×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
14. septembris, 2016
Drukāt

Par militārās un kaujas pieredzes gūšanu ārvalstīs draudēs kriminālatbildība (3)

Foto - Scanpix/APFoto - Scanpix/AP

Lai mazinātu iespējamos drošības riskus saistībā ar militāro dienestu trešajās valstīs, Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem būs aizliegts dienēt ārvalstu armijās, kā arī policijā un drošības iestādēs. Par šī aizlieguma pārkāpumu noteiks kriminālatbildību, kas paredz līdz pat četrus gadus ilgu brīvības atņemšanu.

To paredz grozījumi Nacionālās drošības likumā un Krimināllikumā, kurus trešdien pirmajā lasījumā atbalstīja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas un Juridiskās komisijas deputāti.

Grozījumi paredz aizliegumu Latvijas pilsonim dienēt ārvalsts bruņotajos spēkos, iekšējā karaspēkā, militārajā organizācijā, izlūkošanas vai drošības dienestā, policijā vai tieslietu institūciju dienestā. Tas neattieksies uz dienestu Eiropas Savienības, NATO, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts, kā arī Austrālijas Savienības, Brazīlijas Federatīvās Republikas vai Jaunzēlandes dienestos.

Kā izņēmums būs arī gadījums, ja Latvijas pilsonis, kuram ir dubultā pilsonība, veic obligāto dienestu citas savas pilsonības valstī.

Savukārt nepilsonim būs aizliegts dienēt ārvalstīs, nosaka likuma grozījumi.

Par aizlieguma neievērošanu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, paredz šodien Saeimas Juridiskajā komisijā konceptuāli atbalstītās izmaiņas Krimināllikumā.

Izmaiņas izstrādātas, lai ierobežotu pilsoņu un nepilsoņu militārās un kaujas pieredzes gūšanu ārvalstīs. Tas var kaitēt Latvijas iekšējās drošības situācijai, aizsardzības spējām, starptautiskajai reputācijai, kā arī radīt pretizlūkošanas riskus, norādījuši likumprojektu autori. Pastāv augsts risks, ka personas, kuras pretlikumīgi devušās dienēt ārvalstīs, var tikt izmantotas zināšanu un informācijas ieguvei par Latvijas un mūsu valsts sabiedroto aizsardzības spējām un militāro potenciālu.

Paredzēts, ka izmaiņas stāsies spēkā 2017.gada 1.janvārī, bet personām, kuras uzsākušas dienēt ārvalstī līdz šim datumam, ierobežojums piemērojams ar 2018.gada 1.janvāri.

Grozījumi Nacionālās drošības likumā un grozījums Krimināllikumā trīs lasījumos vēl jāpieņem Saeimai.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Vajag mazak arzemju konjacinu dzert.

  2. Tātad uzmetums nākotnei ,Mums ir Islama radikāļi kuriem uzspļaut uz ….tādiem sodiem! Krievijā minimums 15 gadi vai izbraukšana uz ārzemēm (TURCIJU,KATARU utt.

  3. Kārtējais IDIOTU pietātes ielūgums ,KAS ir 4 gadi ,konfortablos apstākļos ,turklāt zinot ka notiks priekšlaicīga atbrīvošana pēc 1/2 piesprieestā ,tas ir REĀLI tikai nieka 2 gadi ! WELCOMME to BATLEFiELD !

Draugiem Facebook Twitter Google+