×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
16. decembris, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Versijas par Putina un Trampa vienošanos (24)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Arhīvs.

Vai pastāv pērnā gadsimta noziedzīgajiem paktiem līdzīgu darījumu iespējamība? Vismaz dažās ekspertu aprindās tādu neizslēdz. Kā vēstīja “The Guardian”, nesen domnīcas “Atlantic Council” rīkotā apaļā galda diskusijā, kurā piedalījās NATO bijušie ģenerālsekretāri Jāps de Hops Šefers un Anderss Fogs Rasmusens, esot izteiktas bažas par varbūtēju Putina un Trampa vienošanos, tā teikt, iemainīt Krimu un Austrumukrainu pret nejaukšanos Baltijā. Avīze arī atsaucas uz Šefera teikto par Krimas aneksijas atzīšanas sekām – tas būtu pirmais gadījums kopš Otrā pasaules kara, kad tiek akceptētas ar rupju spēku grozītas robežas, un tas turklāt Kremlim radītu kļūmīgu priekšstatu, ka galu galā NATO, Eiropas Savienība un Amerika vienmēr piekāpjas, atliek vien pacietīgi nogaidīt.

Parasti, kad Rietumu analītiķi un plašsaziņas līdzekļi aplūko mums nepatīkamas tēmas, reaģējam visai nervozi. Šoreiz nekādas īpašas šūmēšanās nebija. Varbūt tāpēc, ka fakts nepiesaistīja uzmanību, bet varbūt ir vēl kāds iemesls. Latvijā ne mazums cilvēku, tajā skaitā tie, kas cēla trauksmi par virtuāli izspēlētajiem Latgales okupācijas scenārijiem, šķiet, uzskata, ka vienošanās starp lielvalstīm, ja tā notiktu uz Ukrainas rēķina, nemaz nenāktu par sliktu. Pēc bijušā Latvijas ārlietu ministra un Tautas saskaņas partijas līdera Jāņa Jurkāna domām, Trampa ievēlēšana ir novērsusi trešo pasaules karu un vispārējā miera labad Krimu varētu upurēt Putinam. No cita skatpunkta šo jautājumu iztirzājis analītiķis Pols Millers “Foreign Policy” publikācijā “Kā trešais pasaules karš varētu sākties Latvijā”, kas saturiski drusku atgādina BBC ražojumā “Trešā pasaules kara komandcentrā” redzēto krīzes situācijas simulāciju. Proti, eksperti arvien spītīgi iztēlojas NATO eventuālo atbildi uz “zaļo cilvēciņu” parādīšanos mūsu pusē, kas jau kļūst par klišeju. Bet, piemēram, pavisam īstu valsts apvērsuma mēģinājumu Melnkalnē, kas nesen uzaicināta NATO, rietumnieki lāgā nespēja pareģot. Tikmēr Šefera un Rasmusena apsvērumi vairāk pievēršas reālajai politikai un faktiski noteicošajam jautājumam, vai tiks atbalstītas “ukraiņu tiesības izvēlēties savu likteni”, kā to nesen formulēja aizejošais ASV prezidents Obama savā pēdējā Eiropas vizītē. Šis jautājums ir saistīts ar citu – vai starptautiskās tiesības netiks pakārtotas aizmuguriskai lietu izkārtošanai.

Daži demokrātiski noskaņoti krievu un pat ukraiņu domātāji uzsvēruši, ka Kijevai patlaban būtu izdevīgāk atturēties no Donbasa “tautas republikām” un katrā ziņā nevajadzētu ļauties, lai tās “iestumj” atpakaļ Ukrainā uz Kremļa diktēto noteikumu pamata. Taču viņi runā par taktiku un negrasās apšaubīt Ukrainas teritoriālo integritāti. Tiek gatavota arī tiesiskā bāze okupēto teritoriju atgūšanai. Publiskotajā Starptautiskās krimināltiesas iepriekšējā slēdzienā konstatēts, ka tagadējā situācija Krimā ir radusies bruņotam konfliktam pielīdzināmas agresijas ceļā. Dokumentā arī ietverts atzinums, ka līdztekus Krievijas veiktajai pussalas okupācijai notikusi Krimas tatāru iebiedēšana un apspiešana. Putins pasteidzās saraut saites ar Starptautisko krimināltiesu, tomēr juridiskais aspekts ir svarīgs, jo demokrātisko valstu politiķiem būs grūti to ignorēt. Vai atkāpties no principa, ka galvenie lēmēji par visu, kas attiecas uz Ukrainu tās starptautiski atzītajās robežās, ir Ukrainas pilsoņi.

Pretējā gadījumā notiks atgriešanās pie politikas, no kuras brīdināja NATO bijušais ģenerālsekretārs. Bet kurai Latvijā ir savi piekritēji – gan Kremļa pusē vienmēr stāvošās personas, gan tie, kas vienkārši gribētu uz cita nelaimi izstiepties, cerēdami, ka ietekmes sfēru sadales atnestā “stabilitāte” atvērs slūžas šprotēm un vairos preču apgrozījumu. Biznesā darījumu loģika ir saprotama un nepieciešama. Mūsdienu politikā tai vietas nav. Nevajadzētu būt.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Kāpēc nerakstām arī “Breznevs”? “Hruscovs”? “Stalins”?

 2. = par varbūtēju Putina un Trampa vienošanos, tā teikt, iemainīt Krimu un Austrumukrainus pret nejaukšanos Baltijā. =
  Cik naivi Krima un Austrumukraina jau Krievijā un tur nav ko mainīt – drīzāk Eiropu dalīt pa veco dzelzs priekškara robežu un Vācijas austrumu vietā saņemt Dienvidslāvijas valstiņas ( Melnkalnē jau mēģinājums bija ). Vācija piekristu, ja dabūtu Polijas rietumus…
  Tākā kāda tur Krima?

 3. Tiem, kas atbild "grafiķim" : Atbildēt

  Šī provokatora mērķis ir piespiest jūs te rakstīt kirilicā. Ja jūs to dariet, viņš jūtas vinnētājs. Nelasiet šī krievnacista muļķības, nereaģējiet uz viņu — ja jums ir mugurkaula.

  • Сами вы провокатор и дурак. Вы же прекрасно видите, никто мне на русском не пишет, только на государственном. Вы меня оскорбили, получите в ответ. Вот вы латышкий нацист, попробуйте не отреагировать.
   П.С. Я пишу этот комментарий повторно, так предыдущий модераторы удалили. Интересная какая господа у вас политика, господа модераторы! называть меня русским нацистом ему можно, а мне назвать этого комментатора в ответ, латышским нацистом, нельзя! Хотелось бы знать, почему?!

   • Atbilde vienkārša Atbildēt

    Visu cieņu Jums un mums,ka diskutējat par šo jautājumu,bet kāpēc šajā diskusijā nerakstīt tās Valsts valodā, kurā Jūs dzīvojat.Kāpēc netiek diskutēts par problēmu un tās risinājumu,bet notiek savstarpēji apvainojumi. Lai gaiši tuvojošies Ziemas svētki visiem Latvijas iedzīvotājiem, domāsim ko runājam un rakstam, lai dzīve visiem kļūtu labāka.

    • Полностью поддерживаю Ваш призыв думать о том, что говоришь и пишешь в интернете.
     К государственному языку я отношусь с уважением. Но писать предпочитаю на родном языке. Это сильно облегчает и ускоряет процесс. Могу и на государственном, но тогда получается значительно медленнее и не избежать ошибок, увы.

     • נאצים רוסים צריכיםלהיות מוצא להורג כל.חופש עבור אוקראינה!

     • Ицик, я не знаток иврита, но вот гугл подсказывает, что даже вы таки не избежали ошибок.

 4. N.Ušakovs-Strautiņš Atbildēt

  Rokas nost no mana Vlaģīmira Vlaģimīroviča !!

 5. Tu esi Putina spiegs.

 6. Rīgas Latviešu Biedrību – iepriekšējā tekstā nav vārda BIEDRĪBA. (pirmajā rindā).

 7. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Latvieši ir pārāki par ukraiņiem un citam valstīm jo jau 1868. gada radīja Rīgas Latviešu kas dod garantētu pārstāvību valsts pārvaldē tautai.

  Lasīt manu rakstu internetā:”Mosties, celies, strādā”!

  Atjaunosim likumību komunistu pārvaldītajā Latvujā!

  Atgriezīsim tautu MĀMUĻĀ, kura kopš 1993.gada 18.februāra nakts smok KOMUNISTU un ČEKISTU žņaugos jau 23 gadus! (KGB šodienas štābs).

  Atjaunosim aizliegtos RLB 1938.gada statūtus!

 8. До шестёрок начинает доходить, что они не «союзники и вечные друзья», а всего лишь мелкая разменная монета в большой политике других государств. Ау, автор, да разве когда-нибудь было по другому, пешками всегда жервуют. И сейчас будет то же самое. А вы чего про себя возомнили?! Думали, вы пуп земли? Ха.
  Сговора не будет. Просто у новой американской администрации смещаются акценты. Американская элита начинает осозновать сомнительную ценность «международно признанных границ» всех постсоветских государств, нарисованных большевиками в порыве революционного переустройства. И будет больше ценить право народов на самоопределение.

  • kurš tev liedz “samoopreģeļitsja”,brauc uz savu Krieviju un “samoopreģeļaisja”cik tev patīk.Tikai-arī latviešiem savā zemē ir tiesības pašnoteikties,bet to-lūk- ne tu ,ne tavi tautieši neparko negrib atzīt.Visu laiku bāžaties virsū ar savu tiesību pārākumu jebkurā zemeslodes vietā.Ja jau nespējat “samoopreģeļitsja”1/6 daļā no visas zemeslodes sauszemes,tad nez kāpēc domājat,ka to spēsiet mazajā zemes pleķītī pie Baltijas jūras?

   • Так самоопределяйтесь, разве вам кто то мешает?! Тем более, на мой взгляд, вы это уже сделали, 26 лет назад. Вы лишили меня меня права голоса и прав на собственность, чтобы вам при делёжке досталось больше. Но прав человека вы у меня отнять не можете, как ни старайтесь. Они у меня есть независимо от вашего желания. Правда, в вашем «демократическом» государстве не все из них я могу реализовать.

    • “права голоса ” nav nekādas cilvēktiesības,bet gan politiskās tiesības,kuras neviena valsts nepiešķir katram iebraucējam,pie tam naidīgam pret valsti un tās pamatiedzīvotājiem.”правa на собственность”-nez kāpēc gan Latvijā lielākos īpašumus tomēr ir ieguvuši tieši tavas tautības pārstāvji nevis latvieši?Laikam jau pats neesi bijis pietiekami izmanīgs tajā dalīšanas procesā,cilvēktiesību liegums tur nebūs pie vainas.

     • А за верховный совет, который меня этих прав и лишил, я голосовал! И про украденные сертификаты тоже могу напомнить. Как же легко вы управдываете свою собственную нечестность. Браво.

    • Tajos laikos es arī piedalījos PSRS (Krievijas) Augstākās padomes vēlēšanās,bet šodien taču tas vairs nav iespējams.Tikai man -atšķirībā no tevis-nav ne mazākās nožēlas par to.Kāpēc man vajag noteikt kārtību valstī,par kurai piederīgu es sevi neskaitu?Un arī pēc tolaik PSRS piederošā īpašuma ,kura radīšanā piedalījās arī mana tauta,daļas man nav ne mazākās vēlmes,lai jau tiek pašu krievu bajāriem.Žēl,ka tu esi tik sakreņķējies par to visu,kaut gan būtu varējis visu to novērst,tikai vajadzēja atgriezties savā zemē.Šeit tu tikai vari apšaubīt visu un apriet Kremļa gaumē Latviju un latviešus.

     • Не сожалеете? А зря. Наверное неплохо устроились в новой жизни, небось чиновником работаете. Или латышом работаете, есть такая профессия, не знали.
      Вернуться я всегда успею. Но вот кто вернёт мне молодость, здоровье и все те годы тяжёлой работы, на благо именно этой страны между прочим? Кто вернёт мне родных и близких, похороненных в этой земле?

     • Akal salti meli!Neviens latvietis tavu “molodostj”te “ņe pogubil”.Ne jau latvieši tevi šurp aicināja,tevi atsūtīja tava mīļā SSSR lai ātrāk varētu tikt galā ar tiem 1.5 miljoniem latviešu,kuri nesaprotamā kārtā vēl nebija visi pārvietoti uz Sibīrijas plašumiem.Un izrādās,ka vēl esi uz šejieni atvilcis arī savus “родных и близких”,kā tad citādi viņi varētu būt apglabāti šajā zemē.Nesaprotu,kāpēc mums tev kaut ko vajadzētu “vernuķ”.Bet par mani nesatraucies,ar mani viss kārtībā -esmu pensionārs ar vecuma pensiju 248 eiro .Tikai man nepiemīt tieksme mācīt citas tautas -kā viņām dzīvot savā zemē,tikai tāpēc,ka te kaut kad esmu ieradies es.

     • У вас, как пенсионера, проблемы с памятью. Так я вам напомню, что тогдашнее ваше руководство почти на 100 % состояло из национальных кадров, что верховный совет, что кабинет министров. И один из ваших недавних президентов из тех самых же министров вышел. Напомнить кто? И приехал я по распределению не абы как, а конкретно по просьбе местного же предприятия. И именно потому, что не готовили сдесь таких инженеров. А не для того, чтобы насолить лично вам, и всем латышам. Просто местных ребят по направленим от республик было мало, а инженеров требовалось много. И ещё, за отказ от распределения грозило уголовное преследование, между прочим.
      Тесть мой латгальский с тёщей в земле, да жена там же. Мало вам?! А я работаю, налоги плачу, пенсию вам выплачиваю. А вы всё с ума сходите. Эх вы.

    • Žēl ka grafists pie valsts mantas dalīšanas kā viņš pats uzsver nekā neieguva.Laikam tas tāpēc, ka nebija vidēja vai augsta ranga milicis,čekists, komsamola vai kompartijas čļens. Piemēram Kargins bija dedzīgs komjaunietis ,bet vēlāk izveidoja un vadīja savu privātīpašumu- PAEX banku un tās sabrukums nemaz neietekmēja viņa labklājība ,jo visi nodokļu maksātāji ar grafistu ieskaitot par to samaksāja. Bijušie miliči nodarbojās ar reketu,bijušie čekisti ar nopietnākām lietām un sākuma kapitāls viņiem bija rokā.Tā tas notika ne tikai Latvijā ,bet visā postpadomju telpā ar blēdīgām, agresīvām vai pat kriminālām metodēm ,kā piemēram Krievijā ,kur ,,žiguļus ,, ražoja -tur bija īsts briesmu stāsts,kā īstā karā.

     • А я не жалею. Зато моя совесть – чиста. Быть бедным не зазорно. И между прочим, у вас почти весь сейм из бывших коммунистов да комсомольцев состоит. Да, и оглянитесь вокруг, из ваших соотечественников прихватизаторов гораздо больше.

Draugiem Facebook Twitter Google+