×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
3. augusts, 2015
Drukāt

Okupācijas muzejs – kā dadzis acīs (42)

Projekta vizualizācijaProjekta vizualizācija

Turpinās arhitektes Zaigas Gailes un viņas piekritēju grupas neatlaidīgā kampaņa izjaukt, apturēt vai vismaz kavēt Okupācijas muzeja paplašināšanu. Tā kā liela sabiedrības daļa ir par Birkerta projektu, izcēlusies samērā plaša diskusija ar dažādu PAR un PRET argumentu uzskaitīšanu. Pārsteidzoši ir noskatīties, ka netiek pieminēta muzeja paplašināšanas ģeopolitiskā nozīme, kas varētu būt īstais, patiesais iemesls centieniem apturēt projektu.

Kā zinām, Putina režīms īsteno pret Latviju tā saukto hibrīdkaru. Kara redzamākā sastāvdaļa ir melu kampaņa medijos un internetā. Tā attēlo Latviju kā nesekmīgu valsti, apjūsmo “burvīgos” padomju laikus, kurina naidu Latvijā dzīvojošajos krievu tautības cilvēkos un sniedz melīgas ziņas par Krievijas iebrukumu Ukrainā. Svarīga kampaņas daļa ir dzēst no Latvijas iedzīvotāju atmiņas tos noziegumus, kas šeit tika pastrādāti pēdējās padomju okupācijas laikā.


Nozīmīgu darbu Latvijā šīs melu kampaņas atspēkošanā veic Okupācijas muzejs. Nekas cits jau netiek darīts – Krievijas televīzija turpina brīvi darboties, krievu valodas skolās izplata Maskavā izdotas grāmatas, “troļļi” raksta internetā nekaunīgākos melus. Tiesa gan, šis apmulsums un bezdarbība ar maziem izņēmumiem vērojama visā Eiropā.

Hibrīdkara situācijā Okupācijas muzejs ir kā dadzis acīs Putina režīmam un viņa aģentiem Latvijā. Atklāti jau nekas netiek darīts, tikai redzam dažādas dīvainas sakritības: būvatļaujas piešķiršana vilcināta gadiem ilgi, kad būvatļauja beidzot gandrīz piešķirta, sākusies parakstu vākšana un lobēšana pret paplašināšanas projektu, muzejs aizvākts no ļoti centriskās un tam piemērotās vietas Vec­rīgā uz daudz mazāk piemērotām telpām bijušajā ASV vēstniecībā. Tas tika darīts, lai veiktu muzeja paplašināšanas darbus. Bet darbi nenotiek. Vismaz to jau ir panākusi.

Pēc Gailes kundzes grupas uzskatiem, Birkerta projekts neder. Nedomāju, ka patiesā diskusija ir par arhitektūru. Luvras muzejam piebūvēja piramīdu un Parīzes arhitektūra nesagruva, tā uzlabojās. Ja valdība, Rīgas pašvaldība vai būvvalde piespiedīs projektu mainīt, paies atkal desmit gadi diskusijās, ko un kur būvēt. Paies laiks konkursos, projektos, bezgalīgajos būvatļaujas procesos utt. Protams, pa šiem gadiem daudz kas aizmirsīsies, daļa represēto būs nomiruši. Viņi saprotamu iemeslu dēļ šodien ir galvenie muzeja idejas aizstāvētāji. Pa šo laiku arī varēs izdomāt jaunus iemeslus, kāpēc nevajag muzeju paplašināt, kāpēc to labāk dabūt ārā no Vecrīgas vai kāpēc to slēgt.

Vai Gailes kundze un viņas domubiedri tiešām neredz šos aspektus? Esmu daudz domājis par iemesliem, kas viņus mudina uz arhitektu pasaulē netipisko rīcību. Gailes kundze ir visādā ziņā cienījama arhitekte, tāpēc vēl vairāk pārsteidz notiekošais. Viens iemesls varētu būt, ka arhitektu grupa tiešām neredz savas darbības postošo rezultātu hibrīdkara kontekstā. Otra iespēja – kaut nu tā nebūtu –, ka kāds no grupas klusībā apzināti atbalsta Putina režīma politiku pret Latviju.

Lai nu kādi izrādītos iemesli, zināms ļaunums Okupācijas muzejam jau ir nodarīts. Muzeja nākotne joprojām atrodas neziņas gaisotnē. Palīdzēsim Okupācijas muzejam pārvarēt šīs grūtības.

Pievienot komentāru

Komentāri (42)

 1. Muzejam jāpaliek,piebūvei jābūt! Muzeja eksponāti jāizliek arī ārpusē ,lai visi var redzēt asiņainā krievu komunistu režīma pastrādātos noziegumus.

 2. Kur ir problēma Okupācijas muzeju novietot bijušajā ASV vēstniecībā? Tas ir pašā pilsētas centrā. Vai arī stūra mājā??

  Tas padomju klucis, kas atrodas rātslaukumā IR kā dadzis acī. Braucot pāri akmens tiltam man ir tāda sajūta, ka es iebrauktu kaut kādā Baltkrievu sādžā.

  Un salīdzināt to projektu ar Luvru… varbūt vēl arī salīdzinam ar Guggenheima muzeju Bilbao vai Sidnejas Operu? Kas tas par stulbumu, tas projekts ir tieši tāds pats klucis, kā tagadējais.

 3. "estetisma" paraugstunda Atbildēt

  ak Kungs, CILVEEKI!!! kas atbalsta muzeja paliksanu!!! Kas Jums ar gaumi?? Vai tiesam Jums skiet, ka taads blukis blakus Vecrigas izmalcinatajai arhitektuurai, seviski panoraamai tur piestaav???! Tiesi Juus esat tie, kas Putina sisteemu nevilus aizstaav, ja sim briesmonim laujat attistiities nemitiigi deguna prieksaa un atgadinaat ik dienu par to murgu, kuram gajaam cauri! Vesture ir jaciena, bet tai jaabut attiecigaa vietaa. Jadzivo talaak, nevis javelk lidz tragedijas ikdienaa. Sviests kaut kaads. Zaiga Gaile , mēs ar Jums!

 4. Okupācijas muzejam ir jābūt stūra mājā un šī kroplība (es domāju māju vienalga ar vai bez pārbūves) no Vecrīgas jāaizvāc vispār.

 5. Brīnums gan, kāpēc tad netika diskutēts, kad projektu pieņēma un apstiprināja. Kur tad bija tās “gaišās” domas un priekšlikumi? Kāpēc atmodāmies tikai tagad un sākam diskutēt pat par muzeja iespējamo atrašanās vietu? Jāpiekrīt V.Vītola teiktajam; “Esmu daudz domājis par iemesliem, kas viņus mudina uz arhitektu pasaulē netipisko rīcību”. Padomājiet arī paši. Kas ir tas spēks, kurš piespēlēja ideju, lai sāku diskutēt un šķeltu sabiedrisko domu? Vai tas nav mēģinājums apturēt projektu un attālināt tā galīgo risinājumu līdz vispār atstāt aizmirstībai? Ir taču spēki, kuriem Okupācijas muzejs ir kā “dadzis acīs”. Novērtēsim Okupācijas muzeja nozīmīgumu un tā ieguldījumu mūsu valsts un tautas vēsturiskās atmiņas saglabāšanā.

 6. sliktais fenšuijs Atbildēt

  lai arī ļoti patīk kopskats, nevar nepamanīt “šķībos” pamatus šai iņ jaņ idejai. tādēļ tā rīvēšanās 🙂

 7. Kurš ir veicis respektablu pētījumu lai varētu runāt par lielas sabiedrības daļas domām.
  Vai tiešām viena ēka var ietekmēt ģeopolitiku, vai tiešām nav citu veidu kā attīstīt muzeju un saglabāt vēsturisko atmiņu, nozīmīgumu.

 8. Ģeopolitikas vārdā nedrīkst upurēt mūsu Vecrīgas skaistumu, to kropļot, paplašinot jau tā neizskatīgu un neiederīgu ēku. To visu kopā varētu pārcelt kaut kur citur,iederīgākā vidē.

  • Būtu mana teikšana, sen jau tādas ēkas, kā šī un kā trianguls būtu noslaucījusi no vecrīgas sejas, nevis ļautu izplesties!

 9. Muzeja atbalstītāja Atbildēt

  Maz ticams, ka valdība dancos pēc šo 20 arhitektu stabules! Lai muzejam veicas un gaidīsim jauno ekspozīciju. Starp citu, būtu jau ļoti interesanti, ja RTU ēkā atrastos okupācijas laika māksla.

 10. Maruta Voitkus-Lūkina Atbildēt

  Paldies par šo rakstu ! Pamodīsimies un ziedosim Okupācijas mūzejam labu summu! Kaunināsim troļļus!

 11. Muzejs japaplasina, lai butu vairak vietas, darbiniekiem kur atcereties okupaciju. Piemeram: burbulvana un sauna.

 12. Es par muzeju, pret Gailei.

 13. Jāatzīst, ka Gailei ir pilnīga taisnība! Projekts ir tizls! Nav jābūt kremļa trollim lai to saprastu. Nožēlojami, ka dažs labs mūsu “tautietis”, maskavas maizi atēdies, Latvijas patriotus mēģina apsaukāt par troļļiem. Naudas dēļ var jau turpināt pieķēzīt Vecrīgu, var jau Dzimteni pārdot! Sveicieni Pujātam! Sen nebija lasīts tik pretīgs savārstījums!

 14. Paldies Vitolam par trapigu rakstu. Var redzet ka gailes grupa un tml zalie cilvecini atkal sarosijusies ar demagogiskiem komentariem

 15. Jādemontē un jāpārvieto ir tavs uzvaras piemineklis.

 16. Esmu 100% PAR!

 17. Interesanti,ka šai cienījamai arhitektei Okupācijas muzeja piebūve,ir vienīgais arhitektoniskais projekts,kas viņai Rīgā nepatīk!

 18. Gaile ir pret Okupācijas muzeja paplašināšanu,nevis tikai pret piebūvi kā tādu! Un tas jau ir daudz nopietnāk vērtējams!

 19. Bugi-Vugi>Vagadugu Atbildēt

  Savulaik arī Eifeļa tornim srhitektoniski nebija vietas Parīzē!

 20. NEKAUNĪGI GAILE IZMANTO SAVU VARU!!!

 21. Pēc manām domām Okupācijas muzejam būtu jāatrodas bijušajā VDK ēkā. Tam tā vajadzētu būt, ja nebūtu naidīgās Krievijas patvaļa un visatļautība. Arhitektoniski tam muzejam nav vieta Vecrīgā.

 22. Reiz domāju, ka LA ir sakarīga avīze, bet izrādās, ka šobrīd ir palikusi apollo, delfi portālu līmenī – daudz iztēles un intrigas, lai lasītājam vairāk emocijas, bet maz patiesības un maz domā par sabiedrības labklājību, estētiku, cilvēku laklājību. Žēl ka par LA domā, ka cilvēkiem ir jādzīvo bailēs, stresā, jābūt izmisušiem, jānosoda jebkurš viedoklis. 50 gadus PSRS mācīja cilvēkus dzīvot kara apstākļiem, diemžēl vēl joprojām šīs atraugas ir saglabājušās. Protams, viss notiksies tā kā vēlēsities.

 23. Tā kā liela sabiedrības daļa ir par Birkerta projektu?????????? No kurienes tādi dati? Un saskatīt te Kremļa pirkstu var tikai totāls idiots, Gaile ir pret piebūvi, ne muzeju. Un laikam jau kādam otkatistam bija jauka nauda paredzēta projektā, ka top tik primitīva melnā PR kampaņa

 24. Arhitekte Gaile negrib Okupācijas muzeja paplašināšanu tāpat kā Olsena negrib izkārt Latvijas karogu pie savas mājas Latvijai nozīmīgās dienās! Viena sameklē ieganstu arhitektūrā, otra cilvēktiesībās. Dvīņumāsas darbībā! Laikam jau padomju atraugas dažu inteliģentu-ekskomunistu izpildījumā!

 25. Par Latviju kā nesekmīgu valsti…piedodiet, bet sekmīgi šeit noritēja tikai valsts izzagšana, kuru pamanīja par ārvalstu eksperti. Un sekmīgi tika uzrakstīta melīga grāmata par valsts iziešanu no krīzes.
  Luvras muzejam nepiebūvēja piramīdu – nevajag melot! Piramīdu uzbūvēja laukuma vidū, nevis piebūvēja klāt kā pils ansambļa sastāvdaļu. Piramīda tur ir atsevišķa sastāvdaļa. Atsevišķs objekts un to nu autoram vajadzēja zināt.
  Vizualizācijā var redzēt, cik neiederīga un briesmīga ir šī baltā siena, kuras regulārai mazgāšanai atkal vajadzēs tūkstošus kā bibliotēkai?

  • Luvras muzejs jeb bijusī karaļa pils ir tiešām pasaules mēroga arhitektūras piemineklis un tā ansamblī izbūvēt tādu piramīdu – tā bija liela uzdrošināšanās! Bet OM nav tāda arhitektūras vērtība, ka tur nedrīkstētu kaut ko piebūvēt. Turklāt OM vienu gabalu “nošņāpa”, būvējot Melngalvju namu. Toreiz Gaile nebrēca, ka tiekot “sabojāts” arhitektūras piemineklis. Tā ka te nu neiet runa par arhitektūru. Te ir runa par ideoloģiju un Kremļa hibrīdkaru.

  • arhitektūras specs Atbildēt

   Luvras muzejs jeb bijusī karaļa pils ir tiešām pasaules mēroga arhitektūras piemineklis un tā ansamblī izbūvēt tādu piramīdu – tā bija liela uzdrošināšanās! Bet OM nav tāda arhitektūras vērtība, ka tur nedrīkstētu kaut ko piebūvēt. Turklāt OM vienu gabalu “nošņāpa”, būvējot Melngalvju namu. Toreiz Gaile nebrēca, ka tiekot “sabojāts” arhitektūras piemineklis. Tā ka te nu neiet runa par arhitektūru. Te ir runa par ideoloģiju un Kremļa hibrīdkaru.

 26. Teikšu atklāti- muzejs ir kā dadzis acīs komūnistiem , boļševikiem, kuru ideoloģiski izveidoja un radīja dzīvē

 27. ESošais okupācijas muzejs jādemontē un jāpārvieto uz citu vietu, piemēram uz Uzvaras pieminekļa parku

  • Trīs vīri jāpārvieto pie sava vēsturiskā pēcnāceja,lai arī attiecīgi orientētie latvieši varētu līksmoties savu domubiedru sabiedrībā.

  • Šodien vēl aizgāju apskatīt muzeja ēku un tās iekļaušanos konkrētajā pilsētvidē un nācu pie atziņas, ka vai nu šī ēka jānojauc, vai jāatstāj tāda, kāda tā ir tagad. Apkārt esošās agrāko laiku rekonstrukcijas (Rātsnams, Melngalvju nams u.c.) ir veidotas ar mērķi atjaunot šo Rīgas vietu tādu, kāda tā bija pirms kara, bet bijusī strēlnieku muzeja ēka galīgi neiederas šajā rekonstrukciju ielenkumā, jo bojā kopējo ansambli. Vienīgā cerība šo ēku saglabāt ir, lai kā tas arī kādam nepatiktu, muzeja namu nosakot kā sava laika arhitektūras pieminekli, un nebojāt to ar šo drausmīgo Birkerta piebūvi.

 28. RAKSTS IR GLUPS – ja lv ar ko tādu cer stāties pret “hibrīdkaru” – vai ietrollēt latviskas smadzenes

  efekts ir tieši pretejs – man liekas noželojami ka ar glupību var ceret melus pārsist .

  ps.

  Kamer bija KARA MUZEJS es tur dažreiz iegāju – bet “okupacijas muzejs” manī interesi neizraisa —

  Es redzu tikai būdžeta naudas kārotaju projektu lobiju

  trollējoša propoganda ir neinteresanta neatkarīgi no kāda avota nak un kam ta domāta

  • Hei, libertārieti. Kas ir, taisīsim rebes? Nojauksim ,,uzvaras” pieminekli un aizsūtīsim uz Sibiriju, kur tam ir īstā vieta, bet okupācijas mūzeju ieliksim par valsts naudu izremontētā un pārbūvētā čekas namā. Tad tās melnās kastes vietā varēs iekārtot vecu veco Daugavmalas tirgu ar siļķu mucām un skābu kāpostu toveriem. Par tirgus būdu ,,izveidošanu” gan būtu jākonsultējas ar cienījāmo arhitekti Gaiļa kundzi, citādi, pēc laika, atkal s— vien būs.

 29. Pašai ir tikai nožēlojams Lipkes šķūnis un pie tam tādā vietā, kur to i nepamana.Nav nekā ko likt pretīm Birkertam un tāpēc rupja lamāšanās un sadarbība ar čekas maisu kolēģiem.

 30. Gaiļa kundze zina ko dara. Vajadzētu izmeklē viņas pagātni. Visur ir cilvēki kas kavē PATIESĪBU.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+