjiem valstij???

  • Nezinu kā tagad ir , bet agrākos laikos arodbiedrības aizstāvēja priekšniecības intereses un savējos. Parasts cilvēks neko daudz neieguva. Pašlaik tā ir iespēja kādam saņemt algu par nekā nedarīšanu.
   Ja kas nopietnāks ir tad tāpat tikai tiesas izšķir likten.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kura poga spēcīgāka?

Pāvests Francisks, šonedēļ dodoties uz vizīti Čīlē, sarunā ar žurnālistiem lidmašīnā paudis bažas par kodolkara izcelšanās iespēju pasaulē. “Es domāju, ka mēs esam uz pašas robežas,” pāvests sacīja reportieriem, atbildot uz jautājumu par kodolkara briesmām pēc Ziemeļkorejas nesenajiem raķešu un kodolieroču izmēģinājumiem un viltus trauksmes Havajās par raķešu uzbrukumu. “Es patiešām baidos no tā. Ar vienu incidentu pietiek, lai izraisītu lietas,” atzinis Francisks.

Jāpiebilst, ka Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns savā Jaungada uzrunā paziņoja, ka Ziemeļkoreja 2017. gadā pabeigusi kodolprogrammas izstrādi un tagad ķersies pie kodolieroču un raķešu masveida ražošanas. Savukārt ASV prezidents Donalds Tramps janvāra pirmajās dienās tviterī ierakstījis: “Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns nupat paziņoja, ka “kodolpoga vienmēr atrodas uz viņa galda”. Kāds no viņa noplicinātā un bada novārdzinātā režīma, lūdzu, informējiet viņu, ka arī man ir kodolpoga, bet tā ir daudz lielāka & spēcīgāka nekā viņam, un mana poga darbojas!”

Vai deputātu Artusa Kaimiņa un Valda Kalnozola savstarpēja cīkstēšanās dara kaunu Saeimai?
Draugiem Facebook Twitter Google+