×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
8. septembris, 2015
Drukāt

Par modernu kontroli un audzināšanu (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Par drošu satiksmi… Ja palasa šīs sāpīgās nozares pagājušās nedēļas rakstiņu komentārus internetā – totāls pesimisms un nereāli priekšlikumi. Viss slikti?

 

Arī policija “advansēta”?

Agrs svētdienas rīts. Tīkami tukšas un vēl mazliet tādas kā miegainas ielas. Braucu no kreisā krasta uz Siguldu, uz lielo velo Vienības braucienu. Pilsētas centrā aiz gara laika nolemju paskatīties tālruņa ekrāniņā, ko rāda viszinošā “Waze”. Ko šādā idillē dara mūsu policija? Ha! Brīvības iela pie Juglas tilta zilām cepurēm nosēta. Jau par tradīciju kļuvušais brīvdienas dzērāj­filtrs. Iejūtos “pohaina” palaidņa ādā un paņemu mazliet pa labi – izbraukšu no Rīgas caur Pļavniekiem un gar papīrfabriku. Tur datorbilde tīra un tukša.

Miers un klusums. Bet pirms apvedceļa – svītrainais puļķis!!! Viena ekipāža no laikam jau nevajadzīgi jaudīgā Brīvības filtra atdalīta un tagad ir te. Ar to pašu lūgumiņu uzpūst kastītei. Man pa nullēm, protams. Un – laimīgu ceļu!

Nu malači! Beidzot, šķiet, arī kontrolētāji sākuši izmantot 21. gs. iespējas un tādu gudreļu kā es rīcību prognozēt. Rezultāts redzams CP pirmdienas ziņojumā – Pierīgā svētdien aizturēti astoņi iereibuši braucēji.

 

Interaktīva drošības spēle

Vēl viena pirmdienas ziņa: “Uzsākot jauno mācību gadu, CSDD izveidojusi jaunu ceļu satiksmes drošības materiālu – interaktīvu filmu-spēli bērniem un pusaudžiem “Velopilsēta”, kurā īpaša uzmanība veltīta visam, kas saistīts ar velobraukšanu.”

Šito es novērtēt nespēšu. Pārsūtu vēsti meitai, kurai aug divi no “mērķauditorijas”. Pamēģini, lūdzu, kā puikām garšos. Atbilde skan: “Laikam jau forši. Vispirms filmiņa, tad jautājumi. Jau otro stundu baksta un neko citu nemeklē…”

Atkal jāsaka – nu malači! Ja šitos zēnus izdodas no milzīgā interneta spēlīšu piedāvājuma izvilkt un kaut kam noderīgam piesaistīt – lieliski. Nu droši rekomendēju arī jūsējiem – spēle pieejama CSDD satiksmes drošības portālā bērniem un jauniešiem http://www.berniem.csdd.lv/velopilseta. Ar šīs spēles un tās galvenā varoņa Fiksīša palīdzību saistošā veidā var iepazīt, atkārtot un izspēlēt dažādas situācijas ceļu satiksmē, lai droši varētu tajā piedalīties. Savukārt ar video un jautājumu palīdzību var uzzināt kā pareizi izmantot velosipēdistu infrastruktūru, kā veiksmīgi sadzīvot ar pārējiem satiksmes dalībniekiem.

Spēlei ir desmit daļas, un katra no tām izskaidro galvenos ceļu satiksmes principus, piemēram, kādam jābūt velosipēdista un velosipēda aprīkojumam; kas ir “labās rokas likums”; kā šķērsot ielu/dzelzceļa pārbrauktuvi; kā šķērsot regulējamu/neregulējamu krustojumu. Jaunā spēle piemērota gan parastajiem datoriem, gan planšetēm.

 

Piesprādzējies!

Laikā no 7. līdz 13. septembrim ceļu policija visā Eiropā īpaši pievērsīs uzmanību tam, vai šoferi un viņu pasažieri ir piesprādzējušies ar drošības jostām. Šādas pārbaudes visu nedēļu norisināsies visās TISPOL dalībvalstīs.

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis atgādina: “Būtiski atcerēties, ka piesprādzēta drošības josta efektīvi pasargā no negadījuma sekām. Avārijas laikā nepiesprādzēts pasažieris ar savu ķermeni var smagi savainot vai pat nogalināt klātesošos, taču piesprādzēta drošības josta ķermeni nofiksē un notur sēdeklī. Šogad laikā līdz 5. septembrim šādu risku bija uzņēmušies 20 565 satiksmes dalībnieki – tas ir liels sastādīto protokolu skaits.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. manupraat uz daudziem muusu vadiitaajiem izskaidroshanas darbi nedarbojas. muuseejiem vajag pa vecai modei, ar steku pa muguru.

  2. labi ka šodien 14. tagad uz jostām neskatīsies.

Draugiem Facebook Twitter Google+