Foto-LETA/AFP

Par Lietuvas Seima spīkeru ievēlēts Darba partijas deputāts Vīds Ģedvils 0

Par Lietuvas jaunā Seima spīkeru piektdien, 16.novembrī, ievēlēts Darba partijas deputāts Vīds Ģedvils (attēlā).

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Aizklātā balsošanā viņa kandidatūru atbalstījuši 84 deputāti, bet pret to balsojuši 49 parlamenta locekļi. Divi biļeteni atzīti par nederīgiem. Citas kandidatūras šim amatam nebija izvirzītas.

53 gadus vecais Ģedvils, biomedicīnas zinātņu doktors un basketbola treneris, Lietuvas parlamentā nostrādājis jau divus pilnvaru termiņus. Sociāldemokrātu līderis Aļģirds Butkevičs viņu raksturojis kā “augstas politiskās kultūras cilvēku”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pats Ģedvils savu agrāko pieredzi parlamentā nosaucis par “labu dzīves universitāti”, kas palīdzējusi gūt daudz zināšanu. “Politikā ir daudz konfrontācijas, bet es tajā meklēju kompromisu,” viņš uzsvēris, solot apvienot visus politiskos spēkus.

Vienlaikus viņš izteicies, ka vēlētos ierīkot parlamenta ēkā sporta zāli un panākt, lai tur netiktu smēķēts, tāpat kā iepriekšējā sasaukuma laikā tika panākts, lai Seima ēkā vairs netirgo alkoholu.

Līdzšinējās valdošās koalīcijas partneres – Liberāļu kustības – deputāts Eliģijs Masjulis gan paudis bažas, vai jaunais spīkers spēs būt pietiekami neatkarīgs, principiāls un objektīvs.

Arī “Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu” deputāts Ķēstutis Masjulis vaicājis, vai Ģedvils nekļūs par savas partijas ķīlnieku un spēs noturēt tos augstos morālos standartus, ko izvirzījusi līdzšinējā spīkere Irēna Degutiene.

Savukārt pats Ģedvils norādījis, ka gribētu kā savu vietnieci no opozīcijas partijām redzēt tieši Degutieni.

Lietuvas jaunā sasaukuma Seima deputāti piektdien nodeva amata zvērestu, apņemoties cienīt un ievērot valsts konstitūciju un likumus, sargāt Lietuvas teritoriālo viengabalainību, stiprināt neatkarību, godīgi kalpot tēvzemei, demokrātijai un Lietuvas tautas labklājībai.

Zvērestu pieņēma Lietuvas Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs Romualds Ķēstutis Urbaitis. Zvēresta nodošanas ceremonija sākās drīz pēc pusdienlaika un ilga gandrīz četras stundas.

Arī šajā svinīgajā sēdē sevi lika manīt politiskās domstarpības, kas jau izraisījušās ap jauno parlamentu. Uz sēdi neieradās prezidente Daļa Grībauskaite, kas pagājušajā nedēļā lūdza Konstitucionālo tiesu izvērtēt Seima vēlēšanu rezultātu likumību un nav slēpusi savu kritisko attieksmi pret jaunizveidotās koalīcijas sastāvu. Parlamentam viņa atsūtījusi vienīgi apsveikuma vēstuli, novēlot saglabāt uzticību šai dienā nodotajam zvērestam.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka četru partiju koalīcija, kurā apvienojušās Sociāldemokrātu partija, Darba partija, partija “Kārtība un taisnīgums” un Lietuvas poļu vēlēšanu akcija, vienojās par sadarbību, lai gan valsts vadītāja iebilda pret Darba partijas iesaistīšanu jaunās valdības veidošanā, jo pret šo partiju un tās līderi Viktoru Uspaskihu turpinās tiesas prāva partijas “melnās grāmatvedības” lietā, turklāt tā tiek turēta aizdomās par nopietniem vēlēšanu kārtības pārkāpumiem. Koalīcija gan solījusi valdības veidošanā nepieaicināt tos Darba partijas biedrus, kuri šobrīd tiek tiesāti, tostarp Uspaskihu.

Tai brīdī, kad amata zvērestu piektdienas sēdē nodeva Uspaskihs, gandrīz visi “Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu” deputāti pameta zāli un tūlīt pēc tam tajā atkal atgriezās.

Jaunajai koalīcijai parlamentā ir tā dēvētais konstitucionālais vairākums – 85 balsis. Kā norāda eksperti, tas nostiprina parlamenta ietekmi attiecībās ar prezidenti un dod Seima rīcībā papildu sviras savas politikas veidošanai.

Vakarā deputātiem vēl jāievēlē Seima spīkera vietnieki. Šiem amatiem izvirzīti Darba partijas deputāts Vītauts Gapšis, kas arī tiek tiesāts, – viņš varētu kļūt par pirmo vicespīkeru, kā arī sociāldemokrāti Ģedimins Ķirķils un Aļģirds Sīss, partijas “Kārtība un taisnīgums” deputāts Ķēsts Komskis un “tēvzemiete” Irēna Degutiene.

Jaunajā Seima sastāvā Sociāldemokrātu partijai ir 37 mandāti, “Tēvzemes savienībai-Lietuvas kristīgajiem demokrātiem” – 33, Darba partijai – 29, partijai “Kārtība un taisnīgums” – 11, Liberāļu kustībai – 10, Lietuvas poļu vēlēšanu akcijai – 8, partijai “Drosmes ceļš” – 7, Lietuvas zaļo un zemnieku savienībai – 1 mandāts un neatkarīgajiem kandidātiem – 3 mandāti.

Lietuvas parlamentā ir kopumā 141 deputāts, bet divos vienmandāta apgabalos vēlēšanu rezultāti pārkāpumu dēļ anulēti un tur jānotiek jaunām vēlēšanām, tāpēc pagaidām Seimā būs par diviem deputātiem mazāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.