×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. oktobris, 2012
Drukāt

Par labāko laiku koku stādīšanai

sarkanozols3

“Kurš ir labākais laiks lapegļu, sarkano ozolu un kļavu pārstādīšanai?”
 Uldis Jankovskis Aizputes novadā

 

– Ozolus un kļavas var pārstādīt septembra beigās vai oktobra sākumā, kad kociņiem birst lapas. Lapegles izrok tikai tad, kad tām sāk dzeltēt un nobirt skujas (paras­ti ne ātrāk par oktobra vidu), līdz pat novembrim. Ja tās pārstāda agrāk, kamēr skujas vēl ir zaļas, koki, visticamāk, aizies bojā, – no savas pieredzes zina stāstīt z/s “Ozoli” kokaudzētavas īpašnieks Indulis Branaburgs.

 

Ja koki konkrētajā vietā auguši ne vairāk par četriem gadiem, sakņu atciršana nav nepieciešama – tāpat labi ieaugs. Pārstādot ilgāk augušus, ar asu lāpstu pa perimetru apcērt sakņu galus un, lai koki neciestu no pārstādīšanas šoka, atstāj turpat vēl vienu gadu. Pēc tam var rakt ārā.

 

Kailsakņu stādiem sagatavotajā vietā izrok bedri, kas ir nedaudz lielāka par sakņu kamolu. Stāda, saknes izkārtojot vienmērīgi uz visām pusēm pa visu bedri. Uz saknēm ber ielabotu augsni. Tiklīdz bedre pilna, augsni ap stādu piemīda, lai tā cieši piekļautos saknēm. Stādot jāapsver, cik daudz vietas koki aizņems, kad būs pieauguši. Ja sastādīs par ciešu, tiem nebūs vietas, kur attīstīties.

Lapeglēm nepieciešama auglīga, bet galvenais – dziļi drenēta augsne (pH 5 – 6,5). Tas nozīmē, ka smagākās augsnēs jāpievieno nedaudz grants, lai saknēm piekļūtu gaiss. Spēcīgi attīstītā sakņu sistēma ļauj kokiem uzņemt mitrumu arī no dziļākiem zemes slāņiem. Ja skujkokiem nodrošināta piemērota augsne, mitruma tiem parasti pietiek. Lapegles ir izteiktas saulmīles.

Sarkanais ozols aug ātri (gadā 40 – 60 cm), pacieš daļēju noēnojumu, to var stādīt dažādās augsnēs, augs arī mitrākās vietās.

Kļavu stādīšanai vispiemērotākā ir auglīga, kaļķaina, vidēji mitra augsne un saulaina vai nedaudz noēnota vieta.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+