Viedokļi
Komentāri

Par “Lidl” ienākšanu nav jāsūkstās! 22

Foto – Shutterstock

Jau gadu Latvijas iedzīvotāji no tuvākām un tālākām pilsētām dodas uz Lietuvu, lai iepirktos zemo cenu lielveikalos “Lidl”. Šīs veikalu ķēdes pārstāvji, novērojuši Latvijas iedzīvotāju interesi, gatavojas “Lidl” lielveikalus ievest arī mūsu valsts tirgū. Kā tas ietekmēs tirgu, patērētājus un lauksaimniekus? Situāciju komentē Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

 

Veicinās godīgu konkurenci

Līdz ar “Lidl” ienākšanu mūsu tirgū patērētājs noteikti iegūs lielāku izvēles iespēju un, balstoties uz citu valstu pieredzi, arī lielāku preču sortimentu un zemākas cenas. Latvijā diemžēl, neskatoties uz zemo ienākumu līmeni, pārtikas un pirmās nepieciešamības preču cenas ir salīdzinoši augstas. Lietuvā šī veikalu ķēde darbojas tikai gadu, tādēļ ir pāragri spriest, cik sekmīga ir tās darbība, taču viens ir skaidrs – kopš mūsu kaimiņvalstī ir atvērti “Lidl” veikali, cenas ir pazeminājušās un arī Latvijas pierobežas iedzīvotāji regulāri brauc iepirkties uz tuvējām Lietuvas pilsētām. Mēs tiešām neesam tik bagāta nācija, lai maksātu neadekvāti augstas cenas par apšaubāmas kvalitātes precēm. Teorētiski produktu kvalitātei nevajadzētu atšķirties atkarībā no tā, kur atrodas rūpnīca, bet diemžēl mūsu pieredze rāda, ka tā tomēr atšķiras. No kurienes uz Latvijas tirgu tiks vestas preces, ja “Lidl” uzsāks darbību mūsu valstī, komentēt nevaru, taču gribētos, lai tās ir tieši tādas pašas kvalitātes kā Rietumeiropas veikalos.

Domāju, ka veikalu ķēdēm, kas jau darbojas Latvijā, šī būs laba iespēja uzlabot sadarbību ar vietējiem ražotājiem un aicināt pie sevis pircējus, kuri grib iegādāties tieši vietējos ražojumus. Man, piemēram, nav pieņemamas veikalu brendētās preces, es gribu izvēlēties nevis vienkārši pienu, bet pienu no konkrēta ražotāja, un tādi kā es ir daudzi pircēji. Tāpat ir daudz tādu pircēju, kuriem svarīgākā ir cena. Mēs jau sen runājam par to, ka lielu starptautisku pārtikas ķēžu ienākšana Latvijā palīdzētu attīstīt godīgu konkurenci un mazinātu “uzpūstās” Latvijas cenas. Konkurence vienmēr ir veselīga! Cerams, ka “Lidl” tīkla klātbūtne valsts tirgū veicinās labāku kvalitāti un cenas sabalansētību.

 

Novērtēsim savējos

Šobrīd ir grūti komentēt, ko no “Lidl” ienākšanas tirgū iegūs Latvijas lauksaimnieki, jo arī pašreiz sadarbība ar esošajiem veikalu tīkliem ir tālu no ideāla – iepirkumu cenas ir ļoti zemas un apjomi grūti prognozējami. Svaigo produktu segmentā (augļi un dārzeņi) zemās iepirkumu cenas attiecīgās nozares ir praktiski iznīcinājušas, un, ja vien no veikalu tīklu puses tuvākajā laikā netiks piedāvāti godīgi un ilglaicīgi sadarbības modeļi, tad patērētājiem būs vien jāiztiek ar Ķīnā audzētiem ķiplokiem un poļu, spāņu kāpostiem. Mūs kā lauksaimniekus skumdina fakts, ka Latvijas patērētāji vēl aizvien nav sapratuši: pērkot vietējos ražojumus, mēs sildām savas valsts ekonomiku, bet katrs eiro, ko samaksājam par ievestajām precēm, aiziet citu valstu ekonomiskajai izaugsmei. Mēs esam ļoti mazs tirgus, reāli viena neliela Eiropas pilsētiņa, tāpēc arī interese par mūsu tirgu ir maza. Šobrīd, kad “Lidl” veikalu tīkls izveidots Lietuvā, acīmredzot sāk interesēt arī darbība blakus valstīs – Latvijā. Un par to, ka mūsu tirgū ienāk vēl viena veikalu ķēde, noteikti nav jāsūkstās. Šobrīd ceram vēl uz vienu lielveikalu, ar kuru būs iespējama laba sadarbība un tiks ienestas jaunas vēsmas.

LA.lv