Bizness

Par PET pudelēm saņēmuši 440 latus mēnesī
 0

Foto – LETA

Mēneša laikā iedzīvotāji dažādās Latvijas pilsētās par maksu pārstrādei nodevuši 44 000 PET pudeļu, kas ir aptuveni 1,5 tonnas plastmasas, pavēstīja AS “Latvijas Zaļais punkts” pārstāve Laima Tarasova. Taras punktā par katru PET pudeli neatkarīgi no tās izmēra iedzīvotājiem tiek maksāts viens santīms.


 

Pirmā mēneša laikā “Latvijas Zaļā punkta” un plastmasas pudeļu pārstrādes uzņēmuma “PET Baltija” īstenotajā pilotprojektā PET pudeļu nodošanā visaktīvākie iedzīvotāji bijuši Ogrē, kur aprīlī nodotas teju 11 800 plastmasas dzērienu pudeles, veidojot aptuveni 390 kilogramus plastmasas. Pudeles tiks nogādātas pārstrādei Baltijā lielākajā PET pudeļu pārstrādes rūpnīcā “PET Baltija”, kas atrodas Jelgavā.

AS “PET Baltija” direktors Alberts Strauts skaidroja, ka no pārstrādātām PET pudelēm iegūtās pārslas ir pieprasītas starptautiskajā tirgū, līdz ar to tā ir veiksmīga biznesa un eksporta iespēja. No vienas PET pudeles var iegūt aptuveni 35 līdz 40 gramus PET pārslu. Aptuveni 95% “PET Baltija” saražoto pārslu nonāk Eiropas Savienības valstīs, kur tās galvenokārt izmanto poliestera šķiedras ražošanai. No šīs šķiedras ražo, piemēram, apģērbus, automašīnu gaisa filtrus un citus izstrādājumus. Tāpat PET pārslas izmanto arī jaunu PET pudeļu ražošanai.

Pārslu krāsa ir atkarīga no pudeļu krāsas, proti, no caurspīdīgām pudelēm iegūst caurspīdīgas, no zaļām – zaļas. Patlaban lielākā daļa no aprīlī savāktajām PET pudelēm ir krāsainās un caurspīdīgās pudeles.

Projekta “PET pudeļu pieņemšana no iedzīvotājiem par atlīdzību” mērķis ir pārbaudīt PET pudeļu depozīta sistēmas darbību, kas balstīta uz esošās infrastruktūras izmantošanu un neprasa milzīgus finanšu ieguldījumus. Lai iegūtu datus par sistēmas darbību, plānots savākt divus miljonus dzērienu PET pudeļu.

Patlaban iedzīvotājiem ir pieejami 11 taras punkti Rīgā, Ogrē, Siguldā, Talsos, Rūjienā, Valkā, Valmierā. Pieņemtas tiek tikai tādas PET pudeles, kuras ir iespējams pārstrādāt. Pārstrādei nederīgas ir pudeles, kuras pilnībā klāj lielā PVC (polivinilhlorīds) etiķete, tāpēc tās pirms pudeļu nodošanas ir jānoņem nost. Savukārt parastās, mazās etiķetes nav jānoņem, tās pudeļu pārstrādes procesā var atdalīt.

Patlaban pudeles par samaksu tiek pieņemtas SIA “Argoton” taras punktos Rīgā – Nometņu ielā 64, Vitrupes ielā 5, Čiekurkalna 3. šķērslīnijā 22, Baltajā ielā 1 un Prūšu ielā 3, k-9. Tāpat pudeles par samaksu tiek pieņemtas Ogrē – Skolas ielā 18a, Siguldā – Rūdolfa Blaumaņa ielā 2, Talsos – Krišjāņa Valdemāra ielā 16, Rūjienā – Centra laukumā 6, Valkā – Raiņa ielā 32 un Valmierā – Rīgas ielā 13.

 

LA.lv