Pasaulē
Vēsture

Par neolīta cirvja pārdošanu arestē nelegālo mantraci 16

Ekrānšāviņš no Ebay.co.uk

Apkarojot nelegālo mantraču “biznesu” Polijas pilsētas Katovices policija arestējusi kādu 49 gadus vecu vīrieti, kurš mēģinājis interneta izsoļu vietnē pārdot neolīta jeb vēlā akmens laikmeta krama cirvi, vēsta Polijas ziņu aģentūra PAP.

Polijā neolīta laikmets attiecas uz 5200 – 1900 gadiem pirms mūsu ēras un likums nosaka, ka tik seni atradumi ir valsts īpašums. Par mēģinājumu tirgot arheoloģiskus priekšmetus, pienākas līdz piecu gadu cietumsods. Attiecīgās personas arestu izdarījusi Katovices policijas nodaļa, kas izmeklē noziegumus pret vēstures pieminekļiem un kultūras mantojumu. Polijā melnajā tirgū par šāda veida akmens laikmeta krama cirvi prasa no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem zlotu. Jāatzīmē, ka vietnē “ebay” ir visai liels dažādas formas neolīta cirvju piedāvājums no visas Eiropas un ne tikai. Par skaistākajiem eksemplāriem pārdevēji prasa ap 300 eiro.

Katovices policijas paziņojumā presei norādīts, ka minētais cirvis ir ar lielu vēsturisku vērtību, tādēļ patlaban nodots Silēzijas vēstures muzejam. Arestētais vīrietis apgalvo, ka cirvi vienkārši atradis, tomēr viņam tiks izvirzīta apsūdzība par īpašuma piesavināšanos un mēģinājumu pārdot nelegāli iegūtu arheoloģisku priekšmetu, jo personai atradums bija jāatdod valstij kā valsts īpašums. Polijā likums nosaka, ka par katru šādu atradumu nekavējoties jāziņo vietējai pieminekļu aizsardzības iestādes nodaļai, bet, ja tuvumā tādas nav, pašvaldības vadībai.

Saistītie raksti
LA.lv