Foto-Valdis Semjonovs

Par melleņu grozu nodokļa nebūs 0

Sākoties savvaļas ogu, sēņu, savvaļas ārstniecības augu un ziedu, arī vīngliemežu vākšanas un pārdošanas sezonai, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka no mežā salasītajām veltēm, ja ienākumi no to pārdošanas pārsniedz 3000 eiro gadā, jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Jelgavas novada iedzīvotājs Arvīds Grigulis, kuru sastapām Rīgas Centrāltirgū, pārdodot ar paša rokām salasītās mellenes, stāsta, ka par šādu nodokli viņam esot pirmā dzirdēšana. Mellenes un sēnes viņš pārdodot ik gadu no maija līdz oktobrim. Bet Centrāltirgū līdz šim nevienu dzīvu nodokļu inspektoru vēl neesot redzējis. Atļauju tirgot viņš izņemot laikus, vēl samaksājot tirgus nodevu par vietu aiz galda, un ar to arī visi maksājumi beidzas.

Jautāts, kāpēc nebrauc pārdot mellenes uz Jelgavu, kas iznāktu tuvāk, Arvīds atbild, ka esot pārdevis arī tur. Bet Rīgā pircēju esot vairāk, tāpēc pārdot varot ātrāk nekā Jelgavā. Arvīds atklāja, ka pēcjāņu dienā no desmit salasītajiem litriem melleņu septiņus izdevies pārdot dažu stundu laikā. Viņš gan atzīst, ka šogad ieilgušā sausuma dēļ Valgundes puses mežā ogu esot maz un tās pašas sīciņas. Tik un tā par spīti prasītajai cenai – seši eiro litrā –, pircēju netrūkstot. Lētāk pašlaik laist nevarot, jo citādi augu dienu mežā lasīt, bet nākamajā sēdēt ar tām tirgū neatmaksājoties. Viņa pusē pirmās gailenes šogad ieilgušā sausuma dēļ gan vēl neesot manītas. Centrāltirgū tās pamanījām tikai vienā vietā, kur par litru gaileņu kāda gados vecāka tirgotāja prasīja 13 eiro, savukārt par mazmazītiņu trauciņu meža zemeņu – trīs eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arvīds atzīst, ka ik gadu, pārdodams mellenes, vasaras otrajā pusē gailenes, vēlāk bērzlapes, baravikas, apšu bekas un citas rudens sēnes, par meža veltēm sezonā varot nopelnīt ap 1000 eiro. Savukārt gaileņu tirgotāja, kura negribēja atklāt savu vārdu, mums atzina, ka par savvaļas ogām un sēnēm varot nopelnīt 600 līdz 700 eiro mēnesī.

Kā skaidro VID, par nenomaksāto nodokli neesot jāuztraucas ne Arvīdam, ne citiem mūsu laikraksta lasītājiem, kuri mežā salasa un pārdod groziņu melleņu vai gaileņu. Jo maz ticams, ka viens vecāka gadagājuma cilvēks spēj salasīt un pārdot tik daudz meža labumu, lai viņa ienākumi sasniegtu vismaz 250 eiro mēnesī, tādējādi gada laikā pārsniegtu minētos 3000 eiro. Par ienākumiem no savvaļas ogu, sēņu, savvaļas ārstniecības augu un ziedu, arī vīngliemežu ievākšanas un pārdošanas jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis tikai tad, ja gada laikā tie pārsniedz 3000 eiro.

Šis likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ietvertais noteikums visvairāk skar savvaļas ogu, sēņu, savvaļas ārstniecības augu un ziedu uzpircējus. Tāpēc iedzīvotājiem, kuri paši uz tirgu nebrauc, bet ogas, sēnes vai ārstniecības augus pārdod viņiem, būtu jālūko, vai uzpircējs dod parakstīties izmaksu sarakstā; vai tajā norādītie dati par viņu ir precīzi; vai izmaksu sarakstā norādītā informācija atbilst faktiski nodoto dabas velšu daudzumam, kā arī, vai izmaksu sarakstā norādītā skaidrās naudas summa atbilst patiesībā izmaksātajai.

Ja ienākumi no dažādu savvaļas velšu pārdošanas kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas gada laikā pārsniedz 3000 eiro, tad šo ienākumu guvējiem jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējiem un tirdzniecībā jāizmanto kases aparāts. Par šiem 2018. gadā gūtajiem ienākumiem tad nākamgad no 1. marta līdz 1. jūnijam viņiem elektroniski jāiesniedz VID gada ienākumu deklarācija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.