×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. oktobris, 2015
Drukāt

Par “Nākotnes nama” būvniecību rīkos publisku diskusiju (13)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Par Okupācijas muzeja piebūves “Nākotnes nams” tehniskajiem risinājumiem lems eksperti un sabiedrības pārstāvji publiskā diskusijā, ko plānots noslēgt līdz Ziemassvētkiem, šodien vienojās Rīgas pašvaldības un muzeja pārstāvji.

Kā žurnālistiem pastāstīja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC), šo ceturtdien Rīgas būvvaldes padomē tiks skatīts jautājums par šīs diskusijas aktualizēšanu.

Būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs pastāstīja, ka laikā līdz Ziemassvētkiem plānots organizēt gan publiskas tikšanās ar visām projekta īstenošanā iesaistītajām pusēm – arhitektiem un ekspertiem, kā arī sabiedrības pārstāvjiem, gan arī ikvienam būs iespēja izteikt savu viedokli par piebūves tehniskajiem risinājumiem anketās, tās pēc tam iesniedzot būvvaldē. Pēcāk visi izteiktie priekšlikumi tiks apkopoti un atbildīgās institūcijas – Rīgas pilsētas arhitekta birojs, Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome un būvvalde – vērtēs un lems par attiecīgām izmaiņām projektā, ja tās būs nepieciešamas, skaidroja Vircavs.

Kad varētu tikt noorganizētas pirmās publiskās tikšanās, vēl nav zināms. Oktobrī plānots veikt sagatavošanas darbus diskusijas organizēšanai.

Gan pašvaldības, gan muzeja pārstāvji uzsvēra, ka diskusija tiks organizēta, lai vienotos par tehniskajiem risinājumiem, kas tiktu akceptēti gan no ekspertu, gan iedzīvotāju puses. Tika noraidītas bažas, ka no piebūves projekta diskusijas rezultātā varētu atteikties.
“Netiek runāts par to, ka projektu varētu noraidīt, bet gan – kā to varētu uzlabot,” uzsvēra Ušakovs, akcentējot, ka pašvaldība atbalsta šī projekta īstenošanu.

Latvijas Okupācijas muzeja valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs skaidroja, ka ir būtiski diskusiju organizēt pēc iespējas ātrāk. Pārstāvji vienojās par periodu līdz Ziemassvētkiem kā optimālo termiņu, tomēr muzeja pārstāvjiem “katrs mēnesis ir svarīgs un katrs zaudētais mēnesis nes jaunas izmaksas”, skaidroja Nollendorfs, uzsverot, ka diskusija būtu jāorganizē pēc iespējas ātrāk.

Nollendorfs arī skaidroja, ka muzeja darbiniekiem būtu svarīga muzeja vestibila paplašināšana, par ko tāpat plānots runāt organizētajā diskusijā. Ušakovs gan norādīja, ka par to būs jāspriež ekspertiem, jo vestibila paplašināšana nozīmētu esošās vēsturiskās muzeja ēkas pārbūvi.

Nollendorfs arī apliecināja, ka piebūves projekta autors Gunārs Birkerts ir “gatavs atbalstīt zināmus konstruktīvos risinājumus”, lai “izkustinātu no vietas” šā projekta attīstību. Viņš ir iepazinies ar Rīgas galvenā arhitekta Gvido Prinča sniegtajiem iebildumiem.

Muzeja direktors Gunārs Nāgels uzsvēra, ka lielākās bažas muzeja pārstāvjiem sagādā laika faktors – sākotnēji piebūves projektu tika plānots realizēt vēl 2013. gadā, taču pašreiz izskatās, ka tas nenotiks arī līdz 2017. gada jūlijam.

Muzeja pārstāvji uzsvēra, ka pēc piebūves projekta īstenošanas vēl seši mēneši būs nepieciešami ekspozīcijas iekārtošanai.

Kā ziņots, Rīgas pilsētas arhitekts Princis atzinumā Rīgas pilsētas būvvaldei ieteicis neatbalstīt būvatļaujas izsniegšanu Latvijas Okupācijas muzeja piebūves būvniecībai.

Septembrī Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments pieņēma lēmumu pagarināt ar muzeja piebūves “Nākotnes nams” būvprojektu saistītās dokumentācijas izvērtēšanas termiņu, kas saskaņā ar Administratīvā procesa likumu var būt līdz 2016. gada 11. maijam.

Pret piebūves īstenošanu iestājušies tādi arhitekti kā Zaiga Gaile un Andis Sīlis, uzsverot Okupācijas muzeja ēkas kultūrvēsturisko vērtību. Tajā pašā laikā gan kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), gan Ministru prezidente atbalsta piebūves īstenošanu. Arī Rīgas mērs un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs pauduši, ka Okupācijas muzeja paplašināšanas projekts ir jāturpina.

Jūnija sākumā Rīgas pilsētas būvvaldes padome atlika Okupācijas muzeja ēkas Strēlnieku laukumā rekonstrukcijas tehniskā projekta izskatīšanu, uzdodot arhitektiem to papildināt, kā arī prasot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) un Rīgas pilsētas arhitekta atzinumus. VKPAI ēku atzinusi par kultūrvēsturiski vērtīgu, piešķirot tai vērtējumu 7 no 10, bet nav iebildusi pret “Nākotnes nama” būvniecību.

Reaģējot uz Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta lēmumu par astoņiem mēnešiem pagarināt laiku, kurā Rīgas pilsētas būvvalde var izskatīt jautājumu par “Nākotnes nama” būvatļaujas izsniegšanu, Latvijas Okupācijas muzeja biedrība ir uzrakstījusi protesta vēstuli.

Valdības rīkojumā noteikts, ka piebūve jāizbūvē līdz 2017. gada jūlijam.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Priecē projekta atbalstītāju augstais morāles un inteliģences līmenis. Tomēr tas KONTEINERU ar piekabi nepadarīs skatāmāku …

 2. Atbalstām Birkerta projektu, kuru gremdē Gaile, Princis un Vircavs, bālas viduvējībās arhitektūrā, salīdzinot ar Birkertu. Jāsāk būvēt, pietiek diskutēt!

 3. Tas ir apkaunojums Latvijai, ka 25 gadus pēc okupācijas beigām vēl nav uzcelts pienācīgs piemineklis komūnistu/krievnacistu nobendētiem latviešiem. Šim piemineklim būtu jatrodas tur, kur krievi nelegāli uzslēja savu Barklaju de tolli.

 4. Represēto dēls, mazdēls Atbildēt

  Ir okupācijas muzejs, kāpēc vajadzīgs divreiz lielāks. Tāpēc’, lai pensināru bariņš ,kas tur saimnieko varētu labāk dzīvot? Okupācijas muzejs saņem dotācijas no valsts, privātpersonu ziedojumus un darbinieki diezgan agresīvi pieprasa ziedojumus no apmeklētājiem.
  Vai vajadzīgs tērēt miljonus nodokļu maksātāju naudas muzeja paplašināšanai lai lemj represētie, nevis ieinteresētie-arhitekts, celtniecības firma, muzeja darbinieki.
  Muzejam ir milzīgas neizmantotas pagrabtelpas.

  • nē krievu nacismam Atbildēt

   Tu neesi nekāds presētais vai represētais, bet okupantu diversants.

   • Nav agresīvi jāapsauc viedokļa autoru, bet gan jādiskutē par TĒMU ! Autors pilnīgi pamatoti iebilst un parāda projekta bīdītāju un apkalpotāju intereses.

 5. Par to, ka VAJAG paplasinat Okupacijas muzeju IR jau sen izlemts un izdiskutets. Par to nekas vairs nav diskutejams.
  Bet ir diskutejams un hroniski nepieciesams, lai lidzigas PRETVALSTIKAS situacijas sitematiski neatkartotos, par tiem nepamatota troksna celajiem, kuri aktivizejas nenotikasas LUSTRACIJAS del, un joprojam dara visu, lai netiktu akcentets un atmaskots to saimnieka rezima noziegums pret Cilveci.

 6. KG, no VDK cietušais Atbildēt

  Atkārtoju, ka ne tiem ļaudīm par okupācijas sekām lemt, kuri gļēvi pielāgojās bijušajai okupācijas varai un ne tiem lemt, kuri nodevīgi arī tagad pielāgojas globalizācijai, internacionalizācijai… Taisnīgums prasa aptaujāt Nacionālās pretošanās kustības dalībniekus ( disidentus ) un Politiski represētos Cilvēkus. Tikai viņu lēmums varētu būt kā zvērināto kolēģijas verdikts. Neapšaubāms un izpildāms spriedums. Visas sabiedrības sastāvā ir milzums ļaužu, kuri nezina okupācijas šausmas, bet nu gudri spriež un spriedīs būt vai nebūt okupācijas muzejam. Lūk, ko raksta SS: ” Bet šis muzejs bojā visu Vecrīgas skatu un Latviešiem omu, ieraugot viņu!” It kā Rīgas un Latvijas skatu un omu vairāk nebojātu okupācijas revanša briesmas. Lai šis okupācijas muzejs skaistajā Vecrīgā ir un paliek kā traips! Neizsakāmi lielāks okupācijas gadu ciešanu laiks kā traips bija un paliek visas skaistās Latvijas liktenī. Lai vismaz šis muzejs liecina par to!

 7. Nē, bet vai tie baltie ķieģeli tiešām ir arhitektūras šedevrs? Man tas atgādina padomju laika ķieģeļu sienu ap kādām noliktavām. Tas ir tas “Nākotnes nams”?

 8. Šis muzejs ir jānojauc, jāaizvāc prom no Vecrīgas! Uz stūra māju. Un šajā vietā vajag skaitu Puķu, ziedošu krūmu dārzu. Bet šis muzejs bojā visu Vecrīgas skatu un Latviešiem omu, ieraugot viņu!

  • KREMĻA KRANČIEM NEPATĪK ! Atbildēt

   Ka tik redzamā vietā atgādina pasaulei par viņu tautiešu (vēl arvien nenožēlotām) zverībām.

 9. Mati ceļas stāvus redzot visu to kas TAGAD !!!Ušakova un SC valdīšanas laikā notiek Rīgā.Priekš kam ir vajadīgs pagaidu piemineklis Zolitūdei???tērejot tam milzu naudu??Rīgā NAV pienācīga pieminekļa Gulaga upuriem,bet ir jau monstrs okupantiem.Šodien bija drausmīgi skatīties TV kā divi veci ,sirmi vīri OKUPĀCIJAS upuri iet lūgties pie okupantu pēcteča lūgt atļauju pabeigt muzeja ēku,kura bija jau apstiprināta !!!!Uzrodas PSRS laika izmežģītu smadzeņu “latvieši”Gaile.Sīlis u.c.,kuri gatavi okupācijas šausmas samainīt pret SC un Ušaka Kremļa meliem.Pieķērušies okupanti jau pēdējam latviskumam –Dziesmu svētkiem !!!Atliek himna un karogs,ģērbonis.Valoda faktiski jau norakta!!25-cu gadu laikā okupantu skolas vēl arvien apmaksā VALSTS !!Quo vadis Latvija???

  • Atbilde vairak ka vienkarsa – mums De facto vel nav neatkaribas, tada kremla pievarte vien ir, kur joprojam valda komunisti, ar visu izrietoso, ar cekas maisu slepsanu, okupacijas valodas citigu, maksligu un ne ar ko nepamatotu uzturesanu, un nu ari cekas zveribu slepsanu, meginot likvidet Okupacijas muzeju.
   Bija ieteikums pienemt atsevisku likumu, lai visadi kremlini ap to negrabstas un neietekme. Un ta vajadzetu darit, lai nav lieka traca celsana, kad VISS JAU IZLEMTS UN IZDISKUTETS.

Draugiem Facebook Twitter Google+