×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
6. oktobris, 2015
Drukāt

Par Nākotnes namu vēl jādiskutē (8)

Projekta vizualizācijaProjekta vizualizācija

Lai izkustinātu no vietas birokrātijā un Zaigas Gailes vadītas arhitektu grupas pretestībā iestrēgušo Okupācijas muzeja (OM) piebūves “Nākotnes nams” projektu, līdz gada beigām sarīkojama sabiedrības un profesionāļu diskusija.

Tajā beidzot jānoskaidro, kas projektā uzlabojams un maināms, lai to varētu apstiprināt Rīgas būvvaldē – šādu lēmumu vakar pieņēma Rīgas domes un OM pārstāvji.

Tikšanās notika Rīgas domē. Piedalījās domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs un pilsētas galvenais arhitekts Gvido Princis, bet muzeja intereses pārstāvēja Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs un muzeja direktors Gunārs Nāgels. “Ušakovs apliecināja, ka Rīgas dome vienmēr atbalstījusi Okupācijas muzeju un tā attīstību. Viņš apgalvoja, ka dome ieinteresēta, lai jautājumā par Nākotnes namu būtu virzība gan Strēlnieku laukuma sakārtošanas, gan pašas muzeja attīstīšanas ziņā,” informēja muzeja sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Strazda. Rīgas mērs izturējies konstruktīvi un pretimnākoši, kamēr Princis un Vircavs bijuši konkrētāki, taču vienlaikus noraidošāki, izturējušies “stīvi”. Būvvaldes vadītājs Vircavs informējis, ka ceturtdien tālākais Nākotnes nama liktenis tiks skatīts Rīgas būvvaldes padomē. Prognozējami, ka padomē tad arī noformulēs publiskas diskusijas nepieciešamību. Muzeja pārstāvji, nenoraidot diskusijas lietderību, uzskata, ka tai jābūt raitai un jānotiek drīz. Tam piekritis arī Ušakovs. Kārtējam diskusiju lokam būtu jābeidzas “līdz Ziemassvētkiem”.

Esošās muzeja ēkas Strēlnieku laukumā paplašināšanu ar Gunāra Birkerta projektēto Nākotnes namu iecerēja vēl 2007. gadā, taču, par spīti Saeimas, Valsts prezidenta un valdības atbalstam, projektam nepieciešamās dokumentācijas apstiprināšana un celtniecības darbu sākšana hroniski aizkavējas. Šogad kampaņu pret piebūves īstenošanu aizsāka arhitekti Z. Gaile un Andis Sīlis, jo pašreizējā Okupācijas muzeja ēkas esot kultūrvēsturiska vērtība, 60. – 70. gadu arhitektūras piemērs.

Pēdējais akcents epopejā ir Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta 10. septembra lēmums, ka saskaņā ar Administratīvā procesa likumu termiņš administratīvā akta izdošanai lietā par būvatļaujas izsniegšanu OM piebūvei pagarināms līdz nākamā gada 11. maijam. Iemesls – Rīgas pilsētas arhitekta viedoklis par būvniecības ieceres atbilstību kvalitatīvas pilsētvides veidošanas principiem iesniegts būvvaldei 8. septembrī jeb divas dienas pirms galējā iesniegšanas termiņa, kas bija 10. septembris. Tādējādi būvvalde, attaisnojoties ar nespēju tik īsā laikā izvērtēt visu ar Nākotnes nama būvprojektu saistīto dokumentāciju, lēmumu varēja atvirzīt par likumā paredzētajiem astoņiem mēnešiem. Optimistiski spriežot, lēmumu varētu pieņemt arī agrāk par 2016. gada 11. maiju, taču OM pārstāvjiem pēc vakardienas sanāksmes Rīgas domē radies iespaids, ka ne būvvaldei, ne galvenā arhitekta birojam šāda kārtējā termiņa paildzināšana līdz maksimāli iespējamajam neliekas kaut kas skandalozs vai ārkārtējs.

Pieminētajā Rīgas pilsētas arhitekta Prinča atzinumā būvvaldei, kas tapa pēc arhitektu kolēģijas sēdes 8. septembrī, konkrētas detaļas vai novēršami defekti, kas projektā būtu pārstrādājami, nav uzrādīti. Toties būvvaldei ieteikts neatbalstīt būvatļaujas izsniegšanu Nākotnes nama būvniecībai, jo piedāvātais risinājums “deformē objekta kultūrvēsturisko vērtību un pastiprina tā neiederību Vec­rīgas ainavā un panorāmā”. Tāds formulējums pats par sevi ir interesants, jo grūti iedomāties, kādu iederību vecpilsētas ainavā prasīt no piebūves, kas domāta jau tāpat neiederīgam objektam.

Jēga gaidāmajai diskusijai būs tikai tad, ja tajā beidzot parādītos, kas tieši Birkerta projektā jāmaina, lai arhitekts varētu aizrādījumus ievērot. Birkerta kungs telefonsarunā Valteram Nollendorfam jau agrāk izteicis gatavību darīt visu nepieciešamo, lai projekts beidzot tiktu apstiprināts. Ja šķēršļi tiešām ir kādās projekta niansēs… Taču OM ļaudis nebrīnītos, ja gaidāmajā diskusijā parādītos vēl kādas jaunas, līdz šim neizskanējušas pretenzijas. “Mēs piekritām šai diskusijai, jo tas ir vienīgais, ko šobrīd var darīt. Esam atkarīgi no domes institūciju lēmumiem. Ja tiek teikts, ka diskusiju vajag, mēs diskutēsim. Taču skaidrs, ka lieta ir ļoti, ļoti sarežģīta. Jebkurā gadījumā mūsu viedoklis paliek nemainīgs: muzejam piebūve ir nepieciešama un mēs darīsim visu, lai tā būtu. Muzejs bez šīs piebūves funkcionēt nevar,” bilda muzeja pārstāve Strazda. Jautāta par Stūra māju, Strazda norāda, ka tā ir bezjēdzīga tērgāšana par svešu īpašumu, jo šī ēka “nepieder ne Zaigai Gailei, ne Okupācijas muzejam”. Bijušais Latvijas PSR VDK nams ir VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) objekts, bet īpašnieks muzejam nekad tādu priekšlikumu nav izteicis, un muzejs to arī nevēlas. Jāpiebilst, ka VNĪ kā Nākotnes nama būves pasūtītājs gatavojas šonedēļ pārsūdzēt Pilsētas attīstības departamenta lēmumu kā nepamatotu.

Par sabiedrības noskaņojumu runājot, muzejs Nākotnes nama atbalsta kampaņā līdz vakardienai uz paraksta lapām bija saņēmis 1666 parakstus un vēl 551 elektronisku parakstu. Parakstus vietnē mugurkauls.lv vāc arī piebūves pretinieki, taču minētajā lapā nav iespējams noteikt, cik savākts.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Ja pasaules stārarhitektiem ZG un AS par novēloto pamošanos būtu jāmaksā 1000 eiro par katru atmodas dienu, tad ļoti ātri jautājums tiktu atrisināts , un Omuzejs nesāpīgi varētu atrisināt ilgo ceļu kāpās.
  Izmantot savai norietošajai ģenialitātes reklāmai bezmaksas reklamu,ir unikāls projekts. Šo rātslaukuma pērkli nesabojās arh.Birkerta piebūve.

 2. Nevajag tik prasti kampt Atbildēt

  Nav jādiskutē,nevajag aiztikt Okup. muzeju, bet telpas vajag veidot pagrabā un viss! Lielās peļņas gribētāji – “celtnieki” lai paliek gribot?

 3. Diskutēsim gadus divdesmit? Tāpat,kā par progresīvo ienākuma nodokli?

 4. Nekādā ziņā nebūvēt to zārku! Atbildēt

  Pareizi,ka nedrīkst aizbūvēt Vecrīgu, bet pazemi cītīgi negrib izmantot,jo tur nevar izspiest “otktus”
  Un galvenais – okupācija vēl nav beigusies, naudu būtu jāgulda psrs kolonistu izbraukšanai, bet tas gan lielos “patriotus” nemaz neintresē, ka tik piķi izspiest!

 5. Katram šīs bildes vērotājam ir skaidrs, ka tā baltā masa ir pretdabīga. Vai nu jauc visu nost, vai atstāj kā bija. GB ar to arī ir izcēlies, ka nerēķinās ar esošo apbūvi, vietas kontekstu, vēsturi… Nu ir jau mums viena GB atzīme Rīgā. Vairāk nevajag. Ar to pirmo jau visi ir nelaimīgi, izņemot tos, kas nopelnīja lielo čunguru… par tā šķūņa uzturēšanu jau maksāsim mēs visi

 6. ‘jājauc nost un jāparcel uz PTI telpām.

 7. Nevis jādiskutē.bet jābūvē!

Draugiem Facebook Twitter Google+