×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
7. jūlijs, 2015
Drukāt

Par neapstrādātu lauksaimniecības zemi būs jāmaksā soda nauda (15)

Foto - Solvita RūsiņaFoto - Solvita Rūsiņa

Otrdien, 7. jūlijā, valdība atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotās izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz soda sankcijas personām, kuras atbilstoši likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” regulējumam iegādāto lauksaimniecības zemi neizmanto lauksaimnieciskajā darbībā.

Izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredz uzlikt administratīvo sodu personai, kas pēc 2014. gada 1. novembra ir ieguvusi īpašumā lauksaimniecības zemi, taču neizmanto šo zemi lauksaimnieciskajā darbībā, informē ministrijā.

Gadījumā, ja zeme pirms tās iegādes iepriekšējā vai pašreizējā gadā ir bijusi pieteikta vienotajiem platības maksājumiem vai tiešajiem maksājumiem, bet gada laikā pēc šīs zemes iegādes netiek uzsākta šīs zemes izmantošana lauksaimnieciskajā darbībā, fiziskajām personām paredzēts sods no 360 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 720 līdz 1080 eiro.

Savukārt, ja zeme pirms tās iegādes iepriekšējā vai pašreizējā gadā nav bijusi pieteikta vienotajiem platības maksājumiem vai tiešajiem maksājumiem, bet triju gadu laikā pēc šīs zemes iegādes netiek uzsākta šīs zemes izmantošana lauksaimnieciskajā darbībā, fiziskajām personām paredzēts sods no 180 līdz 360 eiro, bet juridiskajām personām – no 360 līdz 720 eiro.

Noteikts, ka par zemes neizmantošanu lauksaimnieciskajā darbībā administratīvo pārkāpumu lietas izskatīs attiecīgo pašvaldību administratīvās komisijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. lauku pensionārs Atbildēt

  Tā ir ļoti nepārdomāta prasība nopļautā un sasmalcinātā zālāja novākšana.Pret to ir jācīnās
  visiem spēkiem.Attālākā lauku novadā,ja pašiem nav tehnikas un tuvumā nevar saņemt pļaušanas-novākšanas pakalpojumus, pļāvējs un arī novācējs,kam tas ir bizness,un kas darbojas pa visu Latviju
  sastāda tādu tāmi,ieskaitot ceļa izdevumus,ka to nav iespēams apmaksāt.Platību maksājumi
  par ha,diemžēl, tos nenosedz.Vispār sen būtu vajadzīgi Lauktehnikas nomas centri vai tml.
  Lūdzu,lūdzu- ATCELT NOVĀKŠANAS PRASĪBU.Pļausim, smalcināsim,nevāksim,tas būs ekoloģisks
  mēslojums daudzgadīgajam zālājam. Lai visiem veicas un izdodas!

 2. Sāksim ar ES pamattiesību hartu, respektīvi tās 17. pantu: ikvienai personai ir tiesības uz īpašumu un tiesības to lietot. Tālāk: 5. pants – nevienam nedrīkst likt veikt piespiedu darbu, bet 4. pants deklarē, ka nevienu nedrīkst pakļaut sodiem. Ja es esmu iegādājies zemi (īpašumu), tad kāpēc valsts man var likt piespiedu kārtā nodarboties ar lauksaimniecību un ja es to nedaru, tad uzlikt sodu? Tā galu galā ir mana rīcības izvēles brīvība savā īpašumā. Vai arī valsts iniciēts diktāts noteikt, ko man tur darīt, piesedzoties ar abstraktām sabiedrības interesēm! Tas tomēr no valsts puses ir manis kā īpašnieka un cilvēka tiesību pārkāpums! Vēl jo vairāk, ja ES regulas speciāli nosaka, ka lauksaimniecības zemi var atstāt atmatā vai tikai appļaut un tur neko neaudzēt. Mēs te Latvijā atjaunojam sociālismu, vai?

  • Paldies Kārli. Eds izlasīšu to harti un sniegšu ZM tiesā par vides kropļošanu. Es ievēroju augseku, man ir pļava, bet tagad piepeši vairs neder nopļaušana, vajag arī nonest. Sakiet ierēdņu augstmaņi – kur griezei – tāds mazs purniņš – palikt. Ja neaizgāja bojā pļaujā, tad pēc vālošanas, rulonošanas un novešanas nekas nepaliks.
   Otrs aspekts – biznesa vide. Cilvēki cenšas izdzīvot, mazais bizness – zāles smalcināšana. Tagad vairs nedrīkst. Iegādāta tehnika speciā;lā. Cik var ?

   • 6. Šo noteikumu izpratnē lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība netiek uzturēta labā lauksaimniecības un vides stāvoklī, ja līdz kārtējā gada 1.septembrim tajā vismaz vienu reizi nav veikta pļaušana, zāles novākšana vai sasmalcināšana un izkliedēšana.
    (Noteikumi Nr.635 Rīgā 2010.gada 13.jūlijā)
    Lai, gan Lauku atbalsta dienesta inspektors saka ka “IR vienu reizi janovāc, lai saņemtu subsīdijas”, tad noteikumi nemaz nenosaka, ka obligāti jānovāc! “ir veikta novākšana VAI sasmalcināšana”
    Kāds (kādi) dara kaut ko pēc inerces, bet noteikumi NAV izlasīti!!!

 3. Pajautājiens:Un kā būs ar “”augu seku,Ar Papuvi,kā būs ar veciem ciulvēkiem,kam nav tehnika ar ko apstrādāt?

 4. kur vēl tik maigi,vajadzēja kā 49 ar konfiskāciju un izsūtīšanu.

 5. Lai maksat sodu par zemi,laikam ir visssss dullaka musu deputati kas pakalas silda un tad varetu ar soda naudu tos aborigenus pabarot!

 6. Bet kāpēc dāņi saņem pabalstus, ka neapstrādā savu zemi?

 7. Lai ieskrienas! Pļaušu un iznīcināšu griezes kas mīt manā pļavā. Nekad ne pati pļaušu ne citiem ļaušu

  • Nevar kaut kā tā pļaut, lai tīšuprāt neiznīcinātu griezes?! Kāpēc tev tik šausmīgs negatīvisms iekšā, laukos dzīvojot?

 8. fiksi jāmaina uz apūves zemi tad sodus nepiemēro.

 9. Sodus vajag visiem nevis tikai tiem, kas iegadajas pec2014. Jo daudzi sanem subsidijas un neko nedara.

  • tev tai skaitā

  • Nevajag nekādus sodus. Mēs ražojam pārtiku pietiekoši. Zeme atpūšas, attīrās no pesticīdiem, putniņi ligzdo. Nevaktējiet citus, domājiet paši ko darīsiet ar savu zemi.
   Man jautājums kādam ornitologam. Šopavasar ne reizi nedzirdēju pogojam lakstīgalu, dzeguzi tikai dažas reizes. Kur palikuši mūsu romantiskie un mīļie putniņi? Ja to nebūs, mēs būsim neizmērāmi nabagāki palikuši.

Draugiem Facebook Twitter Google+