×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
6. septembris, 2016
Drukāt

Par nodokļu nemaksāšanu sodītas 274 personas (9)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Visbargākais cietumsods – no 3 līdz 5 gadiem ilga brīvības atņemšana – pēdējos piecos gados piespriests vien diviem nodokļu nemaksātājiem.

Cīņa ar ēnu ekonomiku ir lemta neveiksmei, kamēr nodokļu nemaksātājus neliks cietumā. Ir jābūt reālai nodokļu nemaksātāju iebiedēšanas kampaņai! Vai mums vajag uzņēmējus, kas nevar samaksāt nodokļus? Esmu pirmspensijas vecumā, par mani darba devējs un es pats maksāju nodokļus. Patlaban nav jūtama patiesa valdības ieinteresētība cīnīties ar ēnu ekonomiku. Jēkabsons Rīgā

 

Cik daudz soda

Nodokļu nemaksātājus patiešām atklāj un soda. Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja teic, ka pēdējos piecos gados par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas (Krimināllikuma 218. pants) tiesas ir sodījušas 274 personas. Piemērotie sodi ir ļoti dažādi. Piemēram, brīvības atņemšana, naudas sods, piespiedu darbs, mantas konfiskācija, tiesību ierobežošana. Ar reālu brīvības atņemšanu pēdējos piecos gados sodītas 79 personas.

Vērojama tendence, ka mazinās ar brīvības atņemšanu saistīto sodu daudzums. 2011. gadā cietumā sods bija jāiet izciest 21 nodokļu nemaksātājam, 2014. gadā vien sešiem blēžiem, bet pērn 16 notiesātajiem. Visbargākais cietumsods – no 3 līdz 5 gadiem ilga brīvības atņemšana – pēdējos piecos gados piespriests vien diviem nodokļu nemaksātājiem. Nedaudz pieaudzis to sodīto nodokļu nemaksātāju daudzums, kam piespriests līdz vienam gadam ilgs cietumsods. Skaitļi gan nešķiet īpaši lieli – pērn četri cilvēki, aizpērn pieci nodokļu nemaksātāji sākuši izciest līdz vienam gadam ilgu cietumsodu.

 

Ēnu ekonomikas balsti

Attīstīto ES dalībvalstu prakse rāda, ka relatīvi zema ēnu ekonomikas līmeņa sasniegšanai būtiska ir kvalitatīva nodokļu politika, biznesam labvēlīga likumdošana un adekvāta likumdošanas pielietošanas prakse, uzsver zinātņu doktors, biedrības “BASE” (Bizness pret ēnu ekonomiku) valdes loceklis Arnis Sauka.

“Tas arī ir viens no vissvarīgākajiem iemesliem, kāpēc, neatkarīgi no ēnu ekonomikas aprēķina avota, t.sk. Latvijas oficiālās statistikas, redzam, ka ēnu ekonomikas apjoms valstī ir pat ļoti augsts – ne mazāks par 20%. Šajā sakarībā esam daudzkārt norādījuši – kamēr netiks veikti ar uzņēmējdarbības vides, t.sk. likumdošanas, nodokļu vides, t.sk. nodokļu konsekvences un tieslietu sistēmas uzlabojumi, kā arī uzlabota sadarbība ar uzņēmējiem, ēnu ekonomiku būtiski mazināt nebūs viegls uzdevums. Šis process praksē noris gausi, neskatoties uz to, ka ēnu ekonomikas mazināšana ir izvirzīta par vienu no galvenajām valsts prioritātēm un ir izveidots formāls ēnu ekonomikas mazināšanas plāns,” teic A. Sauka.

 

Sodi uzņēmējus nebiedē

Lielākā daļa no šīm aktivitātēm ir represīva rakstura, kuru īstenošanā iesaistās (darot savu darbu…) kontrolējošās iestādes, piemēram, VID, norāda Sauka. Soda neizbēgamība un adekvātums ir vēl divi ļoti svarīgi nosacījumi ēnu ekonomikas mazināšanai. Kā rāda ikgadējā REA Ēnu ekonomikas indeksa rezultāti, lielākā daļa uzņēmēju uzskata – ir liela varbūtība, ka viņus pieķers, iesaistoties ēnu ekonomikā. Lielākā daļa gan arī atzīst, ka pieķerot nebūs īpaši būtisku seku – respektīvi, ka ēnu ekonomikā var iesaistīties kaut vai tāpēc, ka sods par pieķeršanu būs mazāks nekā ieguvums no iesaistīšanās.

Šo faktu apstiprina arī “Latvijas Avīzes” apkopotie dati – valstī ar tik lielu ēnu ekonomiku pat tie nodokļu nemaksātāji, kas tiek pieķerti, saņem relatīvi mazus sodus – ļoti retos gadījumos cietumsodus.

 

Secinājumi

A. Sauka vērš uzmanību – tas liecina ne tikai par nekvalitatīvu regulējumu, bet, iespējams, vēl vairāk par tā pielietošanas praksi. Valstī, kurā nodokļu nemaksāšana lielai daļai sabiedrības ir norma, arī tieslietu sistēmas un kontrolējošo iestāžu darbinieki, iespējams, ar lielāku toleranci izturas pret šādiem pārkāpumiem. “Tā, protams, nedrīkstētu būt. Bet nedrīkstētu arī būt tā, ka sodi ir primārais ēnu ekonomikas mazināšanas instruments, kas pašreizējā situācijā Latvijā nozīmētu arī to būtisku paaugstināšanu un – kaut vai par “biedinājumu citiem” – cilvēku likšanu cietumā uz ilgu laiku! To var un arī vajag darīt, bet tikai un vienīgi pēc tam, kad tiks atrisināti uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumi. Proti, pirms ķeras klāt represīvām metodēm politikas veidotājiem jāizdara savs mājas darbs, un tas prasīs zināmu laiku, citādi, kā bieži esmu uzsvēris, apkarojot ēnu ekonomiku, var sanākt apkarot uzņēmējdarbības vidi. Cerams, ka šis nebūs tas ceļš, ko Latvijas atbildīgās amatpersonas izvēlēsies,” teic eksperts.

 

sodi_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Ne centa nodoklos!!!Tas ir taspats kas naudu caura maisa bazt.brivibas sakuma gados stradaju pat pa velti ar ceribu ganjau kadreiz pienaks tas laiks kad pietiks visiem bet izskatas ka nepietiks nekad tapec ne centa nodoklos, ja katrs par sevi tad katrs par sevi

 2. Cenzũru vajag sist un tad paskaidrot kapec.

 3. A kapec man jamaksa lielaki nodoklji neka okupacijas laika? Ienakuma nodoklis tagad ir 24% bet bija 11% pvn bija no 5-7% tagad ir 21% un ta talak mus saeima liek vati ausi izlaupot latvijas valsti iesaku vispar nemaksat.
  Jo es latvijai neuzticos.
  Es uzskatu tur valdiba ir vieni zagĺi un blěži.

 4. kamēr valsts nelietderīgi izlieto naudu un nekadas atbildibas es nemaksaju nodokli.ja mēģinas piespiest maksat nodokļus tas jau būs rekets

 5. Parasti alga darbiniekiem lielāka ja uzņēmwjs nodoklus nemaksā jo tikai tad to var atļauties. A kad VID sodīs savējos par kukuļu izsūkšanu no uzņēmumiem un sadali? Ar viņiem sākas ēnu ekonomika

 6. A kd beidzot tiks sodītas amatpersonas, kas mūsu grūti pelnītos nodokļus beigs tērēt pa labi, pa kreisi. Kad beidzot uzņēmējs redzēs, ka mūsu valsti vada godīgi politiķi, ka nauda tiek veselībai, pensijām, skolotājiem utt, tad arī beidzot viņi sāks kārtīgi nodokļus maksāt. Kamēr tas nenotiek, nevar prasīt to arī no uzņēmēja.

  • nē, cienītā, nodokļi ir jāmaksā visiem, jo strādājošiem neviens neprasa – maksāt vai nē, vienkārši paņem no algas. Ar ko ir labāki uzņēmēji? Kapēc man būtu jamaksā nodokļi, lai uzņēmēja bērnus varētu skolā vai bērnu dārzā uzturēt? Labi vai slikti darbojas valsts, tā tomēr pastāv, un ja nodokļi ir jāmaksā, tad arī visiem tas ir jādara, patīk šī valsts vai nē

   • NU nav tie uzņēmēji ,kas speciāli nemaksā tādā situācijā var nokļūt 5 min. Un tu varēsi bankrotēt, Te vajadzētu runāt par Uzņēmējiem ,kas reāli apkrāpj valsti izkrāpjot PVN un Uzņēmuma ienākuma nodokli.

   • Bet Tu, apzinīgais darba ņēmēj, paņem to savu aplokšņu algu un samaksā visus savus nodokļus, kurus darba devējs par Tevi nesamaksāja valstij izšķērdēšanai, bet atdeva Tev. Tu to dari?

Draugiem Facebook Twitter Google+