×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. novembris, 2016
Drukāt

Atis Klimovičs: Par Krieviju bez ilūzijām (8)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Atgriežoties atmiņās pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, jāapzinās tā laika naivums, kas lika būt pārliecinātiem par īstām un neatgriezeniskām pārmaiņām milzīgā teritorijā – no Čehoslovākijas rietumos līdz pat Krievijas Tālajiem Austrumiem.

Grūti kādam pārmest kļūdīšanos, jo šķita saprotami, ka pēc tautu cietumā pavadītajiem gadiem tikai retais varētu gribēt nebrīves atgriešanos. Atvērtās robežas, cenzūras likvidēšana, starptautiskās kultūras pieejamība un daudzpartiju sistēmas izveidošana pastiprināja pārliecību par reālām pārmaiņām. Arī par Krieviju mums bija izveidojies šāds viedoklis. Tolaik šajā valstī bija izveidotas labas avīzes, augstiem standartiem atbilstoši strādājošas televīzijas (kā pirmo minot NTV), darbojās dažādas nevalstiskās organizācijas. Tas viss ļāva diezgan cerīgi skatīties uz Rietumu un Krievijas sadarbību nākotnē.

Šīs cerības neļāva adekvāti novērtēt notikumus Krievijā un pamanīt lēno novēršanos no uzsāktā demokratizācijas procesa. Garām tika palaists daudz, piemēram, Pirmais Čečenijas karš, par kura uzsākšanu savas valsts teritorijā bija izšķīries Kremlis. Rietumi šķietami kritizēja šo militāro agresiju, taču neko nopietnu tās pārtraukšanai neuzsāka. Viss norisinājās Krievijas Federācijai juridiski piederošā teritorijā un tam, ka tā bija iekarota deviņpadsmitajā gadsimtā, īpaši liela nozīme netika piešķirta. Čečenijas neatkarības centieni starptautisko ievērību neizraisīja. Tas pavēra plašas iespējas nekontrolētai un ārkārtīgi nežēlīgai fiziskai vardarbībai pret čečeniem. Neraugoties uz to, tajā laikā Krievijā visai populārs bija pretkara noskaņojums – par to varēja pateikties demokrātiski orientēto partiju pārstāvjiem, medijiem, dažādām organizācijām, piemēram, Krievijas karavīru māšu organizācijai. Tam arī bija liels iespaids uz kara apturēšanu. 1996. gada vasarā tas izdevās. Taču jau tad zināmas aprindas zināja, ka līdz Otrajam Čečenijas karam nebūs jāgaida ilgi.

Labs piemērs Kremļa “gatavībai” veidot jauna veida attiecības ar saviem kaimiņiem ir Gruzija, kas ar krievu iejaukšanos savās iekšējās lietās sastapusies kopš paša 90. gadu sākuma. Divās Gruzijas autonomijās Dienvidosetijā un Abhāzijā jau tolaik tika īstenots tā saucamais hibrīdkarš, tur bija gan krievu miera uzturētāji, gan, piemēram, nesaprotamā kārtā abhāzu rīcībā nokļuvušas nezināmas piederības lidmašīnas. Redzams, ka 1992. gadā uzsāktais konflikts (tātad dziļos Jeļcina laikos) beidzās jau Putina ērā 2008. gadā ar Krievijas armijas iebrukumu Gruzijā.

Tolaik Krievijā vairs nebija brīvu un respektējamu lielo televīzijas kanālu. Liela daļa krievu žurnālistu bija pieņēmuši jaunos noteikumus, ko diktēja Putina režīms. Neliels piemērs, cik slikts bija stāvoklis: NTV reportieris savā reportāžā no Kaļiņingradas pavēstīja, ka šī reģiona teritorija uzskatāma par vēsturiskām krievu zemēm. Taču tolaik vēl nebija sasniegts tāds “līmenis”, kādu 2014. gada martā nodemonstrēja televīzijas žurnālists Mamontovs. Reportāžu par Ukrainu viņš pabeidza ar solījumu, ka Krievijas ienaidnieki saņems kā nākas un “maz viņiem nešķitīs!”.

Par to, ka no Krievijas iespējams sagaidīt jebko, nešaubīsies tie, kam daudzi aizvadīto gadu notikumi, tajā skaitā pieminētie, nav sveši. Taču visiem, kas pamanījušies nodzīvot beidzamos 25 gadus, par to visu pat lāgā nedzirdējuši, ieteikt var vienu – paskatīties plašāk. Kaut vai tādēļ, ka mazas valsts iedzīvotājiem derīgi būt labāk informētiem. Arī no tā ir atkarīga Latvijas pastāvēšana. Posts, kādu redzam jaunajā filmā “Melānijas hronika” aicina domāt un darboties, lai tur redzētais ar latviešiem neatkārtotos. Vismaz tagad par Krieviju mums ilūzijām nevajadzētu būt ne pagātnē, ne tagadnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  ;)))

  Ir sacīts: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.” ?

  =======

  Mediju ziņa (2014. gada 4. septembris): “Mēs, Latvijas pilsoņi, lūdzam jūs savas kompetences ietvaros, ko nosaka mūsu valsts likumi, izvērtēt Latvijas Drošības policijas (DP) spēju pildīt savus pienākumus un atbilstoši reaģēt uz valsts drošībai būtiskiem jautājumiem. Krievijas agresīvā politika un karš Austrumukrainā ir radījis situāciju, kurā valsts un pašvaldību iestādēm intensīvi jāstrādā, lai spētu ātri, kvalitatīvi un profesionāli reaģēt uz notikumiem valstī un ārpus tās.” … (citāts iz “parakstītāju grupas” publiskotā šedevra “atklāta vēstule Valsts drošības padomei, Saeimas Nacionālās drošības komisijai” i-neta w-bedrē “pietiek-com”)
  ——-
  Mediju ziņa (2014. gads, 15. maijs): “Krievu un Krievijas difamācijas „process” aizsākās pirms vairākiem gadsimtiem un intensīvi turpinās arī šodien. Krievu un Krievijas zākāšana, teiksim, Latvijas lielākajos medijos notiek katru dienu no agra rīta līdz vēlam vakaram. Tie, kuri ar baudu izlaiza mūsu galvaspilsētas eiropeisko mediju izvemto ķīseli, var šo konstatāciju svēti apzvērēt. (…) Skaidrs, ka paranoja, alerģija, psihopatoloģija attiecas uz medicīnu, sniedzot profesionāli izsmeļošu un objektīvu atbildi par eiropiešu slimīgo hobiju – krievu un Krievijas difamāciju.” … (cit.vied.aut. – Arturs Priedītis, publikācija “Civilizācijas katastrofālās sprukas. Astotā eseja: Krievijas difamācija”. No latīņu val. “diffamare” – neslavas celšana, nepatiesu ziņu izplatīšana un taml. psihiski neadekvāta vai arī mērķtiecīgi apzināta apmelošana)
  ——-
  .
  “Ir sacīts: “Bailēm – lielas acis!”…”
  ( “latv(ĀN)ijas” LUMPEŅZOMBIJU “sāga” )
  ( ‘aktuālais redzējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  Slāj LUMPENIS, pa ceļa malu,
  No “divlitrenes” strēbdams alu,
  Un grāvī nospļaudamies, truli ~
  Kā riktīgs “lav(ĀN)ijas” šmulis…
  .
  Te pēkšņi – vējš šim ‘velk’ gar ģīmi,
  Kas (protams) “nevēdina” ‘štīmi’,
  Bet (bailēs) – saslien stāvus spalvas,
  Uz “alkonauta” …(“viedās” galvas):
  .
  “Kas tas par ‘prikolu, bļin’ bija?!???
  Kurš ‘lohs’ man mūli ap(grābstīja)?!
  A, možka (pat) – dot bietē taisās?!?
  Par šo, vot, “fantāzija raisās”
  (Tak’ – nevar būt, ka pjankā smagā,
  Man smadzeņpodu ļerga dragā,
  Un “plastmasnieka” ģiftes tvaikā,
  Jau rādās murgi, dienas laikā?!…):
  .
  Vai tikai “Lielais (slāvu) Lācis”,
  No Austrumkraja šurp nav nācis,
  Kas LUMPEŅUS mīs PAŠU sū#os,
  Un “masmēdekļu” spama plūdos?
  Par to jau “deRmolibersati”,
  Caur “mēdekļiem un ZOMBO-kasti”
  Sen “mesidžu” priekš “baura” sūta,
  Kas, “propa-GANDĒTS”, ūzās pļūta:
  .
  Bruks ATKAL “rusiJĀŅI” sētā,
  Pie “laviJĀŅA” NOZOMBĒTĀ,
  Lai ‘kluci noliktu’ (‘ar čupu’),
  Uz “titulnāciju” (TIK glupu)!
  Liks ATKAL “vēzī” un kāps virsū,
  Tiem “letoņiem”, kas “jēdz” ar …(‘ķēķi’)
  (Jo – galvu “ieslēgt” šiem nav dūšas ~
  Ka tik’ tur “popkorns neuzpūšas”)!!
  Būs ATKAL “partkomi” un “ČEKA”,
  Kā iepriekš – “komuņagu CeKa”,
  Šo “padlatv(ĀŅ)u valsti” drāzīs,
  Kur Lielais Lācis …(purnu) bāzīs!!!
  VISS ATKAL būs, kā senāk bija ~
  Kad, krietni vēl PIRMS (!!!) “milēnija”,
  “Pē-eS-eR-eS”-a “tautu saimei”,
  Tiek “nograuts …(mūris), pilnai laimei”!!!!
  Un ATKAL – “kolChozos” tiks dzīti,
  Tie, kas, kā “liekie”(?!?), izraidīti,
  Uz “SIB-īrijām” trimdās sūrās,
  No SILES “valsts” pie Dzintarjūras!!!!!
  Liks ATKAL “vergot” rūpniecībā,
  Tiem, kas pie “zupas ķēķa” ‘strīpām’,
  Pēc “JEWRO-lendas” paikas lētās,
  Nīkst “latv(ĀN)ijas” (sīk)pilsētās!!!!!!
  Kas neskries bučot …(kedas) “jeņķiem” ~
  Drīz “atstieps pedāļus” dēļ kreņķiem,
  Kas neļaus “jewropai” ‘ņemt priekšā’ ~
  Drīz Lāča …(ķepās) ‘trāpīs’ iekšā!!!!!!!…”

  Vējš ATKAL ‘velk’ gar trulu ģīmi,
  Līdz – LUMPENIM, kas izguļ ‘štīmi’,
  No BAILĒM redzokļi “sprāgst” vaļā ~
  Šis, “nolūzis”, krāc briksnī zaļā:
  No izdangātā “ceļa” – grāvī,
  Šo “divlitrenes” (mīz)als rāvis,
  Zem galvas (pustukšs) paripojis,
  Un ‘fiškā’ MURGUS “ieskalojis”:
  .
  NAV nekāds Austrumkraja “Lācis”,
  Ne ŠAJĀ pseido-“valstī” nācis,
  Ne LUMPEŅIEM pa …(‘fišku’) maucis,
  Ne PAŠU sū#os šamos jaucis ~
  Ne SVEŠI “partkomi”, ne ‘menti’,
  Drāž “latv(ĀN)iju”, “permanenti”,
  Ar “ilgtspēju” jau gadu gadiem,
  Bet – SILES cūklopi (ar radiem)…

  Jau SEN trūd ‘svalkā’ “padomija” ~
  Tās vietā – “JEWRO-leiputrija”,
  Nu LUMPEŅIEM gan ‘fišku masē’,
  Gan “Brjukselei” ‘slauc piķi’ kasē.
  .
  Bet ZOMBĒŠANA = TĀDA PATI:
  Līdz (‘mīžot’) “ačām kātos”, plati,
  Blenž LUMPEŅI, kam “tieva kiška”,
  Pat “DOMĀT līdz!!!” iz SAVAS ‘fiškas’…

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. Вот и прекрасненько. Относительно вас самих, Атис, тоже уже давно нет никаких иллюзий. Вы «унылое гавно», бубните одно и тоже как заезженная пластинка. Даже в откровенной пропаганде должно быть хоть чуть-чуть творчества. А откровенное и топорное перевирание фактов – это, простите, не изюминка. Это признак непрофессионализма.

  • 这prekrasnenko。关于你自己,ATIS,也早已不抱任何幻想。你“伤心狗屎”,钻石就像一个破纪录的同样的事情。甚至公然宣传必须至少有创造力的一点点。坦诚,笨拙pereviranie事实 – 这是,对不起,不是一大亮点。这是不专业的标志。

   • Зачем же вы так мучались?! Вот вам ещё, вдруг поможет.
    That is fine. Concerning yourself, Atis, too, has long been no illusions. You “sad shit”, diamonds the same thing like a broken record. Even outright propaganda must be at least a little bit of creativity. A candid and clumsy pereviranie facts – it is, sorry, not a highlight. This is a sign of unprofessionalism.

    • Vova, tevi gaidz Matuškā.
     Nemokies šajā pindosu un gansu pārņemtajā valstī.
     Čemodāns, stacija – MASKAVA.

     • Даже не надейтесь! Буду «отравлять» вам жизнь до самого конца!

  • grafist, argumenti tev nav? Autors nosauca konkrētus faktus, acīmredzot saproti ka nespēj tos atspēkot, ja ķeries pie autora apgānīšanas.

   • У меня то аргументов полно, а вот у автора не факты, а искажённая его ненавистью действительность. И отношусь я к автору так, как он того заслуживает. Он откровенно ненавидит русских и всё русское, так с какой стати мне его любить?!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+