Foto – AFP/LETA

Par otro ietekmīgāko cilvēku Vatikānā kļūst arhibīskaps Parolins
 0

Šā gada 13. martā kļūstot par Romas katoļu baznīcas galvu, pāvests Francisks paziņoja, ka pēdējos gados vairākos skandālos ierautajā Vatikānā īstenos reformas un mēģinās uzspodrināt Svētā Krēsla tēlu.

Reklāma
Reklāma

 

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Lasīt citas ziņas

“Notiek pārmaiņas, un pāvestam Franciskam padomā ir savs projekts, kurā viņš dalās tikai ar sev tuviem cilvēkiem,” augusta vidū katoļu baznīcas ziņu aģentūrai “CAN” atklāja kāds Vatikāna augstākajām personām tuvu stāvošs avots. Pirms dažām dienām pāvests izraudzījās cilvēku, kurš ieņems otru augstāko posteni Vatikānā – valsts sekretāra amatu.

 

Aizstāv franciskāņu pārliecību

Pāvesta Franciska projekta īstenošana sākās ar pārmaiņām Vatikāna vadībā. Jau mēnesi pēc ievēlēšanas Francisks izveidoja astoņu kardinālu komisiju, kurai tika uzdots nākt klajā ar baznīcas reformu idejām. Vēlāk jaunieceltais pāvests izveidoja īpašu komisiju Vatikāna bankas uzraudzībai, kā arī vēl vienu ekspertu komisiju ekonomisko lietu pārraudzībai. Tagad pāvests Francisks izraudzījies arī jaunu Vatikāna valsts sekretāru –
pašreizējo Vatikāna vēstnieku Venecuēlā arhibīskapu Pjetro Parolinu, kurš tāpat kā Francisks ir pazīstams ar savu askētisko un pieticīgo dzīvesveidu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts sekretāra amats Vatikānā ir augstākais uzreiz aiz pāvesta krēsla. Valsts sekretārs neoficiālajās sarunās tiek dēvēts par pāvesta labo roku, Vatikāna premjerministru vai pāvesta vietnieku. Viņa pienākums ir pārraudzīt Vatikāna administrācijas jeb Romas Kūrijas darbu.

Parolins augstajā amatā nomainīs bijušā pāvesta Benedikta XIV pirms septiņiem gadiem valsts sekretāra krēslā iecelto kardinālu Tarčizio Bertoni. Vatikāna gaiteņos tieši Bertone tiek vainots nespējā novērst daudzos skandālus, kas apvija pāvesta Benedikta XIV astoņus gadus ilgušo pontifikātu. Bertones kritiķi vairākkārt atzīmējuši, ka viņam trūkst diplomāta pieredzes un ka viņš drīzāk bijis “baznīcas sekretārs”, nevis Vatikāna otrais ietekmīgākais cilvēks.

Lielus pārmetumus Bertone izpelnījās arī pagājušā gada pirmajā pusē, kad atklājās, ka Benedikta XIV sulainis no pāvesta galda bija nozadzis dokumentus, kas saturēja liecības par korupcijas izplatīšanos. Teju vienlaikus ar šo gadījumu tracis izcēlās arī Vatikāna bankā, pret kuru bija sākta izmeklēšana par naudas atmazgāšanu. Toreizējais Vatikāna bankas prezidents Etore Tedesči bija tuvs Bertones sabiedrotais. Viņu bankas padome pagājušajā gadā atcēla no amata, paziņojot, ka Tedesči ir “nekompetents”. Pats Tedesči gan vēlāk sacīja, ka no bankas prezidenta amata viņš atcelts tāpēc, ka vēlējies šīs finanšu iestādes darbu padarīt “caurskatāmāku”, bet padome to neesot ļāvusi. Vatikānā Bertonem tika pārmesta nespēja tikt galā ar šiem skandāliem.

 

Pieredzējis diplomāts

Vatikāna jaunais valsts sekretārs Parolins dzimis Itālijas pilsētā Skjavonā. Viņa tēvam piederēja mājsaimniecības preču veikals, bet māte bija skolotāja vietējā pamatskolā. Parolina vecāki bija pārliecināti katoļi un arī savus trīs bērnus – divus dēlus un meitu – audzināja ticības garā. Kad Pjetro bija desmit gadi, traģiskā autoavārijā gāja bojā viņa tēvs. Māte viena pati izaudzināja savus trīs bērnus, no kuriem jaunākais – Pjetro brālis – tēva nāves dienā bija tikai astoņus mēnešus vecs. Vēlāk Parolins atzina, ka viņu ļoti iedvesmojusi mātes varonība, vienatnē
 audzinot trīs bērnus.

Reklāma
Reklāma

Šobrīd 58 gadus vecais Parolins ir pieredzējis darbinieks Vatikāna diplomātiskajā korpusā, kur nostrādājis vairāk nekā divdesmit gadus.

Parolins pārvalda itāliešu, angļu, franču un spāņu valodu. Laikā no 2002. līdz 2009. gadam viņš bija valsts sekretāra vietnieks un vadīja vairākas Vatikānam svarīgas diplomātiskās misijas, tostarp sarunas ar komunistiskajām valstīm Ziemeļkoreju, Ķīnu un Vjetnamu. Ar pēdējo pirms divarpus gadiem tika atjaunotas neformālas diplomātiskās attiecības.

Arī tagad, esot valsts sekretāra amatā, Parolina uzdevums būs ne tikai vadīt Vatikāna centrālo administrāciju, bet veidot attiecības ar citām valstīm un bīskapiem no visas pasaules.

Parolins jau izplatījis paziņojumu, kurā pauž prieku par jauno amatu, un pateicas savai ģimenei, kuras atbalsts viņam bijis ārkārtīgi svarīgs. “Es jūtu atbildību, kas man uzticēta. Šis amats man uzliek smagu un izaicinājumiem pilnu misiju,” paziņoja Parolini.

“Karjeras diplomāta un baznīcas iekšējo lietu pārzinātāja iecelšana šajā amatā liecina par to, ka Francisks nedomā Vatikāna reformas sākt no nulles un ka nevēlas riskēt ar baznīcas diplomātiskajām spējām laikā, kad viņam jātiek galā ar Vatikāna iekšienē esošajiem izaicinājumiem,” interneta vietnē “The Catholic World Report” raksta Vatikāna 
eksperts Džons Alens. Parolins bijis klāt visiem ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, ar kuriem pēdējos divdesmit gados nācies saskarties Vatikānam, bet tagad viņam nekavējoties vajadzēs kļūt par Romas katoļu baznīcas galveno runasvīru tādos starptautiski svarīgos jautājumos kā Sīrijas krīze un nemieri Ēģiptē.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.