×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
12. augusts, 2017
Drukāt

Par “Lidl” ienākšanu nav jāsūkstās! (22)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Jau gadu Latvijas iedzīvotāji no tuvākām un tālākām pilsētām dodas uz Lietuvu, lai iepirktos zemo cenu lielveikalos “Lidl”. Šīs veikalu ķēdes pārstāvji, novērojuši Latvijas iedzīvotāju interesi, gatavojas “Lidl” lielveikalus ievest arī mūsu valsts tirgū. Kā tas ietekmēs tirgu, patērētājus un lauksaimniekus? Situāciju komentē Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

 

Veicinās godīgu konkurenci

Līdz ar “Lidl” ienākšanu mūsu tirgū patērētājs noteikti iegūs lielāku izvēles iespēju un, balstoties uz citu valstu pieredzi, arī lielāku preču sortimentu un zemākas cenas. Latvijā diemžēl, neskatoties uz zemo ienākumu līmeni, pārtikas un pirmās nepieciešamības preču cenas ir salīdzinoši augstas. Lietuvā šī veikalu ķēde darbojas tikai gadu, tādēļ ir pāragri spriest, cik sekmīga ir tās darbība, taču viens ir skaidrs – kopš mūsu kaimiņvalstī ir atvērti “Lidl” veikali, cenas ir pazeminājušās un arī Latvijas pierobežas iedzīvotāji regulāri brauc iepirkties uz tuvējām Lietuvas pilsētām. Mēs tiešām neesam tik bagāta nācija, lai maksātu neadekvāti augstas cenas par apšaubāmas kvalitātes precēm. Teorētiski produktu kvalitātei nevajadzētu atšķirties atkarībā no tā, kur atrodas rūpnīca, bet diemžēl mūsu pieredze rāda, ka tā tomēr atšķiras. No kurienes uz Latvijas tirgu tiks vestas preces, ja “Lidl” uzsāks darbību mūsu valstī, komentēt nevaru, taču gribētos, lai tās ir tieši tādas pašas kvalitātes kā Rietumeiropas veikalos.

Domāju, ka veikalu ķēdēm, kas jau darbojas Latvijā, šī būs laba iespēja uzlabot sadarbību ar vietējiem ražotājiem un aicināt pie sevis pircējus, kuri grib iegādāties tieši vietējos ražojumus. Man, piemēram, nav pieņemamas veikalu brendētās preces, es gribu izvēlēties nevis vienkārši pienu, bet pienu no konkrēta ražotāja, un tādi kā es ir daudzi pircēji. Tāpat ir daudz tādu pircēju, kuriem svarīgākā ir cena. Mēs jau sen runājam par to, ka lielu starptautisku pārtikas ķēžu ienākšana Latvijā palīdzētu attīstīt godīgu konkurenci un mazinātu “uzpūstās” Latvijas cenas. Konkurence vienmēr ir veselīga! Cerams, ka “Lidl” tīkla klātbūtne valsts tirgū veicinās labāku kvalitāti un cenas sabalansētību.

 

Novērtēsim savējos

Šobrīd ir grūti komentēt, ko no “Lidl” ienākšanas tirgū iegūs Latvijas lauksaimnieki, jo arī pašreiz sadarbība ar esošajiem veikalu tīkliem ir tālu no ideāla – iepirkumu cenas ir ļoti zemas un apjomi grūti prognozējami. Svaigo produktu segmentā (augļi un dārzeņi) zemās iepirkumu cenas attiecīgās nozares ir praktiski iznīcinājušas, un, ja vien no veikalu tīklu puses tuvākajā laikā netiks piedāvāti godīgi un ilglaicīgi sadarbības modeļi, tad patērētājiem būs vien jāiztiek ar Ķīnā audzētiem ķiplokiem un poļu, spāņu kāpostiem. Mūs kā lauksaimniekus skumdina fakts, ka Latvijas patērētāji vēl aizvien nav sapratuši: pērkot vietējos ražojumus, mēs sildām savas valsts ekonomiku, bet katrs eiro, ko samaksājam par ievestajām precēm, aiziet citu valstu ekonomiskajai izaugsmei. Mēs esam ļoti mazs tirgus, reāli viena neliela Eiropas pilsētiņa, tāpēc arī interese par mūsu tirgu ir maza. Šobrīd, kad “Lidl” veikalu tīkls izveidots Lietuvā, acīmredzot sāk interesēt arī darbība blakus valstīs – Latvijā. Un par to, ka mūsu tirgū ienāk vēl viena veikalu ķēde, noteikti nav jāsūkstās. Šobrīd ceram vēl uz vienu lielveikalu, ar kuru būs iespējama laba sadarbība un tiks ienestas jaunas vēsmas.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Esmu dzīvojis Vācijā un uzskatu ,ka Latvijai nekāds Lidl nav vajadzīgs. Ir vismaz 15 punkti kuri ir pret to lai viņi būtu te. Svarīgākais jautājums ,kāpēc mēs neko nedarām lai attīstītu latviešu kapitālu un savu tīklu ? Jebkurš svešs tīkls ir mīnus Latvijas IKP . Tā ir nepanesama konkurence ,jo tiek ievesti Rietumeiropā subsidēti produkti ar subsīdiju apmēra starpību līdz pat 10 reizēm. Vienlaikus stāsti par vietējo iespējām ir tikai stāsti ,jo ne klimats ,ne kapitāla apjoms neļauj mums pazemināt pašizmaksu .Nevaram sacensties ar darba algu minimumiem ne Āfrikā ,ne Āzijā .Te Lidl iegūst arī uz loģistikas izmaksu minimumu iespējām. Un tad surogātu problēma ,jo rietumi austrumus ir izvēlējušies par dažādu mēslu izgāztuvi ,spekulējot uz mūsu naivumu par ES rietumvalstu “godīgumu”.

 2. Tad jau drizak mums nevajag Macsimas jo tur izliktas partikas preces izskatas daudz nekvalitativakas par Lidl produkciju. Macsima veikalos svaiga gala peldas nenosakamas krasas skidruma ,kurpretim Lidla ta ir un ari izskatas daudz pievilcigaka un ari letaka.

 3. Latvija ir valsts, kur ES valstis ieved pārdošanai savus ražojumus: LATVIJĀ AR ATJAUNOTNI SAISTĀS RŪPNĪCU SLĒGŠANA; LAUKSAIMNIECĪBAS IZNĪCINĀŠANA (šobrīd nīcina Latvijas cūkkopības nozari! Vai nākamā būs putnkopības nozare?); tika atvērts ”brīvais”’tirgus valstī, kur iedzīvotāji nebija gatavi TIK KRASĀM IZMAIŅĀM un NESAPRATA ŠĪS DARBĪBAS ĪSTO CENU…;pērku LATVIJAS ZEMNIEKU ražoto pārtiku un esmu apmierināta. Tā ir bez E-vielām. Nupat bija vajadzība nopirkt mazo piena ”Baltais” paciņu un atlikums sarūga, taču lietot to nav IESPĒJAMS!!?????????? VĀJPRĀTS! MUTE ILGI BIJA JĀSKALO NO TĀS GARŠAS!? KAS TAS BIJA PAR RŪGUŠPIENU, TO PATS VELNS NEVARĒTU PATEIKT!?? Pie draudzenes esmu uzcienāta ar igauņu vai lietuviešu ražoto pienu. kurā tādu zarazu nav! Vai LIDL veikalā būs tādas pārtikas preces, šaubos!? Es nesūkstīšo, ja LIDL ienāks Latvijā.

 4. Par LIDL ienākšanu Latvijā būšu tikai priecīgs! Taču,kad sagaidīsim Latvijā arī PVN 0-7% PVN likmi svarīgākajiem pārtikas produktiem kā Anglijā,Īrijā,Maltā,Horvātijā,Andorā Šveicē,Lihtenšteinā,Luksemburgā,Itālijā,Spānijā,Ungārijā,Polijā,Kiprā,Francijā,Monako,Portugālē,Beļģijā,Nīderlandē,Vācijā,Islandē,Melnkalnē un pat Ālandu un Kanāriju salās??

 5. Lētāks būs ne tikai sviests!

 6. > No kurienes uz Latvijas tirgu tiks vestas preces, ja “Lidl” uzsāks darbību mūsu valstī, komentēt nevaru

  Ta nu ar atradushi Njuutona binomu. No polijas, dabiski. Suudiigaas miizolu preces austrumeiropai razho suunu ciema tik ljoti miiljotajaa polijaa.

 7. Ļoti labi,kur gribu tur atstāju SAVU naudu- viss kārtībā,jo Rimi vasarā loki maksā tikpat kā ziemā-murgs.

 8. Ka Prisma aizgāja man gan žēl

 9. Ļoti labi ka büs veikls Lidl,varbüt maximu vairs tā meies

 10. Rimi un Maxima vajag konkurenci.

 11. Nu žurnālistiem jauns “lūsis” , ko varēs ilgu laiku slaukt.

 12. vietējo ražojumu pirkšana ne par grasi nepalielina ražotāja peļņu, bet gan [“valsts” atbalstītu] tirgoņu ienākumus, kuri aiziet “investoru” kabatās !

 13. esmu augstlēcējs, kurš labprāt (bez kārts) lektu 5 m augstu,
  bet,
  tā kā varu uzlekt tikai 1 m augstu,
  tā arī daru.
  Aiciniet no rīta līdz vakaram – uzlekšu, vienalga, tikai 1 m augstu !!!

 14. Kāda angažēta “eksperte” gulbe, no valsts apmaksāta kantora, pūš pīlītes par mazo lauku veikalu slēgšanu ienākot Lidlam. Pagastā ir 2 mazi veikali, tos slēgšot! Jāsmejas, Lidls pagastā jau iepircis 3 zemes gabalus un būs 3 veikali, mazie neizdzīvos! Vairāk gulbi interesē rimmaximu monopls, ne lauku sīkbodes, Lidls tās neapdraud, katrā pagastā tas noteikti nebūs, Lidl apdraud rimi un maxima daudzu desmitu miljonu peļņu to īpašniekiem Zviedrijā un Lietuvā

  • Gulbe nejauši izmuldējs sviesta ražošanas nianses. Tas palicis dārgāks jo augusi piena tauku cena, kas esot tomēr labāki par palmu eļļu. Tātad visu laiku esam pirkuši surogātu, kas ļoti maz līdzinās sviestam?Bet man pat ekspertu slēdzieni nav vajadzīgi, īsta sviesta garšu es zinu ļoti labi. Māte “krievu laikos” vairāk kā divdesmit gadus nostrādāja konditorejas sfērā par ražošanas vadītāju. Fāters pat dažreiz mainīja ceptuvē sviestu pret margarīnu, lai ceptu kartupeļus, tik ļoti gribēja citu garšu. Tāpēc es “sviestu”, vai drīzāk to izkropļojumu, nelietoju jau gadiem, TAS NAV SVIESTS!

 15. ..pērkot vietējos ražojumus mēs sildām….pērkot importa produktus arī sildām…valsts budžetu ar 21% pvn! Latvijā pastāv karteļu būšana, 2 lieli veikali saskaņojas…Lietuvā un Igaunijā lielo ir vairāk 4 vai pat 5, cenas par 20% zemākas, algas Igaunijā par 20%lielākas, arī veikalu darbiniekiem, bet konkurence cenu samazina, Latvijā tā nav!Prisma karteļu shēmām nevarēja pielāgoties un aigāja, Igaunijā ir joprojām!

 16. Gaidam Latvijā ne tikai LIDL,bet arī “Aldi”,”Pennymarket” un “Netto” veikalus!

  • Netto galīgi nav lēts. Ok, nav gluži excluzīvs butiks, bet Aldi un Lidl ir lētāki. No Eiropas lielajiem diskonteriem, man gribēto Auchan. Tad gan pārējiem nāktos pierauties. Ir ļaudis, kas lamā viņus par tirgoto produktu kvalitāti, bet man kaut kā nav sanācis uzrauties uz ko īpaši sūdīgu kas ietu zem viņu pašu zīmola.

 17. Neaicinātie eksperti Atbildēt

  Par LIDL ienākšanu Latvijā jau nesūdzas ne ražotāji,ne patērētāji,bet tikai pārtikas lieltirgotāji-monopolisti,kas tagad visas Latvijas tautsaimniecības glābšanas vārdā uzmetušies par ražotāju aizstāvjiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+