×
Mobilā versija
+11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
3. augusts, 2012
Drukāt

Par piena litru – tikai 13 santīmi


Foto - Kevin Demari, www.gourmet.comFoto - Kevin Demari, www.gourmet.com

Kāpēc nekas netiek darīts, lai normalizētu situāciju piensaimniecībā, kas attiecas uz piena cenām? Veikalos tās turpina kāpt, bet lopkopjiem katru mēnesi tiek sūtītas lapeles, kurās norādītās cenas par piena litru arvien straujāk krītas. 


 

Vai SIA “Jēkabpils piena kombināts” drīkst, iepriekš neko nepaziņojot, ar atpakaļejošu datumu nolaist cenu vēl zemāku? 31. jūlijā mani vecāki saņēma lapiņu no piena ievācējiem, ka cena par piena litru tiek samazināta un turpmāk par pienu tiks maksāti vairs tikai 13 santīmi, kamēr veikalā par atšķaidītu piena litru mēs maksājam trīs līdz piecas reizes vairāk. Jocīgākais, ka lapiņā norādītā cena stājas spēkā nevis ar 1. augustu, kas vēl būtu pieļaujami, bet jau ir stājusies spēkā ar 16. jūliju. Kā tā drīkst? Kas tas par bardaku?

Man ir apnicis noskatīties, kā cilvēki, kuru vienīgā iztika saistīta ar piena nodošanu, nāk mājās raudādami un domādami par savu saimniecību likvidēšanu, jo nav iespējams izdzīvot ar to, kas viņiem tiek atmests. Tā vairs nav dzīve, bet gan cīņa par eksistēšanu.

 

Ar naudu, ko zemnieki saņem par pienu, jāiztiek ne tikai pašam cilvēkam, bet jāparūpējas arī par dzīvnieciņu, kas to devis. Ja pilsētnieki iedomājas, ka laukos ne par ko nav jāmaksā, lai atbrauc un paskatās, cik smagas šeit ir ikdienas gaitas un kā tas grauj priekšstatu par to, kas ir Latvijas valdība un ko tā dara.

 

Vai tad neviens nedomā par to, ka tie, kuri likvidē savas saimniecības, paliek par bezdarbniekiem un aizbrauc no Latvijas vai vienkārši veido nu jau Latviju raksturojošo slāni – bezpajumtniekus un pašnāvniekus? Kā mūsu valsts ekonomika lai attīstās, kad visi ceļi uz to tiek nogriezti? Pabalsti, kas tiek piešķirti un kurus nāksies piešķirt bez darba palikušajiem, vienkārši pazūd nebūtībā, jo trūkst resursu un līdzekļu, kas attīsta un ļauj naudai cirkulēt. Latvijas ekonomiskā asinsrite vienkārši ir apstājusies.

Kristīne Zvejsalniece

 

KOMENTĀRS

Pasaulē piena par daudz

SIA ”Jēkabpils piena kombināts” direktors Aigars Spēks piena iepirkuma cenu krišanos skaidro ar pasaules ekonomikas tendencēm. ”Līdz šim mēs centāmies turēties pretī piena produktu vairumtirdzniecības cenu kritumam pasaules tirgū, kur tās sāka samazināties jau 2011. gada februārī. Lielākā daļa Latvijas piena pārstrādes uzņēmumu iepirkuma cenas samazināja jau šā gada pavasarī un vasaras sākumā. Mēs savas cenas noturējām nemainīgas līdz vasaras vidum,” stāsta A. Spēks. Vismaz puse Latvijā saražotā piena jāeksportē, tāpēc piena iepirkuma cenas šeit vairāk ietekmē ekonomikas procesi ārvalstīs nekā piena produktu cenu svārstības pašmāju veikalos. SIA ”Jēkabpils piena kombināts” savu produkciju vietējiem pārstrādātājiem vai lieltirgotājiem netirgo vispār un visu pienu nogādā īpašnieka – Lietuvas piena produktu ražošanas uzņēmuma A/B ” Rokiškio sūris” – rūpnīcām. Tā savukārt piena produktus eksportē tālāk uz lieltirgotavām visā pasaulē. Pasaules tirgū pašlaik valda piena pārprodukcija, tāpēc cenas līdz šim krita. Šobrīd tās stabilizējas, bet vai nākotnē tās atkal varētu augt, prognozēt ir grūti. SIA ”Jēkabpils piena kombināts” šobrīd no Latvijas zemniekiem pienu iepērk par 13 līdz 19 santīmiem litrā. Cik santīmu par litru katrs zemnieks saņem no uzņēmuma, atkarīgs no piena transportēšanas izmaksām. To, ka iepirkuma cenas samazinātas ”ar atpakaļejošu datumu”, uzņēmuma direktors kategoriski noliedz. SIA ”Jēkabpils piena kombināts” par cenu samazināšanu zemniekus brīdinājis vismaz divas nedēļas iepriekš.

 

Uzklausījusi Anna Galviņa

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+