×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
26. februāris, 2017
Drukāt

Ījabs: Izsakoties par politiku, intelektuāļi ir kautiņā iekšā (12)

Foto - Valts KleinsFoto - Valts Kleins
Ivars Ījabs

Politologs
Dzimis 1972. gadā.
Beidzis Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolu.
Strādājis par profesionālu mežradznieku pūtēju orķestrī "Rīga" un Liepājas simfoniskajā orķestrī.
Studējis filozofiju Latvijā un Vācijā. Ieguvis politikas zinātņu doktora grādu.
Patlaban – pasniedzējs, asociētais profesors Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē.
Dzīvesbiedre Terēze Zīberte-Ījaba ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vijolniece un Latvijas Mūzikas akadēmijas Stīgu instrumentu katedras vadītāja.
Trīs bērnu tēvs.
Brīvajā laikā nododas vaļaspriekiem – peldēšanai, distanču slēpošanai, kā arī politisko ideju vēsturei, politikas teorijai un nacionālisma studijām.

Ivars Ījabs savā jaunajā grāmatā “Politikas teorija: pirmie soļi” politologus nosaucis par dīvainiem cilvēkiem, kas darba mūža garumā cenšas noskaidrot šķietami pašsaprotamas lietas. Par taisnīgumu, valsti, demokrātiju u. c. Sarakstam pievienojam vēl vienu tematu – par muļļāšanos politikā. Sarunas nobeigumā viņš atklāj, ko lūgtu zelta zivtiņai Latvijas labā.

Grāmatu esat veltījis mammai, vai viņai ir kādi īpaši nopelni jūsu tagadējās profesijas izvēlē?

Mamma ir cilvēks, kas mani gandrīz vienatnē ir uzaudzinājusi, un, tuvojoties sirmajiem gadiem, jāgodina tie cilvēki, kas tevi laiduši pasaulē un audzinājuši. Mammai nav gājis viegli. Viņa savulaik bija Nacionālā teātra aktrise, un viņas vārds ir Baiba Nollendorfa. Paralēli darbam teātrī mācījās svešvalodniekos, tāpēc deviņdesmitajos gados, kad angļu valoda kļuva ļoti pieprasīta, pārgāja tikai uz svešvalodas mācīšanu. Arī tagad viņa māca angļu valodu – ir viena no latviešu strādājošajiem pensionāriem.

Darbā aizņemtām vecmāmiņām neatliek tik daudz laika mazbērniem?

Mums vairākās paaudzēs pastāv tradīcija, ka vecvecāki palīdz pieskatīt mazbērnus.

Dzīvojat zem viena jumta?

Esmu kategoriski pret dzīvošanu kopā ar vecākiem. Tas īpaši nesekmē jaunās ģimenes patstāvību un labklājību kopumā, jo ir lietas, kas jārisina tikai savā starpā.

Protams, ka vecāki var būt diezgan noderīgi ar materiālo palīdzību, bet es neieteiktu nevienam uz to iekrist. Ģimenēm jādzīvo atsevišķi pēc principa, ka vecāki jāmīl pa gabalu un – jo lielāks gabals, jo lielāka mīlestība.

To jūs kopš savas ģimenes izveidošanas ievērojat?

Es diezgan agri aizgāju no ģimenes.

Esat no progresīvajiem tēviem – ar trešo atvasi bērna kopšanas atvaļinājumā palikāt mājās jūs, nevis sieva.

Pārsteidz, ka man to itin bieži vaicā. Vecāku loma bieži balstās bezkompromisa jābūtībā – ja ir bērns, tad arī nepieciešams kāds, kas viņu pieskata, aprūpē. Tai brīdī es to varēju izdarīt.

Vai par politiku savā ģimenē runājat?

Mana sieva – kā jau sieviete un radošs cilvēks – ātri ietekmējas no vizuālās un cita veida informācijas, piemēram, par Trampu vai breksitu. Šādās situācijās esmu mierinātājs, saku, ka nevajag tādēļ stāvus lēkt Daugavā, jo ir taču nianses, kā šo ziņu pasniedz populārie mediji. Bet vispār mēs īpaši neesam politizējušies ikdienas dzīvē.

Ārpus ģimenes gan gadās situācijas – reiz satiku prominentu aktieri, kurš kādā krievu televīzijas kanālā bija saskatījies raidījumus par sazvērestības teorijām. Viņš ņem mani aiz krāgas un saka – klausies, vecīt, ārprāts, kā tā var būt – un sāk stāstīt par masoniem, rozenkreiceriem… Pietiekami gudrs cilvēks, nav problēmu ar inteliģenci, taču saprotu – viņš ir pārliecināts, ka televīzijai jātic. Tad esi spiests uzlikt roku uz pleca un ieteikt paskatīties kādu citu televīzijas kanālu, kas varbūt nav tik briesmīgs.

Ja sāksim dzīvot televīzijā un ticēt visam, ko tur stāsta, labu galu neņemsim. Turklāt ir lietas, ko pasaulē nevaram ietekmēt. Nu, Tramps! Liksim mierā ģeopolitiku un darīsim kaut ko paši sev. Ja būsim ko labu paveikuši, arī pasaule citādi izskatīsies.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Kas par daudz,tas par traku.Derētu,stipri derētu pamainīt tos mūžīgos politologus “prātvēderus”,kuri nepazūd no TV ekrāniem.Pie tam mēs jau uz priekšu zinām ko viņš teiks,jo teikts viens un tas pats.
  APNICIS !

 2. Graamata… par jaunlatvieshiem?
  Tas jauskan labaak.
  lai zdodas taa iepeejami obejktiva!
  :))

 3. šitādi komentētāji lai iet uz poda!

 4. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 5. Ijaba stila intelektuālis nenozīmē krietna, godprātīga un latviska cilvēka pārstāvis, bet gan gudra, viltīga un lokana tipa radījums, ar mēli bez kauliem un bez sirdapziņas!

 6. par aizmirsto šajā stāstā Atbildēt

  Kur ir atgādinājums par šo “politologhu,” par viņa idejisko pārliecību – par kalpošanu sorosa idejām?

 7. “….– esmu savācis materiālu apjomīgai grāmatai par jaunlatviešiem, kas būtu jāuzraksta.”
  ===================================================================
  Ījabam vēl gribās P.P. daiļrunībā pārspēt? Lai veicas!
  “M o t o: pro patria vivere atque mori.
  Augsta dziesma, skani, skani, / Zilā zvaigžņu haosā! / Nemirstīgu dari mani
  Tautas vīru eposā! / Apkamp visu firmamentu, / Univerzums nu ir tavs,
  Tērp ar violetu lentu / Visus mūs, kad Pikols raus! / Tur aiz kapa, tautas brāļi,
  Vaļā stāv elizijums; / Citas dzīves fluīdums / Nāks, kad dziedās gulbju cāļi.
  Satek atomi, un rodas / Progresīgi meteors, / Dievu dēli lejup dodas,
  Līgo saules meitu kors;……..(sk. visu runu romānā “Mērnieku laiki”)

 8. “Viss miljons latviešu bojā lai iet, / Kad vietā viens latviešu miljonārs zied!” – tā Rainis savā komēdijā “Pusideālists” izsmeja 20.gs. sākuma intelektuāļus. Smiesimies par šiem pašmāju un globālajiem pļāpām un “pusintelektuāļu” ījabiešu pļāpāšanu par “demokrātiju”, “brīvo tirgu”, “vēstures beigām” un “pēdējo, liberālo cilvēku” u.c. bulšitiem! Kaut ko jaunu vajag, nespīd vairs Kargo kultu uzturēt.

 9. Ārkārtīgi nepatīkams un iedomīgs tips!

 10. Ījabs man allaž licies ļsimpātisks dēļ tā iemesla, ka viņam ir ļoti labs humora un ironijas balanss! Šī atraktivitāte piesaista un liek ieklausīties. Drastiskums, zināms draiskums un atraktīva valoda! Pesimistiskā nolemtība nav viņa stilā. Un tas ir apsveicami!

Draugiem Facebook Twitter Google+