×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
7. februāris, 2014
Drukāt

Par okupācijas noliegšanu draudēs cietums (23)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimā sākušās diskusijas par Krimināllikuma grozījumiem, kas paredzētu kriminālatbildību par Latvijas okupācijas noliegšanu, slavināšanu vai attaisnošanu.

Jau janvāra vidū Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisija vērtēja toreizējā tieslietu ministra Jāņa Bordāna priekšlikumu noteikt kriminālatbildību par fakta par Latvijas Republikas valstiskās neatkarības zaudēšanas publisku noliegšanu. Toreiz deputāti šādu ideju konceptuāli atbalstīja, bet politisko aizmuguri zaudējušā Bordāna priekšlikums tomēr tika noraidīts, jo tajā esot bijušās redakcionālas nepilnības. Proti – netika paredzēti gadījumi, kad kāds nenoliedz neatkarības zaudēšanas faktu, bet apgalvo, ka tas noticis tiesiski vai atbildis Latvijas interesēm.

Deputāti arī neatbalstīja, ka okupācijas noliedzējus varētu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem – tas esot nesamērīgi smags sods. 

Tādēļ vakar Krimināltiesību politikas apakškomisijas deputāti vienojās par Krimināllikuma papildināšanu ar jaunu pantu. Tas paredz par PSRS vai nacistiskās Vācijas pret Latvijas Republiku īstenotās agresijas publisku noliegšanu, attaisnošanu, slavināšanu vai ļaunprātīgu apšaubīšanu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Apakškomisijā šāds grozījums tika apstiprināts bez iebildumiem, taču nav grūti prognozēt, ka Juridiskajā komisijā un Saeimas sēdē par šo pantu vēl gaidāmas smagas debates. Taču šoreiz dažādiem viltus “vārda brīvības aizstāvjiem” būs audz grūtāk atsaukties uz Eiropas praksi vai biedēt ar jaunām tiesvedībām Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Gluži otrādi – izstrādājot šos grozījumus, autori ņēmuši vērā Eiropas Savienības Padomes pamatlēmumu (2008/913/TI) “Par krimināltiesību izmantošanu cīņā pret noteiktiem rasisma un ksenofobijas veidiem un izpausmēm”. Šis Briseles dokuments paredz, ka katra dalībvalsts veic vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu sodu par genocīda noziegumu, noziegumu pret cilvēci un kara noziegumu publisku attaisnošanu.

Apņemšanās noteikt kriminālatbildību par okupācijas fakta noliegšanu un okupācijas režīmu slavināšanu bija iekļauta jau Nacionālās apvienības (NA) 2011. gada programmā uz 11. Saeimas vēlēšanām. Taču, mainoties tieslietu ministriem un risinot iekšējos konfliktus, līdz šim jautājumam partija nonākusi tikai tagad, kad jau tuvojas nākamās vēlēšanas. NA pārstāvis Krimināltiesību politikas apakškomisijā gan apgalvoja, ka nacionāļi par savu priekšvēlēšanu solījumu nebija aizmirsuši, bet pie tā strādājuši jau vairākus gadus.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Vai ies kopā ar VCTD?. Vispārējo Cilvēktiesību Deklarācijas 19. pants- katram ir tiesības brīvi veidot savus uzskatus un izpaust tos; šīs tiesības ietver brīvību netraucēti palikt pie saviem uzskatiem un brīvību meklēt saņemt un dalīties informācijā un idejās ar jebkuriem līdzekļiem neatkarīgi no (valstu) robežām.

 2. Un Latvija pievienosies to valstu skaitam, kurās zināmu vēstures posmu objektīva pētīšana nebūs iespējama. Kā Francijā, kur sods draud par armēņu genocīda noliegšanu, bet Turcijā – par atzīšanu.
  Nav iespējama objektīva pētniecība, ja izteikumus regulē krimināllikums.
  Nožēlojami.

 3. Bet vai pati valsts nebūs šādi pakļauta tiesāšanai , jo sludinot izlīgumu par okupācijas sekām , tā defakto noliedz Lavijas okupāciju , nenovēršot okupācijas sekas ? Veidojas absurda situācija –
  bērns ir piedzimis , bet dzemdētājai uz bērnu netiek atzītas mātes tiesības .Vai tad Latvijā ir bijusi kāda sevišķa no “vismaigākajām ” okupācijām pasaulē , kādai mūsu valstī nav nekādu seku ? Neveicot darbības par okupācijas seku novēršanu , apriori pati valsts noliedz okupācijas faktu .

  • un Kirhenšteina “iestāšanās” PSRS, tāpat, kā Godmaņa “izstāšanās” no PSRS, ir bijusi vienlīdz nelikumīga, jo juridiski nelikumīga bijusi pati LPSR – kā tiesību subjekts (okupēta teritorija).

   • Tad jau tikpat nelikumīgs ir pēdējais Latvijas valstiskais veidojums , jo Latvijas republika tika pasludināta laikā , kad tās teritorijā atradās okupantu karaspēks , un ej nu sazini , cik lielā vai mazā mērā tā klātbūtne atstāja ietekmi uz jauni pasludinātās republikas varas struktūrām līdz pat šodienai .

 4. Nu noliegs cilvēks, bet nevienam neko publiski neteiks. Ko tad?

 5. OKUPANTUS TĀPAT NEVIENS NEAIZTIKS, BET LATVJU PATRIOTIEM 1.JŪLIJU SVINĒT NEĻAUS.

 6. Jēziņ, kam tas vēl šodien vajadzīgs?!

  Nu labi, man arī nepatīk senais Lielinkvizītors … (nu, kā nu tur bija, tas vārds), bet lai par to vispār aizliegtu runāt, apspriest viņa toreizējo ietekmi eiropā (iesp., arī ko pozitīvu, kā cīnu pret mauriem), kas atstājusi ietekmi arī uz šodienu šodienu… Nu, kur vēl tālāk? Tad jau Gorbačova perestroika jāmin kā piemēru.

 7. Гражданин латвии Atbildēt

  А за доказательство “оккупации”-Нобелевская премия.

 8. Cietumā vadzētu sēdēt arī pusei LATVIJAS valdībai …. kā LATVIEŠU NĀCIJAS KAPRAČIEM …. nolādētie KĀRKLU KRIEVI , kuri par rubli māti pārdevuši ….

 9. Ačgārni darbojas šī Saeima.
  Pirmkārt – publiskot juridiski pierādītu atziņu par okupāciju.Nevis kāda NA biedra mutisku paziņojumu.
  Otrkārt – Nejaukt ar -“- PSRS vai nacistiskās Vācijas pret Latvijas Republiku īstenotās agresijas publisku noliegšanu,-“-
  Domāju,ka juridiski saprātīgs cilvēks redz atšķirību starp agresiju un okupāciju.
  Kā tad izpaužas režīma slavināsāna?
  Tas sāk atgādināt PSRS laiku saukli,- ja neesi mierā ar PSKP darbību,tu esi valsts ienaidnieks?

 10. bravo,.. nu ta beidzot!

 11. Jāsoda arī tos un tās, kuri neatbalsta deokupāciju un dekolonizāciju! Tāpat publiski jāsoda Kārli Ulmani, kurš bez neviena šaviena Latvijā ielaida okupantus.

  • Lieciet mierā K.ULMANI …. mums viens ulmanis arī atstāja visus SARKANOS FAŠISTUS …. un tagad iefiltrējies DINAMO šļurā ….

  • Lieciet mierā K.ULMANI …. mums viens ulmanis arī atstāja visus SARKANOS FAŠISTUS …. un tagad iefiltrējies DINAMO šļurā ….

 12. nu tad beidzot, cerams ka sodi būs arī bargi. ir apnikuši tie sc interfrontisti ar savu demagoģiju.

 13. kur ejam, ja jau viedoklis var izrādīties noziegums!

  • -ja jau viedoklis var izrādīties noziegums- ar ”atbrīvotājiem” par neatkarīgas Latvijas viedokli bija 58 pants, pants visiem dzīves gadījumiem. Ir lietas, kuras nav viedokļos mērāmas kā holokausts un deportācijas…

  • Melošana, ka nebija okupācija, ka krievelēni ir “atbrīvotāji” – NAV viedoklis. Tie ir meli un par meliem jāsoda. Nav jāsoda par patiesības pašaunu un patiesība ir tāda, ka krievi 50 gadus okupēja Latviju un krievu okupanti joprojām nelikumīgi uzturas Latvijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+